REKLAMAA1-BOBOWOZKI-(X2)-04-02----03-05-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  13
  marca
  Wtorek
  godzina 19:00 - 20:30
  miejsce Klubokawiarnia KEN54, al. KEN 54
  bilety Wstęp wolny
  REKLAMA

  Zapraszamy na spotkanie do Klubokawiarni KEN54. Tym razem tematem wykładu będą "Kolejki dojazdowe w historii Ursynowa i Warszawy". 

  Rolę, jaką odgrywały w historii komunikacji Warszawy kolejki dojazdowe, można porównać do dzisiejszego metra. Już pod koniec XIX wieku żywiołowo rozwijająca się stolica potrzebowała sprawnej komunikacji z peryferyjnymi miejscowościami. W krótkim czasie powstało kilka linii kolei dojazdowych, które umożliwiały dojazd mieszkańcom podwarszawskich miejscowości (dziś często już dzielnic lub osiedli w granicach miasta) do Warszawy. 

  W okresie międzywojennym pociągi jeżdżące przez miasto nie tylko były zagrożeniem na ulicy, ale robiły duży huk i zadymiały mieszkania. Choć magistrat czynił wiele, aby pozbyć się parowozów ze stołecznych ulic, nadal buchające parą samowarki były nieodłącznym elementem przedwojennej Warszawy. Zapraszamy na wykład, podczas którego poznacie historię wszystkich warszawskich kolejek dojazdowych: grójeckiej, wilanowskiej, jabłonowskiej, mareckiej, młocińskiej oraz EKD. Dowiecie się jak przebiegały ich trasy, jaką rolę odegrały ciuchcie podczas okupacji oraz jak potoczyły się ich losy po II wojnie światowej. Oprócz tematów ogólno-warszawskich, pojawią się również wątki ursynowskie. Nie wszyscy przecież pamiętają, że przez teren dzisiejszego Ursynowa aż do 1971 roku zaiwaniał samowarek.

  Start: 13 marca (wtorek), godz. 19.00
  Miejsce: klubokawiarnia KEN54
  Prowadzący: Mariusz Prządak

  (fot. facebook)

  wyszukaj wydarzenie

  Znajdź wydarzenie po słowie

  Pokaż wydarzenia z przedziału

  Pokaż artykuły z przedziału

  REKLAMAB1(kobieta)-TOSIA.PL--12-03----11-04-2019
  Artykuł załadowany: 0.064 sekundy
  do góry strony