REKLAMAA1 MAGICAL PLACES 15.06.2022 - 14.09.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (zdjęcie ilustracyjne)

  Ponad 200 pacjentów spędzi święta w Szpitalu Południowym - największej placówce covidowej na Mazowszu. Lekarze już szykują się na zwiększenie liczby zakażeń po świętach i przypominają - szczepmy się. Bo tylko to może powstrzymać epidemię koronawirusa.

  - Czwarta fala zaczyna opadać - stwierdza prezes Szpitala Południowego Artur Krawczyk. Liczba chorych w ursynowskiej placówce spada. W szpitalu znajduje się na tę chwilę 213 pacjentów, w tym 40 pod respiratorami.

  - W porównaniu ze szczytem fali jest ich mniej, ale przyjęcia do szpitala rozkładają się różnie. Wczoraj przyjęliśmy tylu, ilu przyjmowaliśmy w samym szczycie - zauważa ordynatorka oddziału zakaźnego Szpitala Południowego dr Agata Kusz-Rynkun.

  "Są tylko ludźmi"

  Lekarze spodziewają się, że po świętach liczba pacjentów na oddziałach znów podskoczy. Dlatego medycy ze Szpitala Południowego cały czas pozostają na posterunku i w pełnej gotowości. Mimo już blisko 2 lat tej nierównej walki nie poddają się. 

  - Mamy u nas dwie grupy lekarzy. Pierwsza pracuje od wiosny. Są już naprawdę zmęczeni, a i tak bez przerwy dyżurują. Teraz, kiedy składałam im świąteczne życzenia, przypominałam im, że są tylko ludźmi - mówi dr Kusz-Rynkun.

  - Praca tutaj to nie tylko obciążenie fizyczne, ale i psychiczne. W drugiej grupie jest mniej lekarzy, więc to obciążenie jest jeszcze większe. Ale wiedzą, że jak nie pójdą ratować pacjentów, to nikt nie pójdzie - dodaje lekarka.

  Większość pacjentów choruje na - jak do tej pory najniebezpieczniejszy wariant koronawirusa. Delta jest bardziej zakaźna i atakuje dużo szybciej niż poprzednia wersja. Jej zbliżający się koniec lekarze przyjmują z ulgą.

  - Porównując trzecią i czwartą falę, czwarta jest obciążona o wiele większym ryzykiem śmiertelności. Najwięcej niepowodzeń występuje w przypadku pacjentów respiratorowych. Jest ich jednak coraz mniej, co nas bardzo cieszy, bo nie lubimy przegrywać - mówi dr Kusz-Rynkun.

  Anyszczepionkowiec zaczął namawiać do szczepień

  Najbardziej narażone nadal pozostają osoby starsze, schorowane. Takich pacjentów w Szpitalu Południowym jest jednak niewielu. Głównie niezaszczepionych lub zaszczepionych na samym początku akcji szczepień, nie przyjmujący dawki przypominającej.

  Najliczniejszą grupę na oddziałach przy Pileckiego w tej chwili stanowią osoby w średnim wieku - od 30 do 60 lat - w zdecydowanej większości niezaszczepione. Nie brakuje też młodszych pacjentów. 

  - Nie da się przewidzieć, jak przebiegnie choroba. Młodzi, wysportowani, bez chorób, niepalący początkowo mogą nie mieć żadnych objawów lub niewielkie, a po tygodniu ich stan drastycznie się pogarsza - stwierdza ordynatorka oddziału zakaźnego Szpitala Południowego.

  Jedynym ratunkiem - jak zaznaczają lekarze - są szczepienia. Osoby zaszczepione na pewno o wiele łagodniej przechodzą Covid-19. Niezaszczepieni pacjenci - zwłaszcza ci w ciężkim stanie - po dotarciu do szpitala często proszą o szczepionkę. Wtedy jest już jednak za późno. Duży wpływ na decyzję o nieszczepieniu się mają szkodliwe ruchy antyszczepionkowe.

  - Mieliśmy pacjenta, który aktywnie uczestniczył w ruchu antyszczepionkowym. Dosyć znana osoba. Trafił do nas w bardzo ciężkim stanie. Do czasu kiedy jeszcze mógł mówić, ponieważ potem został podłączony pod tlen, zadzwonił, do kogo tylko mógł, do rodziny, znajomych, i przekonywał ich, aby poszli się zaszczepić - mówi dr Kusz-Rynkun.

  Ozdrowieńcy zazwyczaj decydują się na przyjęcie szczepionki. Zdarzają się jednak osoby, których nawet ciężko przebyta choroba nie przekonuje do zaszczepienia się.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 63

  • 28
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 11
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 12
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Addam 7 7 miesięcy temuocena: 62% 

   Nikt nikogo nie zmusza ani do maseczek ani do szczepionek. Siedźcie w domu skoro nie możecie założyć maseczki i/lub się zaszczepić (nie tylko dla siebie ale i dla kogoś obok np. z obniżona odpornością). Nie musicie tez korzystać z kin, teatrów, hoteli czy restauracji - nie jest to niezbędne do życia. Siedźcie w domu. Gdyby jednak doskwierał wam brak rozrywek, zawsze można się zaszczepić. Ale bez przymusu oczywiście… - prawo wyboru niech zostanie.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 134 81 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szczepiony 6 7 miesięcy temuocena: 63% 

   I co z tego,przez tych wszystkich bez szczepień na lata będziemy więżniami strachu,śmierci bliskich

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 119 70 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ooollo 5 7 miesięcy temuocena: 40% 

   Czyli uważasz, że szczepienie nic nie daje. To po co się szczepiłeś?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 35 53 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4679 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022