REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  18
  października
  Niedziela
  godzina 19:00
  bilety Wstęp wolny

  W niedzielę 18 października br. o godz. 19 odbędzie się koncert inaugurujący kolejny sezon cyklu prezentacji muzyki dawnej w ursynowskiej, zabytkowej świątyni św. Katarzyny.

  W programie znajdą się utwory muzyki polskiej i litewskiej z XVI wieku, nazywanego często złotym wiekiem dziejów Polski. Były to czasy, w których obok trwania silnej państwowości, nastąpił rozkwit kultury i sztuki, a ówcześni nasi władcy byli sławieni m.in. w muzyce i poezji. Jednak obok chwil radosnych i podniosłych, jak choćby opiewane w pięknej pieśni zaślubiny króla Zygmunta Augusta, również i w tej epoce nie brakło wydarzeń smutnych czy wręcz zatrważających. Przetrwały zatem do naszych czasów utwory upamiętniające śmierć szanowanego władcy króla Zygmunta Starego czy nawiązująca do XVI-wiecznej epidemii Piosnka o zarazie Sebastiana Klonowica. W ostatniej zwrotce autor tej pieśni zwraca się do Stwórcy o położenie kresu nieszczęściom:

  „Nasz Niebieski Panie już miej na tym dosyć,
  A nie racz dziedzictwa swojego pustoszyć!
  Pamiętaj, iż w Polszcze Twoje święte imię
  Za dawnego czasu z uczciwością słynie.”
  Z przekazów historycznych wynika, że niedługo potem zaraza ustąpiła…

  Organizowany od kilkunastu lat w kościele św. Katarzyny i prezentujący muzyką dawną cykl pn. „Muzyka u św.Katarzyny” to projekt Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej Oddział w Warszawie, któremu na realizację tego przedsięwzięcia również w 2020 r. Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy przyznała dotację celową.

  Wstęp na koncert jest nieodpłatny, przy czym obowiązywać będą ograniczenia wynikające z aktualnych regulacji prawnych dotyczących przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się COVID-19.

  wyszukaj wydarzenie

  Znajdź wydarzenie po słowie

  Pokaż wydarzenia z przedziału

  Pokaż artykuły z przedziału

  REKLAMAB1-POP-RADIO
  Artykuł załadowany: 0.0519 sekundy
  do góry strony