REKLAMAA1 SanGiovanni 01.12.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Ze ściany bloku komunalnego przy Pileckiego 111 zniknął malunek, który upamiętniał rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Żołnierzy Wyklętych. Zdobił elewację budynku od 2014 roku. Co się stało z jednym z najstarszych ursynowskich murali?

  Nie zobaczymy już żołnierzy strzelających do przerażającego potwora z sowiecką czapką. Mural, który upamiętniał oddział antykomunistycznej partyzantki oraz rotmistrza Witolda Pileckiego, został zamalowany. W jego miejscu wyłania się nowy obraz - wiemy już co tam powstanie.

  - Elewacja budynku była zniszczona, więc tak czy siak, mural byłby zamalowany. Dostaliśmy o tym informację i stwierdziliśmy, że chcemy, aby taki bohater jakim był rotmistrz Pilecki, tam pozostał. Dziury zostały załatane, teraz artyści przygotowują nowy mural - mówi prezes Stowarzyszenia Grom Janusz Domalewski.

  Nowy malunek został ufundowany przez dzielnicę Ursynów i Ministerstwo Obrony Narodowej. Realizacją projektu zajęło się ursynowskie Bakcyl Studio.

  fot. nadesłane

  Spod rusztowań można dostrzec trzy sylwetki Witolda Pileckiego - młodego chłopaka, żołnierza i więźnia Oświęcimia. Nad rysunkiem widnieją słowa, które wypowiedział rotmistrz po wysłuchaniu wyroku orzekającym karę śmierci: "Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać".

  Rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dał się schwytać Niemcom i jako Tomasz Serafiński w nocy z 21 na 22 września 1940 r. trafił do obozu w Auschwitz. Przez trzy lata pobytu w Oświęcimiu zorganizował siatkę konspiracyjną i przesyłał meldunki, w których opisywał zbrodnicze funkcjonowanie obozu.

  Zbliżająca się data odsłonięcia nowego muralu nie będzie przypadkowa - Stowarzyszenie Grom zapowiedziało inaugurację na 17 września, czyli kilka dni przed rocznicą wywózki Pileckiego oraz - oczywiście - w rocznicę ataku Rosji na Polskę.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 100

  • 42
   BARDZO PRZYDATNY
  • 13
   ZASKOCZONY
  • 16
   PRZYDATNY
  • 10
   OBOJĘTNY
  • 6
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Boom 15 3 miesiące temuocena: 85% 

   Ten wcześniejszy mural był trochę groteskowy. Nowy bardziej mi się podoba.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 14 3 miesiące temuocena: 74% 

   Lepszy ten nowy niż kolejne przaśne autystyczno-artystyczne wynaturzenia z wojakami strzelającymi do jakichś stworów czy potworów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 13 3 miesiące temuocena: 64% 

   Trochę szkoda, że w miejsce ciekawej grafiki z fantazją i pomysłem powstanie ugrzeczniony, "oficjalny" mural z podniosłym cytatem jak ze szkolnego apelu. Choć oczywiście dobrze, że Pilecki nadal będzie upamiętniony.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mamona 12 3 miesiące temuocena: 78% 

   Najwięcej się zarabia na drogich, słomianych inwestycjach. A później spisuje się protokół zniszczenia (Miś). Więc nie bój się, za rok, dwa może pięć powstanie nowy. Ten przetrwał siedem lat. Że podłoże jest w kiepskim stanie tego nikt wtedy nie zauważył. Ani hojny sponsor dzielnica ani fachowy wykonawca murali czyli bakcyl studio. A tak w imię kontynuacji będzie plynął strumień publicznych pieniędxy do całkoem prywatnych kieszeni. A murali malujemy coraz więcej....

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 21 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ryba 11 3 miesiące temuocena: 57% 

   “Ciekawa grafika” to chyba lekkie przegięcie, do końca nie potrafiłem zrozumieć co autor miał na myśli, całkowity, infantylizm, dzieci nie mogły spać po zobaczeniu tego „arcydzieła”

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mmmm 10 3 miesiące temuocena: 50% 

   @Ryba - myślę, że interpretacja była dość jednoznaczna - żołnierze polscy walczący z najeżdżającym "potworem" rosyjskim agresorem. Nawiązanie do Bitwy Warszawskiej. Nie wiem co tu jest ciężkiego do zrozumienia.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 9 3 miesiące temuocena: 100% 

   Co ma Pilecki do wojny polsko-bolszewickiej? To historyczny groch z kapustą w duchu prawicowo-nacjonalistym. dobrze się stało. jak dla mnie ten mural to było jakieś pokręcone "histopolo"

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mamona 8 3 miesiące temuocena: 77% 

   I znowu dzielnica dała zarobić bakcyl studio. Jak się nie da inaczej to trzeba stary zamalować by zrobić nowy. Grunt, żeby kasa sié zgadzała. A podobno mamy tyle innych potrzeb.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 7 3 miesiące temuocena: 47% 

   dziś lodówkę otwieram, a tam - PILECKI!! :O

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tak 6 3 miesiące temuocena: 26% 

   Sowietom i nazistom-Niemcom też przeszkadzał, od razu widać twoje korzenie po tym komentarzu. Stawiam na sowieckie korzenie...Pewnie dziadzia "wyzwalał" Warszawę?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 5 3 miesiące temuocena: 78% 

   @MrFrosty - masz wiele cennych komentarzy. Bardzo doceniam ich swobodę. Czasem się z nimi z zgadzam (w większości), czasem nie. Ale Pilecki był bohaterem. Robił rzeczy, dla których współczesnym w większości zabrakło by jaj. Weź to pod uwagę proszę, a nie to, że nędzne pisiory robią z niego "swojego" bohatera. To to był bohater prawdziwy, pewnie dzisiaj by szczerze gardził pisiorami.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 4 3 miesiące temuocena: 15% 

   .........ech......szkoda na ciebie słów. Krótko.....patologia

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~idz precz 3 3 miesiące temuocena: 33% 

   Wolalbys lenina z biedroniem, komuchu, wiemy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 2 3 miesiące temuocena: 60% 

   jako, chyba dobrze trafiłeś ze swoją oceną sytuacji. Zawłaszczanie symboli, nadmierna eksploatacja i wykorzystywanie ich do swoich celów przez partię rządzącą powoduje już odruch wymiotny.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3977 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.11.2021 - 31.01.2022