REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Kabacki skwerek przy Zaruby przejdzie małą metamorfozę. Dzielnica dostawi więcej ławek, już posadzono nowe drzewa. Mieszkańcy chcieliby dużo więcej.

  Skwerek pomiędzy ul. Zaruby a Dembego jest miejscem wypoczynku dla mieszkańców południowych Kabat. To także popularne miejsce spacerów z psami oraz górka saneczkowa, która - gdy tylko spadnie śnieg - zamienia się w miejsce szalonych zabaw.

  Sąsiedzi od dawna apelują do dzielnicy o ucywilizowanie zielonego terenu - o dorzucenie ławeczek, koszy na śmieci, posadzenie drzew i krzewów.

  - Prosiłam, żeby ławeczki postawić. To jedyne takie miejsce w okolicy, nie tylko dla psów, ale dla starszych osób czy mam z dziećmi - mówi pani Anna, mieszkanka najbliższej okolicy. 

  "Przechodnie depczą po piętach"

  Podobne głosy słychać było podczas ostatniego spotkania burmistrza Roberta Kempy z mieszkańcami tego rejonu Ursynowa. Ludzie domagali się większej liczby ławek i zagospodarowania terenu.

  - Żeby był regularnie sprzątany, żeby coś tu nowego posadzić, by nie sprawiał przygnębiającego wrażenia i by nie panoszył się tu element - mówią sąsiedzi.

  Wiosną dzielnica posadziła nowe drzewa i postawiła kilka ławek przy nowym chodniku wybudowanym dwa lata temu w miejsce przedeptu. Ale nie zadowoliło to mieszkańców.

  - Chodnik jest wąski, więc jak siedzi się na ławce, to przechodnie depczą po nogach. Ławki powinny stanąć na skwerku - żalą się mieszkańcy.

  Okazuje się, że dzielnica nie może stawiać ławek na skwerku przy Zaruby. Wynika to z zapisów planu miejscowego dla tego terenu. Wymagane są zgody właścicieli działek, bo skwer tylko w części należy do miasta. Około 15 proc. powierzchni to własność osób prywatnych.

  - Jakakolwiek forma zagospodarowania tego terenu - poza drzewami - wymaga 100 proc. własności dla danej jednostki planistycznej. Takie są zapisy planu - tłumaczył mieszkańcom burmistrz Kempa.

  Jednak coś się dało zrobić

  Minął miesiąc i dzielnicy udało się jednak coś zrobić i to pomimo zapisów planu. W ramach projektu z budżetu obywatelskiego "Zielone Skwery na Ursynowie - kontynuacja" niedawno posadzono 10 nowych drzew, przybyło też krzewów. Na ogrodzonym kawałku skweru wiosną wyrośnie łąka kwietna, która będzie cieszyć oko sąsiadów i służyć owadom. Wkrótce pojawi się także 5 nowych ławek i 2 kosze na śmieci.

  Jak zaznacza dzielnica, nowe nasadzenia powstały tam, gdzie mogły - czyli na gruncie należącym do miasta. Nietknięta została środkowa część skweru - ten pas należy już do prywatnych właścicieli, którzy nie zgadzają się na żadne prace na swojej działce.

  Do grudnia w ramach projektu nowe nasadzenia pojawią się także w innym punktach Ursynowa. Przy Bogatki pojawi się 12 nowych drzew i nowe krzewy, przy Raabego będzie nowy kawałek chodnika "ekologicznego", nowe krzewy, 3 ławki i 3 kosze. Z kolei na Akustycznej przy Rytmicznej przybędzie krzewów, staną dwie ławki i pojawi się niecka retencyjna. Podobnie jak na zielonym "trójkącie" u zbiegu Nowoursynowskiej i Kabackiej. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Doom 9 20 dni temu

   Kolejni są chce się rządzić na nieswoim terenie. Chcecie park to wykupcie teren cwaniaczki.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Chomik 8 21 dni temu

   Moze najpierw uprzasynac teren przy gorce by byl bezpieczny ...

   Edytowany: 21 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pis 7 22 dni temu

   Parę dni temu na fragmentach płotów pojawiły się ". tabliczki "teren prywatny". Tylko który jest prywatny

   Edytowany: 21 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~P. 6 20 dni temuocena: 100% 

   Prywatne są działki o nr 69/1 i 69/2 z obrębu 11113 o łącznej powierzchni ok. 1500 m2. Jest to pas gruntu biegnący ukośnie od przejścia dla pieszych przy ul. Dembego (pierwsza tabliczka) do ul. Zaruby (naprzeciwko wejścia do szkoły - druga tabliczka). Prywatna jest też mała, trójkątna działka w południowo-zachodnim narożniku terenu o nr ewid. 81/17. Cały teren z górką ma ok. 1ha a do prywatnych właścicieli należy ok. 1500 m2 (15%) - reszto to własność m. st. W-wy

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~P. 5 22 dni temuocena: 100% 

   "Wymagane są zgody właścicieli działek, bo skwer tylko w części należy do miasta. Większość to własność osób prywatnych." Prywatni właściciele mają 10-15% własności tego terenu.

   Edytowany: 21 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaciarz 4 26 dni temuocena: 60% 

   „Takie są zapisy planu” - kolejny przykład niedasizmu. Jak takie są zapisy planu i to przeszkadza ucywilizować teren to trzeba zmienić te zapisy.

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paulo 3 21 dni temuocena: 100% 

   Wyjaśnienie typu "takie są przepisy" lub "taka jest polityka naszej firmy". Jedno i drugie jest g..... warte i niczego nie wyjaśnia.

   Edytowany: 21 dni temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 2 26 dni temuocena: 73% 

   Fajni ci prywatni właściciele terenu - nic z nim nie robią, ale ławki postawić nie pozwolą...

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Park Kabaty 1 26 dni temuocena: 100% 

   Tymczasem trawnik wzdłuż Stacji Techniczno-Postojowej metra na Kabatach wciąż czeka, aby posadzić tam mnóstwo drzew (i krzewów) w ramach projektu "Milion drzew dla Warszawy" działającego pod patronatem Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Ta zielona enklawa powinna jak najszybciej stać się parkiem zachęcającym mieszkańców Ursynowa do przebywania w nim, aby zmniejszyć ogromną presję populacyjną na Rezerwat Las Kabacki.

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4681 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023