REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Pałac w Natolinie

  Pałac w Natolinie (CEN)

  Centrum Europejskie Natolin ruszyło z zapisami na wycieczki po Parku i Pałacu Natolińskim. Ten zamknięty na co dzień dla publiczności, niezwykły obiekt historyczny można zwiedzać w każdą niedzielę czerwca, lipca, sierpnia i września. Zapisy odbywają się tylko przez internet.

  Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie to perła Ursynowa i Wilanowa. Park jest pozostałością po pradawnej Puszczy Mazowieckiej, klasycystyczny Pałac Potockich pochodzi z XVIII wieku. Całość robi duże wrażenie na odwiedzających, pod warunkiem, że się tam... dostaną.

  Obszar ten jest własnością skarbu państwa a użytkuje go fundacja Centrum Europejskie "Natolin", która prowadzi tu ośrodek kształcenia specjalistów od integracji europejskiej. To zabiegi fundacji powstrzymały niszczenie obiektu. 116-hektarowy teren z rezerwatem i zabytkami przy Nowoursynowskiej 84 dziś są w dobrym stanie, czego nie można było powiedzieć w przeszłości.

  I to właśnie "chęć utrzymania obiektu" i "nie zadeptywania go" mają powstrzymywać władze przed otwarciem na ursynowian. W 2016 roku mieszkaniec Ursynowa Piotr Barczak rozpoczął zbieranie podpisów pod elektroniczną petycją o otwarcie parku dla publiczności. W rok udało się zebrać nieco ponad tysiąc podpisów. To niedużo, ale sprawą udało się zainteresować radnych, służby ochrony środowiska, stołecznego konserwatora zabytków oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Na razie efektów brak, naciski spowodowały jednak, że Centrum Europejskie Natolin częściej otwiera się na zewnątrz.

  Przed 2011 r. sporadycznie można było dostać się do środka wraz z przewodnikiem. Później dzielnicy Ursynów udało się podpisać porozumienie, na mocy którego każdego roku organizowane są bezpłatne wycieczki dla 20-osobowych grup z przewodnikiem.

  Ruszyły zapisy na zwiedzanie

  W tym roku Centrum Europejskie Natolin organizuje zwiedzanie obiektu naz zlecenie dzielnicy Ursynów oraz dzielnicy Wilanów. W obu przypadkach są to realizacje projektów do budżetu partycypacyjnego. 

  Ruszyły właśnie zapisy na ursynowskie spacery na stronie: www.zwiedzajnatolin.pl. Ale ursynowianie mogą również zapisywać się na te wilanowskie - które rozpoczynają się od strony Bramy Maretańskiej (ul. Pałacowa), a nie od ul. Nowoursynowskiej. Aby się zapisać należy zignorować przyciski z godzinami i najpierw kliknąć przycisk "Rezerwacja" i wpisać swoje dane. Dopiero później do wybory są daty oraz godziny wejść. 

  Zwiedzanie odbywa się w niedziele: 17 czerwca, 1, 8, 15, 22, 29 lipca oraz 5, 12, 19, 26 sierpnia oraz 2, 9, 16 września. Spacer po parku i wnętrzach pałacowych trwa ok. 1,5-2,5 godziny. Dostępne są cztery przedziały godzinowe: 10:00, 12:00 - wejście Bramą Mauretańską - mapka poniżej (spacery wilanowskie) oraz 13:00 i 15:00 - wejście od Nowoursynowskiej 84 (spacery ursynowskie). O każdej z tych godzin wchodzi jedna grupa zwiedzających licząca maksymalnie 29 osób.

  Jak sprawdziliśmy na stronie rezerwacyjnej większość terminów jest jeszcze dostępna, nie warto jednak czekać na ostatnią chwilę. Miejsca szybko znikają, na przykład na najbliższą niedzielę są tylko pojedyncze miejsca.

  Co można zobaczyć za bramą Parku Natolińskiego?

  Pałac Potockich, który znajduje się na terenie parku, został wybudowany w latach 1780–82, na zlecenie Augusta Czartoryskiego. Dziedziczony przez Elżbietę Lubomirską i kolejnych członków rodziny dotrwał do czasów drugiej wojny światowej. Rozgrabiony i zniszczony przez niemieckie wojska okupacyjne Natolin upaństwowiono i przekazano pod opiekę Muzeum Narodowego. Wkrótce po tym zamieszkał tu Bolesław Bierut, a następnie stał się obiektem Urzędu Rady Ministrów. Dziś jest odniowiony, we wnętrzach znajdują się meble wypożyczone z innych muzeów bądź zakupione przez CEN.

  W Parku Natolińskim wokół pałacu zobaczymy doskonale zachowany starodrzew, a w nim ponad 120 pomników przyrody. Dodatkowych wrażeń dostarcza oglądanie datowanych na epokę romantyzmu ruin stylizowanych na antyczny akwedukt i gotyckiej bramy otwierającej drogę do Pałacu w Wilanowie. W programie zwiedzania znajdują się także klasycystyczne budowle zaprojektowane dla dawnych właścicieli tych ziem – Czartoryskich i Potockich. Wchodzące w ich skład pałac, świątynia dorycka, most mauretański i sarkofag Natalii (od której imienia nazwę wziął Natolin) Sanguszkowej z Potockich przeszły renowacje i zostały udostępnione do zwiedzania.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 52

  • 24
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 15
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~karol 8 ponad rok temuocena: 100% 

   Żenada. Rozpędzić tą fundacje żerująca na mieniu narodowym na cztery strony.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~BS 7 ponad rok temuocena: 100% 

   Już nie ma wolnych miejsc na żaden z terminów czy godzin...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~1 6 ponad rok temuocena: 100% 

   Czy spacer wilanowski różni się od ursynowskiego trasą? czy tylko miejscem gdzie się wchodzi?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Magdalena-222 5 ponad rok temuocena: 100% 

   Tylko miejscem i trasą dojścia do pałacu. Oczywiście sama Brama Mauretańska tez ma swój urok...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antonio 4 ponad rok temuocena: 100% 

   Na salony nie wpuszczają, ale dobrze że po parku pozwolą nam pochodzić

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Testo 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Notka dla chętnych (o której nikt nie mówi): w parku jest multum komarów i kleszczy! Koniecznie się posmarujcie, zabezpieczcie. Miejscami jest aż czarno od tego ści erwa.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Michaelf 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Jak w każdą niedzielę wakacji, 17 czerwca to nie wakacje a nie ma zwiedzania 24 czerwca?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hary 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Ojejku plebs też może zobaczyć fajnie

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1639 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019