REKLAMAA1 SanGiovanni 01.07.2022 - 31.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (CEN)

  Bez wielkiego rozgłosu ruszyło zwiedzanie pałacu i parku w Natolinie - jednego z najcenniejszych zabytków stolicy. Ten zamknięty na co dzień dla publiczności, niezwykły obiekt historyczny można zwiedzać w każdą niedzielę aż do odwołania. Grup i terminów jest jednak tak mało, że trudno się na nie załapać.

  Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie to perła Ursynowa i Wilanowa. Park jest pozostałością po pradawnej Puszczy Mazowieckiej, klasycystyczny Pałac Potockich pochodzi z XVIII wieku. Całość robi duże wrażenie na odwiedzających, pod warunkiem, że się tam... dostaną.

  To własność skarbu państwa, a użytkuje go fundacja Centrum Europejskie "Natolin", która prowadzi tu Kolegium Natolińskie międzynarodowe studia integracji europejskiej. To zabiegi fundacji powstrzymały niszczenie obiektu. 116-hektarowy teren z rezerwatem i zabytkami przy Nowoursynowskiej 84 dziś są w dobrym stanie, czego nie można było powiedzieć w przeszłości.

  I to właśnie "chęć utrzymania obiektu" i "nie zadeptywania go" mają powstrzymywać władze przed otwarciem na ursynowian. Już w 2016 roku mieszkaniec Ursynowa Piotr Barczak rozpoczął zbieranie podpisów pod elektroniczną petycją o otwarcie parku dla publiczności. W rok udało się zebrać nieco ponad tysiąc podpisów. To niedużo, ale sprawą udało się zainteresować radnych, służby ochrony środowiska, stołecznego konserwatora zabytków oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Na razie efektów brak, naciski spowodowały jednak, że Centrum Europejskie Natolin częściej otwiera się na zewnątrz.

  Przed 2011 r. sporadycznie można było dostać się do środka wraz z przewodnikiem. Później dzielnicy Ursynów udało się podpisać porozumienie, na mocy którego każdego roku organizowane są bezpłatne wycieczki dla 20-osobowych grup z przewodnikiem.

  Ruszyły zapisy na zwiedzanie

  W tym roku Centrum Europejskie Natolin otworzyło się na zwiedzających niespodziewanie i bez rozgłosu. Jeśli ktoś regularnie nie odwiedza strony internetowej dedykowanej zwiedzaniu parku, nie ma szans się o tym dowiedzieć. Wygląda na to, że Fundacja CEN wciąż niechętnie widzi osoby z zewnątrz.

  Zapisy na ursynowskie spacery ruszyły z początkiem maja na stronie www.zwiedzajnatolin.pl. Najbliższy spacer przewidziany jest 15 maja o godz. 10. Miejsc już jednak nie ma - trzeba czekać aż na stronie zostaną udostępnione kolejne terminy. Zdobycie wejściówki może być nie lada kłopotem, CEN przewidziało tylko jeden spacer w każdą niedzielę, w przeszłości do wyboru było znacznie więcej okienek godzinowych.

  CEN zapowiada, że odwiedzić Park i Pałac Natoliński będziemy mogli w każdą niedzielę aż do odwołania. W poprzednich latach, jeszcze przed pandemią, spacery organizowane były do września. Spacer po parku i wnętrzach pałacowych trwa ok. 1,5 godziny. Oprowadzać po nim będą profesjonalni przewodnicy z biura Warszawianka.

  W tym roku dodatkowo dostępne są sobotnie spacery tylko po parku. Terminów jednak brak.

  Co można zobaczyć za bramą Parku Natolińskiego?

  Pałac Potockich, który znajduje się na terenie parku, został wybudowany w latach 1780–82, na zlecenie Augusta Czartoryskiego. Dziedziczony przez Elżbietę Lubomirską i kolejnych członków rodziny dotrwał do czasów drugiej wojny światowej. Rozgrabiony i zniszczony przez niemieckie wojska okupacyjne Natolin upaństwowiono i przekazano pod opiekę Muzeum Narodowego. Wkrótce po tym zamieszkał tu Bolesław Bierut, a następnie stał się obiektem Urzędu Rady Ministrów. Dziś jest odniowiony, we wnętrzach znajdują się meble wypożyczone z innych muzeów bądź zakupione przez CEN.

  W Parku Natolińskim wokół pałacu zobaczymy doskonale zachowany starodrzew, a w nim ponad 120 pomników przyrody. Dodatkowych wrażeń dostarcza oglądanie datowanych na epokę romantyzmu ruin stylizowanych na antyczny akwedukt i gotyckiej bramy otwierającej drogę do Pałacu w Wilanowie. W programie zwiedzania znajdują się także klasycystyczne budowle zaprojektowane dla dawnych właścicieli tych ziem – Czartoryskich i Potockich. Wchodzące w ich skład pałac, świątynia dorycka, most mauretański i sarkofag Natalii (od której imienia nazwę wziął Natolin) Sanguszkowej z Potockich przeszły renowacje i zostały udostępnione do zwiedzania.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 72

  • 23
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 20
   WKURZONY
  • 16
   BRAK SŁÓW

