Zamknij

Zmarła Ludgarda Olbrysz, wieloletnia radna i społeczniczka. "Walczyła o sprawy mieszkańców, jak mogła"

17:59, 17.03.2021 Kamil Witek Aktualizacja: 18:04, 17.03.2021
reo

Zmarła Ludgarda Olbrysz, wieloletnia radna dawnej gminy Warszawa-Ursynów, społeczniczka Zielonego Ursynowa. Świadek tworzących się w czasie okupacji na Zielonym Ursynowie oddziałów Armii Krajowej.

W wieku 94 lat odeszła Ludgarda Olbrysz. Jako radna gminy Warszawa-Ursynów przez wiele lat walczyła o sprawy mieszkańców Zielonego Ursynowa. Z zawodu była stomatologiem, była również prezesem Stowarzyszenia Mieszkańców Zielonego Ursynowa. Działała w Radzie Osiedla „Jeziorki”. Znana i ceniona przez wielu mieszkańców i działaczy z tej części dzielnicy.

- Poznałam panią Ludgardę dosyć późno. Imponowała mi swoją wiedzą. Z opowieści innej, niestety również już zmarłej społeczniczki Grażyny Łaski, wiedziałam, że pani Ludgarda miała w domu specjalny regał. Trzymała na nim segregatory, każda sprawa miała swój oddzielny, a ona dokładnie wiedziała, gdzie co leży – opowiada Marzena Zientara, społeczniczka z Zielonego Ursynowa.

Ludgardę Olbrysz wspomina również związany z Zielonym Ursynowem radny Paweł Lenarczyk. - Była osobą, która oddała samorządom dużą część swojego życia – podkreśla.

Ciepło wspomina ją również Zdzisław Rowiński, także społecznik i znawca historii Zielonego Ursynowa, który znał całą rodzinę Olbryszów.

- Walczyła, jak mogła o sprawy mieszkańców i nie tylko. Walczyła o dobro wszystkich. Każdy społecznik jest trochę zadziorą w stosunku do urzędników i taka była pani Ludgarda, co przynosiło efekty – stwierdza.

Swoją zadziorność pokazała w 2001 roku, gdy podczas sesji rady gminy dla dobra mieszkańców zagroziła odłączeniem Jeziorek od Ursynowa.

- To była karta przetargowa. Pogranicza Warszawy były zaniedbywane, zostawaliśmy w tyle. Nie było dróg, kanalizacji, telefonów – zaznacza Zdzisław Rowiński.

Wspomnienia z okupacji

W momencie wybuchu II wojny światowej późniejsza społeczniczka miała zaledwie 12 lat. Doskonale jednak pamiętała o tworzących się w okresie okupacji oddziałach zbrojnych, których członkami byli członkowie rodziny Olbryszów.

- Syn oficera, Leszek Konat ps. „Orłowski”, mieszkaniec Dąbrówki, już około roku 1941 utworzył z młodzieży (w dużej części rekrutującej się z uczniów i studentów z Pyr, Dawidów, Dąbrówki i Jeziorek) oddział, który wkrótce jako pluton 1708 znalazł się w V Rejonie VII Obwodu Warszawskiego AK – wspominała w 2010 roku.

Pluton ten został następnie wcielony do 3. kompanii V Rejonu „Gątyń” - w jego granicach znajdowały się tereny dzisiejszej dzielnicy Ursynów. Cały czas się jednak rozrastał, aż w końcu utworzony została 4. kompania „Pyry-Dąbrówka”. Część jej członków weszła potem w skład Kompanii Dywersyjno-Bojowej „Kedywu” i brała udział w wielu zuchwałych akcjach, jak np. zamach na kata ludności powiatu warszawskiego, oficera żandarmerii niemieckiej W. Bujnisa.

Ludgarda Olbrysz zmarła 14 marca 2021 roku. Pogrzeb odbędzie się 18 marca 2021 roku o godzinie 13:30 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach. Społeczniczka zostanie pochowana na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

(Kamil Witek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%