Zamknij

Znów "wrzutki" w budżecie obywatelskim! Grozi nam powtórka z niechcianego placu w Dolince?

15:46, 25.01.2021 Anna Łobocka Aktualizacja: 16:37, 25.01.2021
Skomentuj SK SK

Wśród ogólnomiejskich projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok jest ponad dwadzieścia takich, które mają być realizowane również na Ursynowie. Część z nich może okazać się przysłowiowym kukułczym jajem podrzuconym mieszkańcom naszej dzielnicy. To efekt krytykowanego regulaminu akcji, który uniemożliwia głosowanie ma “nie”.

Projekty do Budżetu Obywatelskiego dzielą się na dzielnicowe oraz ogólnomiejskie. Na te ostatnie mają prawo głosować wszyscy mieszkańcy Warszawy. Ale to, co wydaje się dobre i oczekiwane przez jednych, może być przekleństwem dla innych. Dobrym przykładem jest ubiegłoroczny projekt placyku zabaw w parku przy Dolince Służewieckiej.

Pomysł zakładający powstanie dziesięciu placów w różnych częściach Warszawy, bez podania konkretnej lokalizacji oraz jednego, właśnie w Dolince, wywołał falę oburzenia i protesty przeciwników ingerencji w naturalny charakter tego terenu. 

- Nie akceptuję kolejnego przekształcania natury pod dyktando jakiejś grupy osób, która może nawet nigdy wcześniej tutaj nie była. Głosowali przecież za projektem zbiorczym na place zabaw w całej Warszawie - mówił nam w listopadzie pan Robert.

Efekt braku "nie"

Na liście najnowszych projektów, które po przejściu urzędniczej weryfikacji, zostaną w tym roku poddane pod głosowanie, są niebudzące obaw kursy dla seniorów albo zajęcia sportowe.

Gorzej z pomysłami inwestycyjnymi. Jak ten zakładający budowę chodników na Białołęce, Mokotowie, Pradze Południe oraz Ursynowie.

Jeden człowiek proponuje ogromny zakres robót budowlanych w kilku dzielnicach. Projekt spodoba się niektórym mieszkańcom Warszawy, bo np. odpowiada potrzebom mieszkańców na Białołęce i Pradze.  Ale tam są inwestycje dla  Mokotowa i Ursynowa. Projekt zostanie przegłosowany, bo nie ma w BO głosowania na "nie".

A potem ci na Ursynowie będą protestować, że nie chcą żeby im zabrano wygodny przedept, albo zbudowano chodnik gdzieś, gdzie jest niepotrzebny

- ocenia Hanna Żelichowska, ursynowianka, która od lat aktywnie działa na rzecz ochrony przyrody i przygląda się projektom z Budżetu Obywatelskiego.

Nowe parkingi

Ale takich projektów autorów z innych dzielnic jest więcej. Kontrowersje może wzbudzić projekt “Warszawa parkuje! Utworzenie nowych miejsc parkingowych w całym mieście”. W naszej dzielnicy przewiduje on wybudowanie:

  • 10 miejsc równoległych w al. KEN na wysokości P&R przed ul. Ciszewskiego w stronę południową w miejscu dzisiejszego trawnika
  • 30 miejsc skośnych przy ul. Ciszewskiego między KEN a Pileckiego w miejscu dzisiejszego trawnika oraz do wyznaczenia na chodniku na końcu tego odcinka (za Dembowskiego)
  • 30 miejsc skośnych przy ul. Pileckiego na środku odcinka między Ciszewskiego a Herbsta w miejscu dzisiejszego trawnika.

I w tym przypadku o zamianie trawników na parkingi nie będą decydować sąsiedzi, ale także mieszkańcy innych dzielnic.  

Kolejna pomysłodawczyni chce zlikwidować sześć miejsc parkingowych, tak aby między ratuszem a Ursynowskim Centrum Kultury zbudować park kieszonkowy, z ewentualnym poszerzeniem go o teren przylegający do Multikina. Decyzję w tej sprawie chce też oddać w ręce wszystkich warszawiaków. 

 - Obecnie szeroki chodnik nie jest w pełni wykorzystywany, ławki ustawiono w sposób nie zachęcający do odpoczynku, teren pokryty jest płytami betonowymi - przekonuje autorka, która w swym projekcie proponuje również budowę parku przy urzędzie dzielnicy Białołęka. 

Projekty może i są pożyteczne, ale najbardziej niepokoi fakt, że o ich losie będą decydować nie tylko mieszkańcy Ursynowa, którzy chcieliby mieć wpływ na swoje sąsiedztwo.

Miasto nie chce głosowania na "nie"

Miasto od lat wzbrania się przed wprowadzeniem głosu na "nie" w Budżecie Obywatelskim. Przeciwna temu jest również nowa dyrektorka-koordynatorka w urzędzie miejskim, była ursynowska radna Karolina Zdrodowska.

- Idea Budżetu Obywatelskiego to idea, która ma łączyć wokół pomysłu - mówiła na jednej z ostatnich konferencji prasowych poświęconych partycypacji.

- Zdarzają się sytuacje, kiedy mieszkańcy nie są zadowoleni, dlatego apelujemy, aby już na wczesnym etapie komentowali projekty, które są zgłaszane. Aby było można te projekty dostosować i zmieniać do oczekiwań na etapie weryfikacji urzędniczej - dodawała Zdrodowska.

Poniedziałek, 25 stycznia jest ostatnim dniem zgłaszania projektów na kilka godzin przed zamknięciem listy na Ursynowie zaproponowano 64 projekty, ogólnodzielnicowych było 128, ale znając dotychczasową praktykę liczby te na pewno się zmienią.

