REKLAMAA1 SanGiovanni 01.10.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  15
  października
  Sobota
  godzina 11:00 - 14:00
  miejsce Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy", ul. Indiry Gandhi 9, Warszawa

  W dniach 10-15 października zapraszamy do Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. Co będzie można zobaczyć? Szczegóły poniżej.

     
  10.10 (pon.) 19:00
   - „Best of – 30 Years on the Stage”
  Bodecker Neander Company 
  (Niemcy)

  Mistrzowie sztuki pantomimy, aktorzy i współpracownicy legendarnego Marcela Marceau: Alexander Neander, Wolfram von Bodecker i reżyser Lionel Menard tworzą jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów sztuki pantomimy na świecie.

  Program, który zaprezentują, będzie wyborem najważniejszych etiud stworzonych wspólnie od momentu pierwszego spotkania – od 30 lat aż do teraz. Nie zabraknie również nowych, nieznanych polskiemu widzowi kreacji.

  Czas trwania spektaklu: 80 minut.
  Przedstawienie w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu.

  Bodecker Neander Company

  W 1996 roku, ukończywszy studia w École Internationale de Mimodrame de Paris pod dyrekcją Marcela Marceau, Wolfram von Bodecker i Alexander Neander powołują do życia Théâtre Mimo Magique. Od 2006 roku posługują się nazwą Compagnie Bodecker Neander. Ich pierwszy spektakl zatytułowany „Silence” zdobywa nagrodę publiczności „Berlin Audience Award”, a kolejna produkcja „Out of the blue” odnosi prawdziwy sukces zarówno wśród publiczności, jak i krytyków.

  Artyści opierają się na koncepcji „koncertu wizualnego”. Podczas wspólnych występów z dużymi zespołami muzyków, jak np. Stuttgarter Kammerorchester, londyński Arditti Quartet czy lipski Gewandhaus-Oktett, odkrywają przed widzami nowe, fascynujące połączenie pantomimy i muzyki. Podczas licznych światowych tournée Compagnie Bodecker Neander przemierzają Europę, Azję, Amerykę Północną i Południową. Dzięki uniwersalnemu wymiarowi teatru wizualnego tej pary mimów są oni szczególnie cenionymi gośćmi na międzynarodowych festiwalach. Wszystkie swoje spektakle realizują we współpracy z reżyserem Lionelem Ménardem.

  Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://tinyurl.com/ycka3hkn
  Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu jest Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy.


  11.10 (wt.) 19:00 - „Alice in Wonderbox”
  Mangano Massip Company (Francja)

  Alice to młoda osoba w trakcie procesu kształtowania. Jej wizerunek, relacje z innymi, jej ciało – wszystko się zmienia i szuka nowych punktów odniesienia.

  Alice jest też internetowym freakiem (jak wielu jej przyjaciół). Sądzi, że w świecie wirtualnym można znaleźć ucieczkę od rzeczywistości. Ale świat Wonderbox (Puszka Czarów), gdzie spędza całe dnie, jest nawet bardziej rozedrgany i niestabilny niż jej rzeczywistość. Awatary, fałszywe tożsamości, fake newsy, książę z bajki, duże wyzwania, które zmieniają się w śmiertelne pułapki, nękanie, nieustające agresywne komentarze…

  „Ściąć jej głowę!” – krzyczy Królowa Kier. „Już czas, jestem spóźniony” – to motto szaleńczego wyścigu białego królika. „Tutaj musisz biec, żeby pozostać w miejscu. Żeby dobiec gdzieś indziej, musiałabyś biec dwa razy szybciej” – powiedziała Czerwona Królowa. „Szczęśliwych Nieurodzin” – credo Szalonego Kapelusznika, żeby bawić się za wszelką cenę. Ta Kraina Czarów sprzed wieku dziwnie przypomina problemy dzieci poznających puszkę czarów – Internet.

  Podróż w kierunku dorosłości, w której zostają ukazane przemoc i cierpienie w relacjach międzyludzkich; tożsamość ulega zachwianiu, samotność się wzmaga, a świat rzeczywisty i wirtualny splatają się ze sobą. Odwieczne pytania egzystencjalne zostają skonfrontowane z palącymi problemami poszerzonej rzeczywistości, transhumanizmu i sztucznej inteligencji. Czy młodość stworzy nową ludzkość?

  Scenariusz i reżyseria: Sara Mangano & Pierre-Yves Massip
  Asystent reżyserów: Juliette Wierzbicki
  Światła: Fred Moreau
  Dźwięk: Robinson Sempauroca
  Scenografia: PYM
  Materiały wideo: Sebastien Sidaner
  Występują: Sara Mangano, Pierre-Yves Massip, Barbara Mangano, Jules Poulain-Plissoneau

  Czas trwania spektaklu: 70 minut.

