REKLAMAA1-BRICOMAN-od-01-02-do-02-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 kwietnia 2017, 15:49 komentarzy 8

  Redakcja haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  REKLAMA

  Były prezydencki doradca Henryk W. uniewinniony ws. spowodowania wypadku u zbiegu Pileckiego i Gandhi. Współpracownik prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2014 roku potrącił na przejściu dla pieszych pijanego mężczyznę. Wyrok nie jest prawomocny.

  Do wypadku doszło 12 lutego 2014 roku około godz. 18:00, na skrzyżowaniu ulic rtm. Witolda Pileckiego i Indiry Gandhi. Kierujący toyotą Henryk W. - wówczas doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - potrącił przechodzącego przez pasy mężczyznę, który doznał urazu głowy i spędził w szpitalu kilka tygodni. Henryk W. był trzeźwy. Usłyszał zarzut potrącenia pieszego, groziło mu za to do trzech lat więzienia.

  Sąd jednak uniewinnił Henryka W., zasądził na jego rzecz 2016 zł na pokrycie kosztów adwokata, a kosztami procesu obciążył Skarb Państwa. Postępowanie w tej sprawie trwało niecałe dwa lata.

  Uzasadniając wyrok, sędzia Konrad Mielcarek powiedział, że w trakcie procesu udało się zebrać "bogaty materiał dowodowy". - Stan faktyczny w tej sprawie, można powiedzieć, jest dość typowy na warunki warszawskie - dodał.

  Jak wyjaśnił sędzia, Henryk W. w momencie wkroczenia pieszego na jezdnię kierował samochodem, który poruszał się z prędkością 45 km/h, czyli - jak stwierdził sędzia - zgodną z przepisami i znajdował się ok. 16,2 m od pieszego. Sędzia poinformował, że biegły z zakresu toksykologii stwierdził u pokrzywdzonego stan nietrzeźwości i zawartość do 2,5 promila alkoholu w organizmie.

  Sędzia przywołał także opinie biegłego z zakresu ruchu drogowego, która - jak podkreślił - ma "istotne znacznie w tej sprawie". Biegły stwierdził, że zachowanie się pieszego było "jednoznacznie nieprawidłowe już w momencie, kiedy pieszy wkroczył na jezdnię". - W momencie wkroczenia na jezdnię było wiadomo, że do tego wypadku dojść musi - dodał sędzia, powołując się na opinię biegłego.

  Jak powiedział sędzia Mielcarek, biegły stwierdził, że sposób przechodzenia pokrzywdzonego był nieprawidłowy, bo nie zachował on szczególnej ostrożności podczas wkraczania na pasy, prawidłowej oceny odległości i prędkości zbliżającego się samochodu.

  - Biegły dosadniej określił zachowanie pieszego, stwierdzając, że można określić, iż pieszy wszedł pod nadjeżdżający samochód - powiedział sędzia Mielcarek.

  - W ocenie biegło, zachowanie oskarżonego od momentu, kiedy pieszy znalazł się na przejściu było prawidłowe. Oskarżony nie miał innego wyjścia, jak rozpocząć gwałtowne hamowanie - dodał.

  Sędzia zaznaczył, że w opinii biegłego Henryk W. nie miał jednak możliwości zatrzymania samochodu przed pieszym. - W ocenie sądu, to pieszy spowodował stan zagrożenia przede wszystkim dla siebie. Jedynym sposobem uniknięcia tego wypadku było nie przechodzić przez jezdnię. W tej sytuacji, zdaniem sądu, zarzut postawiony oskarżonemu nie może się ostać – powiedział sędzia.

  Na skrzyżowaniu, na którym doszło do wypadku, w 2014 roku nie było sygnalizacji świetlnej (ta powstała dopiero po przebudowie ulicy w 2015 r.). Oznacza to, że pieszy na przejściu miał bezwzględne pierwszeństwo.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kocur 8 10 miesięcy temu

   W każdym zdarzeniu drogowym pijany uczestnik takiego zdarzenia jest automatycznie winny - i tu nie powinno być inaczej. Pijak wlazł pod samochód - sam sobie jest winien.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marta 7 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Ludzie 45km/h to jest 12,5m/s! Jezeli był 16,2m od przejścia to miał 1,3s na zatrzymanie auta. Przeważnie reakcja na zagrożenie to 1s więc zostało mu 0,3 na hamowanie. Kierowca nie miał szans na uniknięcie zderzenia :( Szkoda i pieszego i kierowcy, polityczne darujcie sobie polityczne przepychanki.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 6 10 miesięcy temuocena: 80% 

   Uniewinniony za potrącenie na przejściu dla pieszych ???? W takim razie co oznacza bezwzględne pierwszeństwo pieszego ?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Befsztyk 5 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Pieszy byl pijany. Nie jest to zatem pieszy tylko pijak wlazacy pod kola.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Beata 4 10 miesięcy temuocena: 75% 

   To jest dowód na to, że są równi i równiejsi! Ale Pan Ziobro już zrobi z Wami porządek!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~buntLUDU 3 10 miesięcy temuocena: 79% 

   Gosc był nawalony ale czy to znaczy, że można go zabić? Szedł po przejsciu dla pieszych! To jest zło w najczystszej postaci, bezprawie i terror!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Befsztyk 2 10 miesięcy temu

   Bylo nie chlac...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Polak 1 10 miesięcy temuocena: 24% 

   Napewno obecna władza robiła wszystko aby doradca Bronka siedział za kratami a mimo to został uniewinniony. Dowód na to ze jeszcze mamy apolityczne sądy

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1192 sekundy
  REKLAMA