Zamknij

Znów pobiegniemy, by pomóc! Ruszyły zapisy do Onkobiegu

11:07, 26.06.2018 Sławek Kińczyk
Skomentuj SK SK

Można truchtać, przejść, pojechać na rolkach czy hulajnodze - ważne by pokonać pętlę i w ten sposób "zarobić" u sponsorów datki na pomoc chorym na nowotwory. Ruszyły zapisy do 11. "Onkobiegu. Razem po zdrowie!", który wielu lat odbywa się na Ursynowie.

Zadanie jest proste - w godzinę uczestnicy biegu przebiegają, przespacerowują lub przejeżdżają na rolkach i hulajnogach, wielokrotność jednej pętli wokół Centrum Onkologii - jak zawsze jest to 1560 metrów. Im więcej zaliczonych okrążeń, tym więcej pieniędzy sponsorzy przekażą na działalność Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki "Sarcoma". Organizacja od wielu lat bezpośrednio pomaga chorym na nowotwory. Funduje im m.in. transport, doradza, prowadzi akcje edukacyjne.

- To ważny dzień dla pacjentów. Oni dzięki temu wiedzą, że nie są zostawieni sami sobie. Ci, którzy biegną chcą im przekazać: "Słuchajcie, myślimy o Was i nigdy Was nie zostawimy" - mówi Bogdan, 45-latek po czterokończynowym porażeniu mózgowym, który ubiegłoroczny Onkobieg pokonał o kulach. Na co dzień pracuje w Centrum Onkologii - sprzedaje książki, udziela informacji pacjentom po raz pierwszy przychodzącym do szpitala.

W ubiegłym roku w imprezie wzięło udział ponad 2 tys. uczestników, pokonano 10.750 okrążeń, a zebrano ponad 70 tysięcy złotych.

"Spłacamy dług górze"

Onkobieg to najstarszy bieg antynowotworowy w Polsce. - Spłacamy dług górze, za to, że nam się udało przeżyć. Kontynuujemy pomysł Terry'ego Foxa z Kanady, który też chorował na mięsaka - mówi Kamil Dolecki, prezes stowarzyszenia.

Fox - kanadyjski lekkoatleta, w wieku 22 lat w wyniku choroby nowotworowej stracił nogę powyżej kolana. Po tym fakcie zdecydował się przebiec w poprzek Kanady. W czasie biegu, nazwanego Marathon of Hope – Maraton Nadziei, zbierane były składki na fundusz walki z nowotworami.

Mięsaki to nowotwory tkanek miękkich i kości. Na ten nowotwór może zachorować każdy, bez względu na wiek czy płeć. W Polsce jest rozpoznawanych około 1.000 nowych przypadków rocznie i w ciągu ostatnich lat obserwuje się tendencję wzrostową w liczbie zachorowań. Mięsaki stanowią około 1% wszystkich nowotworów złośliwych u dorosłych i około 15% u dzieci.

Mięsak przeważnie objawia się w postaci niebolesnego guza, który utrzymuje się przez ponad 6 tygodni. W porę zauważony, nieprzekraczający średnicy 42 mm, daje o 20% większe szanse na uratowanie życia niż w późniejszym stadium. W warszawskim Centrum Onkologii wciąż dominuje wycinanie guzów o wiele większych - średnio 90 mm, co oznacza, że pod względem profilaktyki wciąż jest wiele do zrobienia.

Zapisy już ruszyły

Tegoroczny Onkobieg odbędzie się w niedzielę, 2 września na terenie Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Roentgena 5. Zareejstrować można się na dwa sposoby - już teraz, na stronie: www.onkobieg.pl (dostępnych jest 1700 pakietów) oraz w dniu biegu od godz. 11:00 do 12:30 (dostępnych będzie tylko 250 pakietów)

- Dzięki zebranym środkom finansowym od partnerów i darowiznom od biegaczy możemy pomagać najbardziej potrzebującym osobom. Przez 11 lat wsparliśmy setki pacjentów, m.in. refundując im koszty dojazdu do referencyjnych klinik, rehabilitacji i protez. Poza tym, przez cały rok wzmacniamy przekaz związany z diagnostyką i profilaktyką nowotworową skóry i kości wśród różnych grup społecznych - mówi Szymon Bubiłek ze stowarzyszenia "Sarcoma".

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%