REKLAMAA1-TEFAL  01.01.2021 - 01.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 września 2019, 14:08 komentarzy 3
  Po lewej Andrzej Szkop, obok Marek Budzyński

  Po lewej Andrzej Szkop, obok Marek Budzyński (kadr z reportażu "Miasto w Mieście" w magazynie Obiektyw, TVP 1975)

  Zmarł Andrzej Szkop - współtwórca projektu Ursynowa Północnego, członek ekipy architektów naszego osiedla. To on w latach 70. ubiegłego wieku zaprojektował rejon ul. Koński Jar i Wiolinowej oraz park przy Kopie Cwila. 

  - Żegnamy architekta z pokolenia, które zmieniło wizerunek warszawskich i polskich osiedli, realizując projekt osiedla Ursynów Północny - napisał warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej w pożegnaniu Andrzeja Szkopa. 

  Architekt zmarł 14 września w wieku 75 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 23 września o godz. 12:00 na cmentarzu w Brwinowie.

  Autor Wiolinowej i Końskiego Jaru

  Andrzej Szkop (jeszcze jako student) był w grupie projektującej osiedle Ursynów Północny, która wygrała konkurs ogłoszony przez SARP. Na jej czele stał początkowo Ludwik Borawski – kojarzony z rekonstrukcją pałaców na warszawskiej Starówce. W skład ekipy wchodził m.in. charyzmatyczny student Jerzy Szczepanik-Dzikowski, pseudonim Dzik.

  - Dzik zwerbował mnie któregoś dnia koło wydziału. Bodaj na rogu pięknej z Marszałkowską. W kawiarni „Uśmiech”, gdzie wieczorem była dyskoteka, zamówiliśmy po piwie i zaczęliśmy gadać. (…) wyłoniła się nam idea, zaczęliśmy majstrować, już tam, na serwetkach. Mieliśmy na ten konkurs miesiąc, może półtora – wspominał Andrzej Szkop.

  Później - już pod kierunkiem Marka Budzyńskiego, który przejął projektowanie Ursynowa Płn. po zmarłym Borawskim - Szkop pracuje nad projektami ul. Wiolinowej i Końskiego Jaru. Jest współautorem koncepcji parku Północnego (dziś parku im. Romana Kozłowskiego) u stóp Kopy Cwila. Jest także pomysłodawcą samej górki.

  W 1976 roku, gdy wokół wyrastało już osiedle postanowiono, że wykopana z budowy ziemia nie może wyjeżdżać daleko. Przy blokach usypywano nieduże skarpy i oddawano do zagospodarowania mieszkańców.

  Inwestor zleca projektantom także usypanie większej „górki”. Rysują ją, łącznie z parkiem okalającym wzniesienie, Szkop wspólnie z Zieleniarą. Z finezją i precyzją, które widać na rzutach i przekrojach. (...)

  Na dokumencie wyciągniętym przez Szkopa nazywa się jeszcze roboczo „Wzgórzem w parku Północnym”. Ma trzy wierzchołki (najwyższy mierzy według relacji prasowych o biegaczach zdobywających warszawskie górki 108 metrów n.p.m.) i łagodne zbocza.

  Szkop to wielbiciel niskich masywów, miłośnik bieszczadzkich szlaków, stąd ta rozłożystość. Niektórym trzyszczytowa, spłaszczona forma będzie kojarzyć się z wulkanem.

  - pisze w reportażu "Bloki w słońcu" Lidia Pańków.

  Andrzej Szkop jest także autorem koncepcji "rehabilitacji ulicy". Mówi ona o powiązaniu wnętrz budynków usługowych z wejściami do domów oraz integracji społeczności nie wokół ruchliwej ulicy dla aut, ale wokół ciągów pieszo-jezdnych. Co stało się wyróżnikiem Ursynowa.

  "Chcieliśmy przywrócić duszę"

  A tak architekt tłumaczył dlaczego na Ursynowie jego zespół zaprojektował tak różnorodne budynki - wysokie, niskie na pokręconych uliczkach.

  – Okres na realizację był dobry. Zła w tym wszystkim była fabryka domów i prefabrykacja rozumiana według logiki całkowitego upraszczania. Sama metoda ma korzenie historyczne; nurt redukowania architektury zaczął się przed wojną. Corbusier i Gropius już przewidywali budynek prefabrykowany. Prefabrykacja to wielki wynalazek. U nas została skojarzona z ustrojem socjalistycznym. Schamiała, odbiera budynkowi duszę. Myśmy w projekcie Ursynowa Północnego chcieli tę duszę przywrócić. Dlatego budynki mają taki skomplikowany obrys - mówił w rozmowie z Lidią Pańków.

  I jeszcze słowo na temat samochodów, które dziś wlewają się do tych pokręconych i ciasnych uliczek ursynowskich zaprojektowanych w zupełnie innych czasach, gdy boom motoryzacyjny mieliśmy przed sobą.

  – Problem Ursynowa, a zarazem problem światowy to samochód. Jest o tyle obrzydliwy, że zeżre każde miejsce, do jakiego się dopcha. Niszczy tkankę. Przepis prawny sanepidu o odległości między stałym miejscem postoju samochodu a mieszkaniami powoduje, że zabudowa ucieka od ulicy głównej. Restrykcje niby są, ale dziurawe. To jest problem nierozwiązywalny - mówił Andrzej Szkop.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 59

  • 35
   BARDZO PRZYDATNY
  • 11
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kibuc 3 ponad rok temuocena: 14% 

   Kraków to najpiękniejsze miasto w Polsce.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ziuta 2 ponad rok temuocena: 100% 

   [*],[*],[*]. Wyrazy współczucia dla Bliskich. Bardzo piękny projekt. Fantazja służąca ludziom. Myśl o integracji społeczeństwa. Aż serce ściska, że teraz takich potrzeb nie rozumieją decydenci z Ursynowa. Oby nie zniszczyli resztek tego atrakcyjnego terenu swoimi betonowo- bazarowymi pomysłami.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 1 ponad rok temuocena: 100% 

   dzik(i)-szkop, wspaniały tandem ;)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2343 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021