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(18)

GggGgg

13 23

Ani jednego drzewa! Nie! Nie pozwolimy! Każde drzewo na wagę diamentów! Stop! 16:08, 25.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UberbikeUberbike

30 28

No tak. Dla tej redakcji kontrowersyjne jest zbudowanie parkingu. Ale juz takie samo zabetonowanie trawnika pod sciezke rowerowa bedzie super, nie? A juz likwidacja pasa jezdni pod pas dla rowerów to obowiązkowo pełny poklask.
Fajny pomysl z tymi parkingami. Trzeba zagłosować.
16:37, 25.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BoomBoom

14 6

A do tego szpetne i mało funkcjonalne wiaty rowerowe. 07:53, 26.01.2021


Obserwator Obserwator

32 10

Przede wszystkim trzeba głosować i wybrać najciekawsze pomysły. Niestety głosuje mało mieszkańców, a potem zdziwienie. 16:45, 25.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bospapierosbospapieros

36 14

wielka lipa z tymi projektami. ja składalem o progi zwalniajace na ul. klobucka to nawet nie dopuscili do glosowania. 16:59, 25.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

clueclue

2 3

Jakby stawiano progi które karzą jadących za szybko a nie wszystkich to może głosy popierające pomysł by się znalazły. Tak to mamy ulice zawalone plastikiem który rozwala zawieszenia wszystkim jak leci. No chyba że zwolnisz do 5 na godzinę (zamiast wymaganych 30) ale zaraz potem ciśniesz gaz generując hałas i spaliny. Tego nie potrzebujemy. 19:51, 26.01.2021


mamy tego doscmamy tego dosc

40 6

Przecoez od samego poczatku ten Budzet Obywatelski/Partycypacyjny to zgnile jajo, ktore skloca mieszkancow i sluzy do naginania prawa przez urzednikow (papierowe glosy na jeden projekt w I edycji), wyzywania sie prez oszolomo-filozofow (zwezenia ulic) albo wyciagania kasy przez uklad spolecznik-wykonawca (bzdurne projekty ze spacerami rozpoznawczymi w terenie). 17:34, 25.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fionafiona

32 32

I przegłosują kolejny kretyński Park Piwnych Motyli... 17:42, 25.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Za lub przeciw Za lub przeciw

49 9

W poprawnej polszczyźnie głosowanie jest "za" lub "przeciw". Ale dziwaczna maniera pisania o głosowaniu "na tak" i "na nie" dominuje nawet w "HaloUrsynów". Groza. 18:44, 25.01.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Kon44Kon44

8 32

W kazdym temacie, na kazdym forum znajdzie sie nauczyciel jezyka polskiego. Minus minus minus !! 22:53, 25.01.2021


Do szkoły!Do szkoły!

21 3

do Kon44: Kolego, jeśli coś piszesz, to pisz to poprawnie. NA KAŻDY TEMAT, a nie w każdym temacie. 07:46, 26.01.2021


do nauki!do nauki!

10 2

~Kon44 - jeśli trzykrotnie wymieniasz słowo "minus" to oddziel je dwoma przecinkami. 12:10, 26.01.2021


StanislawwStanislaww

41 13

Na wysokosci P&R Stoklosy chca budowac parking przy al.KEN zamiast zieleni a parking P&R jest zapełniony w 1/4. Po co te miejsca więc? 19:15, 25.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UberbikeUberbike

13 34

Pandemie mamy Stanisławie, Staszku. Ludzie w domach siedzą. 19:19, 25.01.2021


PAKPAK

6 4

Znowu będzie wiele nieprzemyślanych projektów, jak np. przed stokiem górki saneczkowe przy ul. Cybisa gdzie zasadzono niedawno drzewa, postawiono ławki, a teraz gdy zasłania się je snopami słomy by nie było wypadku (jak na Szczęśliwicach). 40 lat było ok, a teraz ktoś zrobił problem z budżetu obywatelskiego. 16:04, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

refleksjerefleksje

1 0

Park Kieszonkowy ? Może to dobry pomysł , takie miejsce rekreacji i integracji na powietrzu . Bo niedobrym rozwiązaniem jest wybetonowana duża przestrzeń, otaczająca miejsca rozrywki takie jak : Multikino, lodowisko, Ratusz, czy nowy dom kultury (nie wyłączam ratusza bo śluby się tam odbywają , czy cykliczne wykłady , lub sesje rady dzielnicy z publicznością).
Betonowy Plac Manewrowy od strony ścieżki dojścia do metra, czy nowo rozbudowanego żłobka , to już wyjątkowo zły pomysł. Pomysł do likwidacji. Tył budynku ma zaplecze z wjazdem od ul. Gandhi. 20:14, 28.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Małgorzata Cempel-ZgMałgorzata Cempel-Zg

1 0

Paradoks polega na tym ,że brakuje pieniędzy na bieżącą konserwację obiektów już istniejących np. przejścia podziemnego pod ulicą Romera, środków na sprzątanie miejskich ulic oraz skwerów. Nie instaluje się koszy z pokrywami chroniącymi ich zawartość przed ptakami. Szkoda, że tak wspaniale jak tężnia nie jest oświetlone sąsiadujące przejście podziemne. Czy do bycie dobrym gospodarzem potrzebny jest budżet obywatelski? 14:47, 29.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zwolennik HołowniZwolennik Hołowni

2 0

Może tą kloakę pod Jastrzębowskiego gdzie narkomani robią kupy, prostytutki tam daja sobie w żyłę a ludzi degeneraci okradaja i zaczepiają by burmistrz Robert Kempa posprzątał. Biblioteka plenerowa tam powstała. Haloursynów pisało. Teraz po półkach spływa mocz, książek nigdy tam nie było. Malolaty browary i jointy tam chowały. Na Stokłosach. Tu policja nie wieżdza. 17:38, 29.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%