  Mangano – Massip Company

  Grupa teatru współczesnego, której poszukiwania są skupione na zbudowaniu dramaturgii ciałem w otwartym dialogu z innymi formami sztuki. Chcą wykorzystywać najbardziej konkretne i namacalne aspekty: ciała, przedmioty, materiały – aby opowiedzieć niewypowiadalne, niewidzialne, nieopisywalne. Ciało i jego ruch stają się poetyckimi instrumentami objawionej ontologii z innego świata.

  W swojej twórczości przyglądają się wpływowi emocji na ruch i możliwości istnienia teatru opartego na skórze i mięśniach. Tworzą teatr, w którym metaforyczne ciało tworzy opowieść i pozwala na pojawienie się ważnych słów. Wyzwanie, jakie sobie stawiają, to stworzyć środki wyrazu, które odpowiadają poruszanym tematom, tworząc echa i odniesienia, żeby spleść nici objawiającej poetyckiej wyobraźni. Objawiającej w fotograficznym znaczeniu tego słowa: takiej, która ukazuje ukryte znaczenie.

  Pochylają się też nad tematem związku, za każdym razem ukazując go na nowo w artystycznej przestrzeni i w dialogu z publicznością, by znaleźć inny sposób na przedstawienie naszej wizji świata. Teatr stanowi dla nich nieograniczone pole poszukiwań, zainteresowanie każdym momentem życia, kwestię polityczną i społeczną. To potężne narzędzie, którego należy używać ostrożnie… i świadomie.

  Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu jest Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy.
  Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://tinyurl.com/ymmsn76z

     
  12.10 (śr.) 19:00
   - Wieczór Współczesnej Pantomimy 
  (Francja, Niemcy, Włochy, Polska)

  Wieczór teatralny, który stał się tradycją festiwalu. Zapoczątkowany kilkanaście lat temu model prezentacji spektaklu z powodzeniem odbywa się na festiwalach pantomimy na całym świecie. Został pomyślany jako konfrontacja odmiennych technik, stylów i form w teatrze pantomimy. Do udziału w prezentacjach zostają zaproszeni artyści pochodzący z różnych miejsc na świecie, którzy prezentują charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne.

  Widzowie będą mogli zobaczyć odmienne oblicza współczesnej sztuki teatru pantomimy, które ukazują esencję tego rzemiosła.

  Występują: Sara Mangano, Paulina Staniaszek, Mai Rojas, Pierre Ives Massip, Wojciech Rotowski, Bartłomiej Ostapczuk

  Czas trwania spektaklu: 80 minut.

  Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu jest Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy.
  Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://tinyurl.com/5n9xefvu

  13.10 (czw.) 18:00 - „Aranea”
  Wojciech Rotowski, Kerstin Hurbain (Polska, Niemcy)

  Czym jest miłość, gdy ucichnie zakochanie? Do czego doprowadzić może zazdrość i jak wyznaczyć granice wolności w związku dwojga ludzi? Kiedy podejrzliwość zmienia się w paranoję? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi szukają artyści z Polski i Niemiec – Wojciech Rotowski i Kerstin Hurbain, w spektaklu teatru fizycznego ,,Aranea”. Przywiązanie do drugiej osoby odkrywają zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i fizycznym. Zainspirowani japońską sztuką wiązania Kinbaku Shibari, twórcy spektaklu ukazują nowe możliwości zastosowania liny na scenie. Sama sztuka wiązania jest przez nich przedefiniowana i przedstawiona w zupełnie inny niż dotychczas sposób. Korzystając z technik teatru iluzji, teatru cieni, pantomimy oraz tańca, tworzą autorski i unikalny styl teatru fizycznego, którego punktem wspólnym staje się jedna historia. Historia obsesji prowadzącej do szaleństwa, w którym granica pomiędzy urojeniem a rzeczywistością zaciera się. Jak mocne może okazać się przywiązanie do drugiego człowieka i czy istnieją nierozerwalne więzy? ,,Aranea” to poszukiwanie odpowiedzi na pytania o miłość, wolność i zaufanie.

  Scenariusz i reżyseria: Wojciech Rotowski, Kerstin Hurbain
  Choreografia: Wojciech Rotowski, Kerstin Hurbain
  Muzyka: Jan Rotowski
  Produkcja: Wojciech Rotowski
  Scenografia: Wojciech Rotowski, Kerstin Hurbain
  Współpraca scenograficzna: Dawid Wojtecki
  Światło: Jędrzej Skajster
  Konsultacje choreograficzne: Maciej Kuchta
  Konsultacje dramaturgiczne: Lionel Menard
  Wykonanie kostiumów: Anna Wiśniewska, Mirosław Brzózka
  Efekty iluzjonistyczne i pirotechniczne: Wojciech Rotowski
  Systemy liniowe: Wojciech Rotowski

  Czas trwania spektaklu: 60 minut.
  Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu jest Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy.
  Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://tinyurl.com/yc834eyx

  13.10 (czw.) 20:00 - „Skin Poem for a Cosy House”
  Los Escultores del Aire (Hiszpania)

  Spektakl teatru tańca i pantomimy, który napisali i odgrywają Mai Rojas i Raffaella Crapio. Tym szóstym spektaklem Los Escultores del Aire („rzeźbiarze w powietrzu”) kończą trylogię o wspomnieniach.

