REKLAMAA1-WIMAR-AUTO---10-06----10-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w miejscu pracy to obowiązek każdego pracodawcy. Poza zastosowaniem różnego rodzaju zabezpieczeń, ogromne znaczenie ma odpowiednie oznakowanie budynku, dzięki któremu zarówno pracownicy, jak i inne osoby przebywające na terenie firmy wiedzą, jak zachować się w obliczu zagrożenia.

  Znaki bezpieczeństwa, bo o nich mowa, są więc obowiązkowym elementem, który powinien znajdować się w każdym miejscu pracy. Sprawdźmy więc jak wyglądają znaki bezpieczeństwa oraz co warto o nich wiedzieć.

  Różne rodzaje znaków bezpieczeństwa

  Kiedy próbujemy odpowiedzieć na pytanie “co to są znaki bezpieczeństwa?” większości z nas przychodzą na myśl tabliczki z widniejącymi na nich napisami lub piktogramami. To słuszny trop, warto jednak mieć świadomość, że znaki bezpieczeństwa to również znaki świetlne, sygnały akustyczne, sygnały ręczne oraz komunikaty werbalne. Nie da się jednak ukryć, że to znaki stałe są najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem, które jednocześnie charakteryzuje się dużą skutecznością w zapobieganiu niebezpiecznym sytuacjom w miejscu pracy.

  Czym są znaki stałe?

  Znaki stałe to nic innego jak znaki bezpieczeństwa, które znamy właśnie pod postacią piktogramów oraz napisów informacyjnych. Są powszechne nie tylko w budynkach administracji publicznej, ale też we wszelkich zakładach pracy. Ich rolą jest niedopuszczenie do powstania zagrożenia. Znaki bezpieczeństwa BHP mają za zadanie zakazywać konkretnych zachowań, nakazywać je oraz ostrzegać przed potencjalnymi zagrożeniami. Pełnią również rolę informacyjną.

  Jaką postać mogą mieć znaki bezpieczeństwa?

  Obecnie możemy wybierać spomiędzy znaków wykonanych z różnorodnych materiałów. Wśród najczęściej wybieranych są te wykonane na folii samoprzylepnej, które doskonale sprawdzają się w przypadku gładkich powierzchni, takich jak np. szyby oraz te wykonane z odpornego tworzywa PVC, które mają postać tabliczek. Znaki bezpieczeństwa występują również w formie fotoluminescencyjnej, widzianej nawet przy zaniku oświetlenia. Zazwyczaj dostępne są w różnych wymiarach.

  Określona symbolika oraz kolorystyka

  Aby uniknąć niedomówień związanych z tym, co oznaczają znaki bezpieczeństwa, konieczne było ujednolicenie systemu oznakowania we wszystkich firmach. W przypadku ochrony życia i zdrowia pracowników ważne są precyzyjne wytyczne. Dlatego też znaki BHP muszą być zgodne z dyrektywą 92/58/EWG, która wprowadziła znormalizowany system znaków, zrozumiałych nawet dla osób obcojęzycznych.

  Znaki bezpieczeństwa w większości przypadków mają bowiem postać prostych piktogramów, które doskonale przekazują treść informacji bez dodatkowego komentarza. Co więcej, wprowadzono również normy dotyczące kolorystyki znaków. Obecnie mamy do czynienia ze znakami w czterech kolorach - czerwonym, żółtym (lub bursztynowym), niebieskim i zielonym. Co ważne, każdy kolor zarezerwowany jest dla danego typu informacji, którą ma przekazywać pracownikom oraz innym osobom przebywającym na terenie obiektu. Dzięki temu znaki bezpieczeństwa BHP są doskonale rozumiane przez większość osób.

  Rodzaje znaków bezpieczeństwa

  Wymienić możemy cztery podstawowe rodzaje znaków bezpieczeństwa. Pierwszym z nich są ostrzegawcze znaki bezpieczeństwa. Jak sama nazwa wskazuje, ich rolą jest przestrzeganie nas przed występującymi zagrożeniami (np. wysokim napięciem, ryzykiem kontaktu z niebezpiecznymi substancjami). Znaki ostrzegawcze mają kolor żółty, na którym najczęściej nadrukowany jest piktogram w kolorze czarnym.

  Kolejnym rodzajem znaków BHP są znaki bezpieczeństwa “Ochrona Przeciwpożarowa”. Ich rolą jest identyfikacja i umiejscowienie rozwiązań, które mogą pomóc w ugaszeniu pożaru (np. gaśnic), oraz wskazania na źródła, które zwiększają ryzyko rozprzestrzenienia się ognia. Znaki bezpieczeństwa pożarowego mają kolor czerwony.

  Nie sposób nie wspomnieć również o ewakuacyjnych znakach bezpieczeństwa, które wskazują nam możliwości bezpiecznego opuszczenia budynku w sytuacji zagrożenia (kolor zielony), oraz o znakach bezpieczeństwa nakazu, które wymuszają na nas określone zachowania, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy (kolor niebieski).

  Kiedy należy wymienić ewakuacyjne znaki BHP?

  Każdy z nas choć raz w swoim życiu spotkał się z sytuacją, w której znaki bezpieczeństwa BHP były tak naprawdę nieczytelne w swoim odbiorze. To niedopuszczalna sytuacja, która nie powinna mieć miejsca! Znaki mogą co prawda być umieszczone na ścianach lub maszynach przez wiele lat, niemniej jednak niezwykle ważnym jest dbanie o ich stan. Jeśli pojawiają się na nich zabrudzenia, zarysowania oraz inne uszkodzenia mechaniczne, konieczna jest wymiana na nowe.

  Na szczęście, coraz częściej znaki te produkowane są z materiałów odpornych na działanie szkodliwych czynników, dzięki czemu mogą posłużyć przez długi czas, a jednocześnie być w pełni czytelne.

  Podsumowanie

  Znaki bezpieczeństwa są obowiązkowym, a przy tym niezwykle ważnym elementem dbania o zdrowie i życie pracowników oraz osób znajdujących się na terenie firmy. Nie powinniśmy więc lekceważyć ich roli i dbać o to, by były jak najbardziej widoczne.

  W przygotowaniu materiału dziękujemy sklepowi Techem Znaki. Jeśli chcesz zapoznać się z pełną ofertą znaków bezpieczeństwa sklepu Techem Znaki, to wejdź na stronę https://sklep.techemznaki.pl/znaki-kenlight.

  Artykuł załadowany: 0.2083 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020