Zamknij

Zmarł Tadeusz Markiewicz. Wybitny artysta rzeźbiarz z Ursynowa

12:08, 13.01.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:21, 13.01.2021
Skomentuj arch. rodzinne arch. rodzinne

W wieku 84 lat, po długiej chorobie, odszedł wybitny artysta rzeźbiarz Tadeusz Markiewicz, mieszkający i tworzący w pracowni na Ursynowie. Autor znanych pomników, m.in. Matki-Polki w Łodzi.

Artysta rzeźbiarz, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w 1965 r. pod kierunkiem prof. Franciszka Strynkiewicza. Pochodzi z Gór Świętokrzyskich. Po studiach związał się z warszawskim środowiskiem artystycznym. Ponad 40 lat temu zamieszkał na Ursynowie, w bloku przy Służby Polsce, enklawie, w której artystom przyznawano mieszkania z pracowniami.

Od "Złotej Kaczki" po "Anioły nad piramidą" dla papieża

Tadeusz Markiewicz jest autorem pięciu pomników: Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i Sosnowcu, Armii Krajowej w Sopocie, Matki-Polki w Łodzi oraz pomnika-symbolu Mogiły Poległych Żołnierzy Polskich pod Lenino w 1943 r. na Powązkach Wojskowych. To spod jego ręki wyszła również statuetka "Złotej Kaczki" - nagrody filmowej przyznawanej do 2007 roku.

Stworzył też rzeźbę „Anioły nad piramidą”- dar artysty przekazany w Watykanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, podczas wieczoru poezji zatytułowanego „Błogosławiona siejba’, z okazji 25-lecia Pontyfikatu Papieża Polaka. 

- Zapytałam artystę rzeźbiarza Tadeusza Markiewicza czy wykona rzeźbę dla Ojca Świętego. Markiewicz bez wahania odpowiedział twierdząco. Pamiętam ten blask w jego oczach, kiedy wzruszony powiedział: „tak” i nawet wiedział, co przygotuje dla Papieża. Artysta wykonał piękną, monumentalną rzeźbę z brązu, „Anioły nad piramidą”. Została ona też pozłocona. Sponsorem dzieła był Narodowy Bank Polski, który pokrył koszty odlewu i złocenia - wspomina Barbara Jelonek, dziennikarka kulturalna, organizatorka wieczoru.

"W rzędzie twórców wybitnych"

Tadeusz Markiewicz ma na koncie ponad 30 nagród, był uczestnikiem setek wystaw. Jego prace znajdują się w  kolekcjach prywatnych oraz muzeach zagranicznych i polskich, m.in.: Paryżu, Nowym Jorku, Watykanie, Lozannie, Madrycie.

- Wszystkie prace w trudzie maskowanym precyzją i doskonałością warsztatową. Poszczególne, stanowią wydarzenia artystyczne, zbiorowo ustawiają Markiewicza w rzędzie twórców wybitnych - tak w jednej z recenzji o ursynowianinie pisał krytyk sztuki Jerzy Hermanowicz.

Jak poinformowała rodzina zmarłego twórcy, pożegnanie Tadeusza Markiewicza odbędzie się w piątek, 15 stycznia, o godz. 11:15. Rozpocznie się mszą świętą w domu pogrzebowym na Powązkach Wojskowych przy ul. Powązkowskiej 43/45, gdzie następnie odbędą się uroczystości pogrzebowe.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

tad42tad42

5 0

Nasz sąsiad z osiedla SMB "Jary". Miał pracownię rzeźby w budynku w którym mieszkał przy ulicy Służby Polsce. Niestety, odchodzą nasi artyści. 14:35, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%