REKLAMAA1-TEFAL  01.01.2021 - 01.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 stycznia 2021, 12:08 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (arch. rodzinne)

  W wieku 84 lat, po długiej chorobie, odszedł wybitny artysta rzeźbiarz Tadeusz Markiewicz, mieszkający i tworzący w pracowni na Ursynowie. Autor znanych pomników, m.in. Matki-Polki w Łodzi.

  Artysta rzeźbiarz, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w 1965 r. pod kierunkiem prof. Franciszka Strynkiewicza. Pochodzi z Gór Świętokrzyskich. Po studiach związał się z warszawskim środowiskiem artystycznym. Ponad 40 lat temu zamieszkał na Ursynowie, w bloku przy Służby Polsce, enklawie, w której artystom przyznawano mieszkania z pracowniami.

  Od "Złotej Kaczki" po "Anioły nad piramidą" dla papieża

  Tadeusz Markiewicz jest autorem pięciu pomników: Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i Sosnowcu, Armii Krajowej w Sopocie, Matki-Polki w Łodzi oraz pomnika-symbolu Mogiły Poległych Żołnierzy Polskich pod Lenino w 1943 r. na Powązkach Wojskowych. To spod jego ręki wyszła również statuetka "Złotej Kaczki" - nagrody filmowej przyznawanej do 2007 roku.

  Stworzył też rzeźbę „Anioły nad piramidą”- dar artysty przekazany w Watykanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, podczas wieczoru poezji zatytułowanego „Błogosławiona siejba’, z okazji 25-lecia Pontyfikatu Papieża Polaka. 

  - Zapytałam artystę rzeźbiarza Tadeusza Markiewicza czy wykona rzeźbę dla Ojca Świętego. Markiewicz bez wahania odpowiedział twierdząco. Pamiętam ten blask w jego oczach, kiedy wzruszony powiedział: „tak” i nawet wiedział, co przygotuje dla Papieża. Artysta wykonał piękną, monumentalną rzeźbę z brązu, „Anioły nad piramidą”. Została ona też pozłocona. Sponsorem dzieła był Narodowy Bank Polski, który pokrył koszty odlewu i złocenia - wspomina Barbara Jelonek, dziennikarka kulturalna, organizatorka wieczoru.

  "W rzędzie twórców wybitnych"

  Tadeusz Markiewicz ma na koncie ponad 30 nagród, był uczestnikiem setek wystaw. Jego prace znajdują się w  kolekcjach prywatnych oraz muzeach zagranicznych i polskich, m.in.: Paryżu, Nowym Jorku, Watykanie, Lozannie, Madrycie.

  - Wszystkie prace w trudzie maskowanym precyzją i doskonałością warsztatową. Poszczególne, stanowią wydarzenia artystyczne, zbiorowo ustawiają Markiewicza w rzędzie twórców wybitnych - tak w jednej z recenzji o ursynowianinie pisał krytyk sztuki Jerzy Hermanowicz.

  Jak poinformowała rodzina zmarłego twórcy, pożegnanie Tadeusza Markiewicza odbędzie się w piątek, 15 stycznia, o godz. 11:15. Rozpocznie się mszą świętą w domu pogrzebowym na Powązkach Wojskowych przy ul. Powązkowskiej 43/45, gdzie następnie odbędą się uroczystości pogrzebowe.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 5
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~tad42 1 9 dni temuocena: 100% 

   Nasz sąsiad z osiedla SMB "Jary". Miał pracownię rzeźby w budynku w którym mieszkał przy ulicy Służby Polsce. Niestety, odchodzą nasi artyści.

   Edytowany: 9 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3747 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021