REKLAMAA1-SALONin360--19-08----18-09-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  15
  maja
  Środa
  godzina 17:15
  miejsce SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 159C [Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji (zielony budynek, nr 32), Aula II
  bilety Wstęp wolny

  Na kolejną prelekcję Wszechnicy Żywieniowej pt. Błonnik pokarmowy a zdrowie człowieka – część 2, zapraszamy do SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 159C [Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji (zielony budynek, nr 32), Aula II] 15 maja o godz. 17:15.

  Prelekcję wygłosi:  dr inż. Joanna Rachtan (Katedra Żywności Funkcjonalnej, Ekologicznej i Towaroznawstwa, SGGW)

  Na poprzednim wykładzie Wszechnicy, w dn. 10 kwietnia br. (dostępnym na YouTube), omówiliśmy błonnik pokarmowy pod kątem budowy chemicznej jego frakcji, ich właściwości fizyko-chemicznych i wynikających z nich funkcji fizjologicznych. Szczególną uwagę zwróciliśmy na skrobię oporną – frakcję błonnika dostępną dla człowieka głównie w produktach skrobiowych po ich ugotowaniu i wystudzeniu. Przedstawiliśmy również istotną rolę błonnika w zapobieganiu i leczeniu otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia.

  Tym razem przedstawimy inne, równie ważne zadania błonnika – m.in. te, jakie pełni w profilaktyce zaparć i nowotworów jelita grubego. Badania dowodzą bowiem, że zbyt małe spożycie tego składnika może znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia tych problemów zdrowotnych, dosyć często występujących u współczesnego człowieka.

  Z uwagi na wielokierunkowe działanie błonnika, rekomendacje żywieniowe wielu krajów, jak również WHO, zachęcają do odpowiednio dużego jego spożycia. Na przykład w Polsce, dorosłym kobietom i mężczyznom do 65 roku życia zaleca się spożycie przynajmniej 25 g na dobę, a seniorom 20 g. Poziomy takie można dosyć łatwo uzyskać w codziennej diecie, czerpiąc błonnik z takich źródeł jak: niskoprzetworzone produkty zbożowe, nasiona strączkowe, warzywa i ziemniaki, orzechy i owoce.

  A jeśli jednak występuje potrzeba suplementacji, to w jakich przypadkach zdrowotnych i jakie preparaty warto wówczas wybierać? Na naszym rynku są bowiem powszechnie dostępne i w dużym wyborze. Dlaczego przy ich stosowaniu trzeba wypijać więcej płynów i uwzględnić czas zażywania leków? A czy spożywanie produktów wzbogaconych w błonnik będzie dla wszystkich działaniem prozdrowotnym? Jaki jest asortyment tych produktów na naszym rynku? Czy dodatku błonnika spodziewamy się np.  w sokach, jogurtach czy mięsie mielonym?

  Na te i inne pytania odpowie nasz ekspert, omawiając następujące zagadnienia:

  Błonnik w profilaktyce zaparć i nowotworów jelita grubego
  Suplementacja – czy to dobre rozwiązanie??

  - charakterystyka preparatów błonnikowych dostępnych na rynku

  - wskazania i przeciwwskazania do stosowania suplementacji diety błonnikiem pokarmowym

  - preparaty wskazane w specyficznych jednostkach chorobowych, np. celiakii, fenyloketonurii, zaparciach, biegunce

  Produkty spożywcze wzbogacone w błonnik – kiedy korzyści, kiedy zagrożenia?
  Możliwość interakcji pomiędzy błonnikiem a lekami
  Składniki pożywienia określane jako fermentujące oligo-, di-, monosacharydy i poliole (FODMAP) i ich działanie w organizmie człowieka – korzystne i niepożądane
  Rola i funkcje błonnika pokarmowego w szczególnych stanach fizjologicznych organizmu m.in. niemowlęctwo, ciąża i laktacja, starość, aktywność fizyczna, choroby
  Beta glukany jako składnik o właściwościach funkcjonalnych i prozdrowotnych

  Dojazd autobusami: 148, 166, 185, 193, 401, 503.

  Wstęp wolny.

  wyszukaj wydarzenie

  Znajdź wydarzenie po słowie

  Pokaż wydarzenia z przedziału

  Pokaż artykuły z przedziału

  REKLAMAB1-POP-RADIO
  Artykuł załadowany: 0.056 sekundy
  do góry strony