REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AH)

  Znany na Ursynowie "Parasol" - czyli Społeczne Liceum Ogólnokształcące przy ul. Hawajskiej - obchodził swoje święto.  Na uroczystościach pojawili się żołnierze Armii Krajowej z batalionu "Parasol", który od 9 lat patronuje szkole.

  27 września minęła 9. rocznica nadania ursynowskiemu liceum imienia Batalionu AK "Parasol". Uczniowie liceum dumnie noszą symbol parasola na ramieniu, jest on także znakiem rozpoznawczym szkoły.

  - To jedyna w Polsce placówka oświatowa, która może poszczycić się tym zacnym, legendarnym patronem - mówi Adam Hohendorff, nauczyciel z "Parasola".

  We wtorek, w rocznicę nadania patrona oraz powstania Polskiego Państwa Podziemnego, szkoła gościła żołnierzy batalionu. Wśród nich byli: Henryka Dziakowska-Zarzycka ps. „Władka”, Witold Sławski ps. „Dilma”, Lech Wysocki ps. „Mirek”.

  Każdy z nich to odrębna, niezwykła opowieść. „Władka” była łączniczką oddziału i po latach swoje przeżycia opisała w książce „Mój pamiętnik z Powstania Warszawskiego”. „Dilma” zaraz po wybiciu godziny „W”  wyruszył w powstańczą drogę z  lokalu z kamienicy przy ulicy Focha razem z czterema kolegami, wśród których był poeta Krzysztof Kamil Baczyński. „Mirek” walczył na barykadach Woli i Starówki, mając ukończone zaledwie piętnaście lat.

  Liceum przy Hawajskiej jest znane na Ursynowie nie tylko z wysokiego, potwierdzonego w rankingach poziomu nauczania, ale i  pielęgnowania tradycji patriotycznej. Środowisko szkolne jest bardzo dumne ze swojego patrona, natomiast żołnierze „Parasola” nie ukrywają, że lubią odwiedzać szkołę. Bo nie stanowi problemu różnica pokoleń, gdy wyznawane  są te same, ponadczasowe wartości.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3355 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021