  Para spędza każdy dzień w swoim mieszkaniu. Wstają, idą do pracy, wracają zmęczeni i tak w kółko. Pewnego dnia on zapomina wrócić na czas, żeby świętować swoje urodziny. Para się kłóci, ona jest zła i sfrustrowana przygotowaniami do nieudanego świętowania.

  W złości ona decyduje się wyjść i zaczerpnąć świeżego powietrza, a on zostaje w mieszkaniu bez słów pożegnania czy przeprosin. Ona nigdy nie wraca… On musi żyć ze wspomnieniem o niej i bólu spowodowanego nagłym rozstaniem. Otoczony przez wspólne wspomnienia, w swoim małym mieszkaniu czuje się jak w muzeum mieszanych uczuć, które musi razem z jej rzeczami zamknąć w pudełku i w ten sposób symbolicznie się pożegnać.

  Występują: Mai Rojas, Raffaella Carpio
  Czas trwania spektaklu: 70 minut.

  Los Escultores del Aire

  Misją zespołu jest dzielenie się swoim rozumieniem sztuki poprzez spektakle i warsztaty, połączone z pragnieniem, by ekscytować i poruszać ludzkie serca przy użyciu uniwersalnej mowy ciała.

  Ich spektakle oparte są na łączeniu różnych form sztuki. Były grane i nagradzane w Hiszpanii, w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Macedonii, Maroku, we Włoszech, w Andorze, Kolumbii, Polsce, Szwecji, Portoryko i na Kostaryce. Każde ciało ma historię do opowiedzenia. Los Escultores del Aire proponują przestrzeń na spotkanie i wymianę, która żyje i oddycha pomiędzy artystą a widzem.

  Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu jest Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy.
  Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://tinyurl.com/3mjr84xt


  15.10 (sob.) 19:00 - „Tyran”
  Wrocławski Teatr Pantomimy 

  Obchodzona w tym roku setna rocznica premiery filmu „Nosferatu – symfonia grozy” w reżyserii F.W. Murnaua stała się dla twórców pretekstem do twórczego wykorzystania postaci wampira – Nosferatu i zbadania zjawiska tyranii we współczesnym teatrze. Punktem wyjścia do pracy nad „Tyranem” jest problem wykorzystywania innych ludzi do własnych celów, żerowania na ich energii i pomysłach. Twórcy pragną obśmiać zależności, które istnieją nie tylko w teatrze, ale w każdym zamkniętym światku.

  W spektaklu artyści skupią się na zależnościach pomiędzy reżyserem i aktorami, pomiędzy dramaturgiem i reżyserem, aktorami i widzem itd. Postać Nosferatu będzie w przedstawieniu symbolem tyrana-reżysera, wysysającego z aktorów ich twórczą energię. Wampiryzm zostanie tutaj ujęty w kontekście wspólnoty pewnego pragnienia: pragnienia przekraczania własnej śmiertelności, pragnienia posiadania władzy, brania od innych garściami i nierozliczania się z tego.

  Reżyseria i choreografia: Jakub Lewandowski
  Scenariusz i dramaturgia: Justyna Tomska
  Scenografia i kostiumy: Lidia Kanclerz
  Muzyka: Patrycja Hefczyńska
  Reżyseria światła: Paweł Murlik
  Asystentka reżysera: Natalia Dinges
  Występują: Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Wojciech Furman (gościnnie), Anna Nabiałkowska, Jakub Pewiński (gościnnie), Monika Rostecka
  Czas trwania spektaklu: 80 minut

  Wrocławski Teatr Pantomimy

  Został założony przez Henryka Tomaszewskiego w roku 1956 jako Studio Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. Od kilkudziesięciu lat jeden z najważniejszych zespołów pantomimy w Europie. Twórca zespołu poszukiwał inspiracji w literaturze oraz źródłach i formach teatru, w niemym filmie, psychologii, a także w istocie samego ruchu: jego motoryce i fakturze. Po śmierci mistrza w 2001 r. za rozwój i kierunek teatru odpowiedzialność brały osoby sprawujące funkcję dyrektora artystycznego: Elżbieta Czerczuk, Aleksander Sobiszewski, Marek Oleksy, Zbigniew Szymczyk, Leszk Bzdyl. Od 2022 r. dyrektorką WTP jest Agnieszka Charkot.

  Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu jest Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy.
  Więcej informacji na stronie www.mimefestival.pl
  Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://tinyurl.com/y2vb8xn4

  15.10 (sob.) 11.00-14.00 - Warsztaty Sztuki Mimu z Mai Rojas

  Wydarzenie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu jest Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy.
  Więcej informacji na stronie www.mimefestival.pl

  wyszukaj wydarzenie

  Znajdź wydarzenie po słowie

  Pokaż wydarzenia z przedziału

  Pokaż artykuły z przedziału

  REKLAMAB1-POP-RADIO
  Artykuł załadowany: 0.0863 sekundy
  do góry strony