REKLAMA
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KT)

  REKLAMA

  W niedzielę po raz 12. odbędzie się Ursynowskie Dyktando. Do udziału w nim zgłosiło się prawie 300 osób. Czego tym razem będzie dotyczył tekst? Doc. dr Grażyna Majkowska, autorka tegorocznego dyktanda - uchyliła nam rąbka tajemnicy...

  Podczas XII Ursynowskiego Dyktanda im. Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego, samozwańczy i wykształceni językoznawcy, zmierzą się z tekstem przygotowanym przez doc. dr Grażynę Majkowską oraz prof. Jerzego Bralczyka.

  Co w trawie piszczy

  Autorka zdradziła nam kilka szczegółów dotyczących tegorocznego wyzwania językowego. Wiemy, że tekst będzie o współczesnym Ursynowie. Nie będzie w nim wyrazów historycznych, za to pojawi się kilka związanych z geografią i sztuką.

  - Tekst nie będzie dialogowy, ani rymowany – mówi doc. dr Grażyna Majkowska. - Nie będzie długi, ale mam nadzieję, że trudny! W dyktandzie weźmie udział 20 ekspertów, którzy „ścigają się” z nami. Jesteśmy pełni podziwu dla ich śledzenia zmian językowych – dodaje.

  Przyznaje też, że przygotowanie dyktanda to czasochłonne, ale pasjonujące zajęcie. Przy okazji tworzenia tekstu, dowiaduje się o masie niekonsekwencji w języku polskim, a wiele kwestii musi sprawdzać w kilku źródłach. Ponadto, jak mówi -  tekst musi dobrze brzmieć.

  Fakty i liczby

  Chęć udziału w niedzielnym dyktandzie zgłosiło już prawie 300 osób. Tradycyjnie większość z nich stanowią kobiety - 202 zgłoszenia, zapisało się także 89 mężczyzn. Najstarszy uczestnik urodził się w 1932 roku i jest mieszkańcem Ursynowa. Czterech najmłodszych ma 8 lat. Większość zgłaszających się do udziału w dyktandzie pochodzi z Warszawy (240 osób), z czego z Ursynowa aż 164 osoby. Mocna i liczna jest w tym roku grupa Ekspertów, czyli osób, które mają na konce zwycięstwa w poprzednich edycjach dyktanda lub dyktandach organizowanych w innych miastach.

  Uczestnicy podzielni będą na cztery kategorie: Open (uczestnicy dyktanda, z wyłączeniem kategorii Ekspert), Juniorzy (roczniki 1998-2003), Młodziki (roczniki 2004 i młodsi) i Eksperci. Do tej pory nie zdarzyło się jeszcze, aby doszło do dogrywki, nikt nie napisał też dyktanda bezbłędnie – w tym roku jest na to szansa!

  VIDEO: Relacja z X Ursynowskiego Dyktanda w 2015 roku

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.1174 sekundy
  REKLAMA