  17Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~klu 17 2 miesiące temuocena: 100% 

   to jest kpina z mieszkańców Ursynowa! park należy do skarbu państwa, jest dobrem narodowym, a służy wyłącznie partykularnym interesom fundacji. łaskawie kilka spacerów, na które proces zapisania jest komunistyczno - peerelowską parodią

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piose 16 2 miesiące temuocena: 100% 

   Żenada, zwiedzanie w grupach powinno być codziennie, a teraz z budynkami ogólnie dostępny, może kiedyś doczekamy...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wicka 15 2 miesiące temuocena: 0% 

   Nie można udostępnić do publicznego użytkowania tego terenu parkowego, ponieważ zaraz zostanie zdewastowany, zadeptany, rozjechany rowerami, oraz zostaną zniszczone unikatowe zabytki. Społeczeństwo nie szanuje przyrody i infrastruktury. Zobaczcie co się stało z lasem Kabackim (?) w którym odbywają się "wyścigi" rowerowe, nie szanują ostoji zwierzyny leśnej, spacerowiczów. Cały las został totalnie zdewastowany. Niech coś zostanie dla następnych pokoleń, musimy ocalić ostatni skrawek tej zielonenj enklawy. Bardzo dobrze, że jest chroniony, dzięki temu przetrwa.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~klu 14 2 miesiące temuocena: 100% 

   no pewnie, zamknąć lasy!! bo ludzie zniszczą. zamknąć parki, bo będą trawę deptać! zamknąć metro, bo zniszczyć mogą siedzenia!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tomek 13 3 miesiące temuocena: 27% 

   To może dzielnica i/lub miasto dołożą się do utrzymania tego kompleksu pałacowo-parkowego i wtedy będzie ogólnodostępny...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sedno 12 3 miesiące temuocena: 90% 

   Pałac i Park w Natolinie „To WŁASNOŚĆ SKARBU PAŃSTWA , a tylko UŻYTKUJE go FUNDACJA Centrum Europejskie „Natolin””. Użytkuje , to znaczy zarabia DUUUŻE PIENIĄDZE ! ( żeby była jasność w temacie) . A MY NARÓD, mamy tylko ze źródeł w BRUGII , dowiadywać się co tam i komu ta FUNDACJA ma do zaoferowania i na jakich warunkach. W celach reklamowych Kolegium posługuje się pięknym filmem zachęcającym KOGO ? , do korzystania z usług FUNDACJI . Może w Centrum Kultury Alternatywa, udałoby się go pokazać kilka razy ? Wtajemniczonych byłoby więcej , a więc i chętnych do skorzystania z oferty może też ?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zouza 11 3 miesiące temuocena: 94% 

   To jest tak zorganizowane, żebyśmy poczuli "łaskę pańską" dla pospólstwa / gawiedzi / tłuszczy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ goostav234 10 3 miesiące temuocena: 73% 

   Kumple Trzaskowskiego, niejacy "Natolińczycy" zawłaszczyli sobie państwowy obiekt, i łaskawie 3 razy do roku wpuszczą do niego plebs pilnowany przez strażników z psami...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miejscowa 9 3 miesiące temuocena: 38% 

   Pieski to my jako mieszkańcy dzielnicy powinniśmy móc tam zabierać na spacer !

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 8 3 miesiące temuocena: 39% 

   A co ma do tego Trzaskowski?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursy44 7 3 miesiące temuocena: 28% 

   To, że prezydent Trzaskowski śmiał tam kiedyś studiować. Elektorat PiS najwyraźniej zazdrości tego, że ludzie mają wyższe wykształcenie. Trudno im to często znieść, stąd często ta piana nienawiści z morderczek się sączy…

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kon 6 3 miesiące temuocena: 26% 

   Poprzednio spuszczal fekalia do Wisly, za co on jest jeszcze odpowiedzialny ? Za czarna listopadowa noc ? Hehe

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~OrangeJuice 5 3 miesiące temuocena: 100% 

   Natolińczycy pilnują swego, nasze ulice.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ojej 4 3 miesiące temuocena: 94% 

   Kurczę, żeby tylko zwiedzający parku nie zadeptali, i godnie się zachowywali, tak żeby etyly europejskie nie żałowały że lud wpuściły na swe włościa

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dom_Develop 3 3 miesiące temuocena: 26% 

   Przecież to jakiś żart! Wszędzie na Ursynowie zagęszczają zabudowę, terenów zielonych coraz mniej. Park centralny okazal sie porażką. Tymczasem tutaj taki fajny teren choćby pod grilla z rodziną się marnuje!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kon 2 3 miesiące temuocena: 79% 

   Idz na polane za lasem, zobaczysz klimat grillowy. Teren grillowy kojarzy mi sie tylko z dewastacja

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~harujący wuj 1 3 miesiące temuocena: 92% 

   Jak zwykle pandemia chaosu i kompletny brak profesjonalizmu, ukierunkowany zapewne na zniechęcenie odwiedzających ! Formularz zgłoszeniowy na JEDNĄ osobę - wszak jesteśmy stadem monogamistów, niech każdy z rodziny chodzi osobno ! Zapomnieli gamonie bez wyobraźni, że CEN jest dobrem narodowym, a nie folwarkiem idiotów !

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4525 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022