REKLAMAA1-SanGiovanni--01-10----31-10-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 sierpnia 2020, 10:42 komentarzy 1
  Anna Złoch-Mizikowska podczas gali BohaterON

  Anna Złoch-Mizikowska podczas gali BohaterON (Fundacja Sensoria)

  Zmarła Anna Mizikowska, ps. Grażka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, mieszkanka Ursynowa. Odeszła we wtorek wieczorem w wieku 94 lat.

  O śmierci „Grażki” poinformowała jej rodzina. Anna Mizikowska zmarła 18 sierpnia w swoim domu. Niedawno, bo 2 sierpnia, obchodziła 94. urodziny.

  Harcerka Szarych Szeregów, łączniczka scalonej z AK Bojowej Organizacji „Wschód”, powstaniec warszawski w zgrupowaniu „Radosław” batalionu „Parasol”, major Wojska Polskiego, odznaczona m.in.  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z wykształcenia prawnik, współzałożycielka i działaczka oświatowej „Solidarności”.

  Tak na Haloursynow.pl pisał o niej Adam Hohendorff:

  Czasem można ją spotkać w labiryntach uliczki Meander. Dziarsko wędruje z torbą na zakupy lub teczką. Prochowiec, w chłodniejsze dni zawadiacko włożony beret, siwa i nienagannie utrzymana fryzurka, spod której spoglądają uśmiechnięte, nieco zamyślone oczy.

  W czasie tamtych sierpniowych dni „Grażka” była łączniczką. Przenosiła meldunki, ale także brała udział we wzmacnianiu barykad, ratowała rannych. Wypełniała najbardziej trudne i ryzykowne zadania. Słynny Pałacyk Michla stał się wtedy powstańczym symbolem niezłomności i skuteczności w walce. To w jej obecności rodziła się jedna z najbardziej znanych powstańczych pieśni autorstwa "Ziutka" - Józefa Szczepańskiego:

  Tam na pierwszym piętrze był salon, bo to był pałacyk (obok był młyn), tam stał fortepian i tam był „Ziutek” - wtedy jeszcze go nie znałam, bo przed Powstaniem nie miałam z nimi kontaktu. „Ziutek” usiadł i tam skomponował, czy dopasował melodię do słów i śpiewaliśmy.

  - opowiadała.

  Pałacyk Michla to jeden z wielu powstańczych epizodów dzielnej łączniczki. Po Woli przyszedł czas na walkę w Śródmieściu – taki był jej powstańczy szlak.

  Potem nastał czas „wyzwolenia”, który dla Pani „Grażki” stał się też czasem uwięzienia. Aresztowana w pierwszą rocznicę Powstania przez Urząd Bezpieczeństwa, wytoczono jej – jak wielu żołnierzom Armii Krajowej - proces o próbę obalenia przemocą ustroju „państwa ludowego”. Skazano na osiem lat więzienia i tylko amnestia uratowała  przed długoletnią odsiadką.

  po prawej: rejon skrzyżowania Nowego Światu z Al. 3 maja. Dziewczęta z zastępu harcerskiego Pędziwiatrów z drużyny Grupa Wykonawcza przy Kwaterze Głównej Szarych Szeregów. Od prawej: Krystyna Wilczyńska, Anna Złoch (ps. Grażka), Zofia Zaremba. 

  po lewej: Okolice Warszawy. Konspiracyjne szkolenie wojskowe w lasach na linii otwockiej. Od lewej: zastępowa Hanna Darda ps. Ala, Anna Złoch ps. Grażka, Krystyna Biernacka ps. Kali. Pomiędzy nimi Stanisław Świętochowski ps. Sęp. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

  Wspomnienia Anny "Grażki" w zasobach Muzeum Powstania Warszawskiego można przeczytać tutaj: http://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/anna-mizikowska,830.html

  Jak powiadomiła nas rodzina zmarłej, pożegnanie Anny Mizikowskiej odbędzie się w środę, 26 sierpnia. Msza Święta o godz. 9:50 w kościele św. Wincentego na warszawskim Bródnie, po czym pogrzeb na Cmentarzu Bródnowskim. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

  • 19
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~zwykły obserwator 1 2 miesiące temuocena: 100% 

   Cześć i Chwała Bohaterom!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3398 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020