REKLAMAA1-SanGiovanni--01-06----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 października 2019, 06:44

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  - Żółta woda płynie z kranów, woda z prysznica ma czerwonawe zabarwienie - takie niepokojące sygnały zgłosili nam mieszkańcy Ursynowa. O to: co to oznacza, skąd się bierze i co zrobić w takiej sytuacji - zapytaliśmy ekspertów z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

  Woda z kranu coraz częściej ląduje prosto w naszych szklankach, dlatego każda zmiana w jej barwie lub zapachu jest dla nas niepokojąca. Na pytania o to, skąd w kranie żółta woda i kiedy powinniśmy zacząć się tym martwić, odpowiada specjalistka z MPWiK - Marta Pytkowska.

  Skąd bierze się woda w ursynowskich kranach?

  Mieszkańcy Ursynowa otrzymują wodę, która jest uzdatniania w Stacji Uzdatniania Wody „Filtry”. Uzdatnianie wody to wieloetapowy i czasochłonny proces – od momentu ujęcia wody spod dna Wisły, przez kolejne etapy jej uzdatniania, po moment, gdy wypływa do mieszkańców, trwa nawet 50 godzin.

  Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwają pracownicy MPWiK, od dyspozytorów, przez inżynierów i technologów. Jakość wody dostarczanej mieszkańcom jest codziennie badana w akredytowanych laboratoriach Spółki. Niezależnie parametry jakościowe wody kontroluje sanepid. Aktualne wyniki badań wody dostarczanej mieszkańcom są codziennie publikowane na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

  W trzech lokalizacjach na Ursynowie (Belgradzka, Bogatki i Surowieckiego) mieszkańcy zauważyli zmiany w kolorze wody. Co robić, widząc taką sytuację?

  W rejonie tych ulic służby eksploatacyjne naszej spółki w ostatnim czasie nie prowadziły prac na sieci wodociągowej oraz nie zarejestrowano awarii sieci, które mogłyby wpłynąć na barwę wody dostarczanej mieszkańcom. Do MPWiK nie wpłynęło także żadne zgłoszenie od odbiorców dotyczące barwy lub mętności wody.

  W tym miejscu, za pośrednictwem Państwa portalu, pragniemy przypomnieć mieszkańcom, że podobne sytuacje można zgłaszać pogotowiu wodociągowemu pod bezpłatnym czynnym całą dobę numerem 994 lub poprzez formularz dostępny na stronie internetowej MPWiK. Zapewniamy, że po otrzymaniu każdego zgłoszenia wykonywana jest kontrola stanu sieci wodociągowej w danym rejonie oraz przeprowadzane płukanie przewodów.

  Jednocześnie informujemy, że w związku z otrzymanym za pośrednictwem redakcji zgłoszeniem, służby eksploatacyjne MPWiK przeprowadziły działania sprawdzające oraz płukanie sieci w rejonie niniejszych ulic, a następnie pobrano próbki wody z sieci wodociągowej, które nie wykazały przekroczeń.

  A co w takim razie może mieć wpływ na kolor wody płynącej z naszych kranów?

  Zgodnie z obowiązującym prawem, przedsiębiorstwa wodociągowe odpowiadają za jakość zimnej wody do wodomierza głównego. Z naszych doświadczeń wynika, że często duży wpływ na barwę, mętność i smak wody ma stan rur wewnątrz budynków, które pozostają w eksploatacji właścicieli, zarządców, administracji, wspólnot czy spółdzielni. To właśnie do obowiązku tych podmiotów należy regularne czyszczenie i wymienianie instalacji.

  Wspomniane zmiany w barwie wody, miały miejsce w ostatnich tygodniach, czy może to mieć związek z sezonem grzewczym?

  Przyczyną zabarwienia wody (na żółte/czerwone) jest najczęściej podwyższona zawartość żelaza w wodzie, która – jak to wynika z naszego doświadczenia – znacznie częściej jest w instalacji wody ciepłej. MPWiK jest dostawcą wyłącznie wody zimnej.

  To właśnie rury, którymi dostarczana jest ciepła woda, ze względu na podwyższoną temperaturę wody, znacznie szybciej niż rury z wodą zimą, ulegają korozji.  Proces korozji jest procesem, który jest nieodłącznie związany z instalacją wodną i ma charakter ciągły. Jeżeli obserwujemy pojawienie się żółtego/czerwonego zabarwienia ciepłej wody w okresie po uruchomieniu centralnego ogrzewania w budynku, może to wskazywać na to, że węzeł cieplny do ciepłej wody użytkowej, jak i centralnego ogrzewania wymaga przeglądu. 

  A co może zrobić mieszkaniec chcący mieć w rurach czystą i zdrową wodę?

  Trzeba pamiętać, że powstawanie osadów w sieciach i instalacjach wodociągowych jest naturalnym zjawiskiem związanym z eksploatacją przewodów wodociągowych i materiałów, z których są one wykonane, a także z wytrącaniem z wody substancji mineralnych szczególnie podczas długotrwałego bezruchu (stagnacji) wody w rurociągu.

  Dlatego też MPWiK prowadzi działania informacyjne – tłumaczymy, w jaki sposób należy dbać o te instalacje, aby woda z sieci miejskiej zachowała swoje wysokie parametry, czyli odpowiednią przejrzystość, smak i zapach.

  Jako dobrą praktykę dla mieszkańców korzystających z wody wodociągowej, zalecamy odkręcenie na kilka sekund kranu z zimną wodą przed napiciem się jej – ta prosta czynność pozwoli na przepłukanie instalacji wewnętrznej i warto ją wykonywać szczególnie po dłuższej nieobecności (np. powrocie z urlopu), jak również rano, kiedy woda stagnuje w rurach, w budynku całą noc. Wskazane jest także regularne czyszczenie kranów i wylewek oraz montowanych na nich sitek i perlatorów w celu usunięcia kamienia i zanieczyszczeń.

  Jeśli jednak woda o zmienionej barwie pojawi się w kranie, to czy jest zdatna do picia?

  Tymczasowa zmiana barwy wody nie oznacza, że nie jest ona zdatna do picia. Jeśli po nalaniu zimnej kranówki do szklanki ma ona mleczne zabarwienie – spowodowane jest to silnym napowietrzeniem wody podczas nalewania, powietrze ulotni się w ciągu kilku – kilkunastu sekund, a woda odzyska swoją naturalną  przejrzystość. Z kolei, jeśli doszło do awarii i woda ma żółtą barwę, należy odkręcić kran z zimną wodą i spuścić ją do momentu, gdy będzie przejrzysta. Bywa bowiem, że mineralne osady, które naturalnie odkładają się w przewodach, nadają jej brązowo-rdzawej barwy.

  Dziękuję za rozmowę.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 67

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 17
   PRZYDATNY
  • 9
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3515 sekundy
  REKLAMAA2-TlenowyZakatek--01-06----30-06-2020