REKLAMAA1_FortSluzew-stary-od-01-01-do-31-01-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 października 2017, 11:00 komentarzy 10

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  REKLAMA

  Kolejny raz mieszkańcy niewielkiej lokalnej ulicy na Stokłosach stają w obronie jej nazwy. 92% lokatorów nie chce żadnej zmiany. Teraz czekają na decyzję wojewody w tej sprawie.

  Zgodnie z „Ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej” samorządy miały obowiązek dokonać zmiany nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej do 2 września 2017 r. Niektóre nazwy, jak w przypadku ZWM, nie zostały zmienione. W związku z tym wojewoda w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym upłynął termin dla samorządu, wyda zarządzenie, w którym nada nazwę zgodną z ustawą.

  Ale to już było...

  W 1997 roku po raz pierwszy próbowano zmienić patrona ulicy. Wtedy zawiązał się Społeczny Komitet Obrony ul. ZWM, działający do dziś. Jego największym osiągnięciem było doprowadzenie do uchylenia decyzji w sprawie zmiany nazwy ulicy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Ponad 90% mieszkańców osiedla przy ZWM, biorących udział w ankiecie przeprowadzonej przez Spółdzielnię „Stokłosy”, była przeciwna zmianie nazwy.

  - Zbieramy wspólnie ze spółdzielnią podpisy wśród wszystkich mieszkańców, lokalnych insytucji i firm. Rozszerzymy zbieranie podpisów o szkołę, aptekę. Wszystkich, którzy mają kasy fiskalne i będą musieli wydać 1500 zł na ich wymianę z własnej kieszeni - mówi Sławomir Litwin, przewodniczący Społecznego Komitetu Obrony Nazwy ul. ZWM.

  Ewentualna zmiana uderza nie tylko w lokatorów, ale w dużej mierze właśnie w lokalnych przedsiębiorców, dla nich to nie tylko wymiana dowodu osobistego czy prawa jazdy.

  - Zostajemy przy starej nazwie! - mówi pani Danusia Kucharska prowadząca od 1994 roku centrum bankietowe na ZWM. - To tylko niepotrzebna strata czasu i koszty, które my poniesiemy. To wymiana dokumentów, pieczątek, adresów na banerach... Mam nadzieję, że to tylko podgrzewanie atmosfery i skończy się tak jak w '97 roku - dodaje.

  Kto zdecyduje?

  W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej nazwa ulicy Związku Walki Młodych powinna zostać zmieniona. Jako argumentację podaje, że funkcjonujący pod tą nazwą przez pięć lat (1943-1948) związek, był stalinowską organizacją młodzieżową uczestniczącą w budowie systemu komunistycznego terroru w Polsce.

  Obecnie kwestia zmiany, bądź nie – leży po stronie wojewody mazowieckiego.

  - Wojewoda będzie podejmował konkretne decyzje po analizie uchwał. Co do nadawania konkretnych nazw, liczy na współpracę z samorządami w tym zakresie. W sytuacji, gdy gmina nie zmieni nazwy ulicy, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze po zasięgnięciu opinii IPN – mówi Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

  Urząd wojejwody zapewnia, że zmiana nazwy ulicy, nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających dotychczasową.

  Mieszkańcy nie zamierzają czekać na decyzję i realne problemy, których może im przysporzyć. Zbierają podpisy pod petycją, w której domagają się pozostawienia obecnej nazwy ulicy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ursynowianin 10 3 miesiące temuocena: 83% 

   Zgodnie z tą Ustawą wszystkie ulice, ronda czy place które powstają w różnych miastach a noszą nazwę L. Kaczyńskiego również powinny zostać zmienione. PIS to partia totalitarna i jako taka nie może być promowana.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~analityk 9 3 miesiące temuocena: 0% 

   A przedstawiciele i jawni sympatycy tego ugrupowania obecnie rządzą w owej nieszczęsnej spółdzielni. Wystarczy prześledzić przebieg wypadków w spółdzielni Jary i Stoklosy żeby zrozumieć co się dzieje. Ludzi skrajnej prawicy chcą przejąć dzielnice i zaczynają od jej rdzenia czyli tego co powstało na ciele upadłej spółdzielni Ursynów. Za kilka lat obudzimy się na brunatnym Ursynowie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~analityk 8 3 miesiące temuocena: 0% 

   A przedstawiciele i jawni sympatycy tego ugrupowania obecnie rządzą w owej nieszczęsnej spółdzielni. Wystarczy prześledzić przebieg wypadków w spółdzielni Jary i Stoklosy żeby zrozumieć co się dzieje. Ludzi skrajnej prawicy chcą przejąć dzielnice i zaczynają od jej rdzenia czyli tego co powstało na ciele upadłej spółdzielni Ursynów. Za kilka lat obudzimy się na brunatnym Ursynowie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~henryk 7 3 miesiące temuocena: 50% 

   PO i jej przybudówka, czyli IMU też powsadzało swoich ludzi do zarządów i rad nadzorczych spółdzielni. Wszyscy tylko o korycie myślą, karierowicze.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~FankaWD 6 3 miesiące temuocena: 50% 

   A co robią radni nadzorczy w naszym interesie? Nic. PiSowska ekipa tylko czycha by stłamsić i opluć nas ludzi pracy którzy dzieki dyscyplinie i wytrwałości jak pan Wojtek Dąbrowski osiągnęli wiele i pracowali dla dobra ojczyzny bez względu na jej przydomek!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sarmata 5 3 miesiące temuocena: 25% 

   Ty stara raszplo PZPRowska! Razem z tym Dąbrowskim kofidentem powinnaś żebrać pod biedrą a nie pisać na forach ty obrzydliwa komunistyczna babo!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~janina 4 3 miesiące temuocena: 50% 

   Jak można tak szkalować i obrażać ludzi szlachetnych i uczciwych jak nasz kochany pan prezes! Dba o wszystkich i wszystko! Pomaga ludziom starszym i robi porządki po tym Żuku łobuzie i aferzyście.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Agel 3 3 miesiące temuocena: 25% 

   Prezes Berliński w tej sprawie nie robi absolutnie NIC! Kim jest ten człowiek? Kto nim steruje? Skąd on się urwał? Czy ta rada nadzorcza nie widzi nieudolności tego typa?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obserwuje z daleka 2 3 miesiące temuocena: 29% 

   Sławomir Litwin członek PZPR i wieloletni radny nadzorczy SBM Stoklosy. Istnieją domniemania, że steruje prezesem zarządu spółdzielni z tylnego stołka dlatego tyle szumu wokół przegranej i beznadziejnej afery.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hbk 1 3 miesiące temuocena: 73% 

   Proszę w takim razie zdelegalizować PiS, bo popiera ustrój totalitarny z władzą jednego człowieka.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1197 sekundy
  REKLAMAA2-NEONOWKA-3tygodnie-od-08-01-do-28-01-2018