REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 października 2018, 07:26 komentarzy 1

  (SK)

  To impreza, która wyróżnia Ursynów na mapie Polski. Ruszają zapisy do XIII Ursynowskiego Dyktanda im. Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego. Śmiałkowie zmierzą się z tekstem przygotowanym przez doc. dr Grażynę Majkowską oraz prof. Jerzego Bralczyka.

  Naprzeciwko kościoła ojców Franciszkanów, nieopodal placu Na Groblach, wcale nie potajemnie, bo wprawdzie przy mało znanej ulicy Bitwy pod Verdun, bynajmniej jednak nie daleko od dopiero co lokalnie rozsławionej nowo otworzonej świątyni Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego...

  - tak zaczynało się dyktando z 2015 roku, z którym zmierzyło się 276 uczestników, w tym 160 mieszkańców Ursynowa. Mistrzynią została wówczas Anna Mikołajewska. W ubiegłym roku najlepsza była Anna Płochocka.

  Tegoroczne dyktando odbędzie się w niedzielę, 18 listopada o godz. 10:00 w hali UCSiR przy ul. Dereniowej 48. Dziś ruszają zapisy, które potrwają do wyczerpania miejsc. 

  Od 2012 r. impreza nosi imię Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego – dziennikarza, językoznawcy, publicysty, krytyka muzycznego, popularyzatora poprawnej polszczyzny. Jego postać na trwałe wpisała się w historię Ursynowa: był twórcą pierwszego w Polsce tygodnika lokalnego „Pasmo”, zaangażowany był w utworzenie pierwszej w Polsce eksperymentalnej telewizji kablowej „Ursynat”, współtworzył Ursynowsko-Natolińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

  Skąd dyktando na Ursynowie? - Ursynów zawsze był uważany za dzielnicę inteligencką, a troska o język polski jest cechą każdego, kto chce się uważać za inteligenta - mówi Barbara Mąkosa-Stępkowska, współorganizatorka dyktand.

  Zapisy do udziału w dyktandzie będą przyjmowane od 15 października do wyczerpania limitu miejsc:

  • pocztą elektroniczną na adres: dyktando@ursynow.pl
  • telefonicznie pod nr (22) 443 71 43 (w dni powszednie w godz. 8:00-16:00)
  • osobiście w siedzibie Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy przy al. KEN 61, pok. 238 (w dni powszednie w godz. 8:00-16:00).

  Laureaci zostaną wyłonieni w czterech kategoriach: Open, Juniorzy, Młodziki , Ekspert:

  • kategoria Open – uczestnicy Dyktanda, z wyłączeniem kategorii Ekspert
  • kategoria Juniorzy – roczniki 1999-2004
  • kategoria Młodziki – roczniki 2005 i młodsi
  • kategoria Ekspert – osoby, które zawodowo zajmują/zajmowały się ortografią języka polskiego, w tym absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata, a także pracownicy naukowi z tego zakresu oraz wszyscy laureaci dzielnicowych, miejskich, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich Dyktand (z wyłączeniem laureatów Ursynowskich Dyktand w kat. Juniorzy i Młodziki).

  A OTO TEKST UBIEGŁOROCZNEGO DYKTANDA:

  Ursynowskie bloki w późnojesiennym słońcu to by mógł malować Marc Chagall. Użyłby świetlistożółtej ochry, błękitnoperłowgo koloru chalcedonu czy intensywnego lapisu-lazuli. Dla niejednego niemalarza to istny miszmasz(, – !.) (S) spotykany w dziecięcych bohomazach.  Ale to arcyciekawe zestawienie barw, zresztą podobne zastosował Chagall w obrazie wiszącym w foyer frankfurckiej opery, a przedstawiającym postaci komedii (comedi) dell’arte. Niechby  jakikolwiek bądź jego witraż czy fresk mógł cieszyć oczy ursynowian, np. w ekstrawysublimowanym, jasno oświetlonym wnętrzu kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego, a nie tylko mieszkańców Metz czy Reims.

  Wprawdzie Ursynów to nie Montmartre, gdzie znajduje się najwyższe wzgórze Paryża, ale przecież Kopa Cwila tylko ciut-ciut od niego niższa. Każdy prawdziwy ursynowianin przeszedł ją wzdłuż i wszerz, w poprzek i w skos.
  No i gdzieżby na Montmartrze przetrwał ponadsześćsetdwudziestoletni dąb Mieszko?

  Ursynów zresztą na francuszczyznę wydaje się uodporniony, dlatego nie znajdziesz tu architektonicznego kiczu à la Le Corbusier. Za to możesz podziwiać wpółukryty i częściowo zadaszony niby-pasaż nieopodal Domu Sztuki, gdzie fani shoppingu, bukiniści, a nawet skateboardziści czują się jak u siebie. 

  Tylko dobrze zorientowani wiedzą, że by  posłuchać oldskulowego boogie-woogie czy w irlandzkim pubie zatańczyć gigue (giga, gigue’a), należałoby zajrzeć do Szyszki Chmielu („Szyszki Chmielu”). 

  Jakkolwiek by patrzeć, Ursynów to Francja-elegancja, kuszące, wpółsenne kafejki, dostatek połączony z estetyką. Niehonor tu nie zajrzeć. 

   

  ZOBACZ TEKST DYKTANDA Z 2016 ROKU:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~dr 1 ponad rok temuocena: 100% 

   W dyktandzie z 2016 r. jest błąd. Dopuszczalne formy to: kościół oo. Franciszkanów a. kościół Ojców Franciszkanów (nazwa identyfikująca, składająca się z członu gatunkowego: kościół i nazwy właściwej: oo. Franciszkanów/Ojców Franciszkanów) i kościół ojców franciszkanów (nazwa opisowa 'kościół należący do franciszkanów'). Odsyłam do słownika PWN i Pisowni słownictwa religijnego z 2011 r., zawierającej rozstrzygnięcia zaoprobowane przez RJP. No ale to nie pierwsza wpadka w tego typu konkursach. Swego czasu w dyktandzie w Katowicach była mowa o "Psałterzu Dawidów", a powinno być "(o) Psałterzu Dawidowym".

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3809 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020