REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  27
  lutego
  Sobota
  godzina 17:00
  bilety Bezpłatne wejściówki można odbierać od 24 lutego, od godz. 18.00 w Domu Sztuki.

  27 lutego (sobota) w Teatrze Za Dalekim w Domu Sztuki zostanie wystawiony spektakl „Zapiski oficera Armii Czerwonej” w reżyserii Tomasza Obary, w wykonaniu Piotra Cyrwusa. Rozporządzenia dotyczące przestrzegania zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19 pozwala na udział w przedsięwzięciach kulturalnych tylko 50% widowni, dlatego zaplanowane zostały dwa spektakle: o godz. 17.00 i 19.30. Bezpłatne wejściówki można odbierać od 24 lutego, od godz. 18.00 w Domu Sztuki.

  „Zapiski oficera Armii Czerwonej”

  To monodram oparty na kultowej, zakazanej w PRL powieści Sergiusza Piaseckiego, przedstawiającej pobyt oficera Armii Czerwonej Michaiła Zubowa w okupowanej przez Sowietów, a później Niemców Wileńszczyźnie, widziany jego własnymi oczami.

  Starszy lejtnant Michaił Zubow 17 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski?

  Sergiusz Piasecki – pisarz i żołnierz

  Polski pisarz, publicysta polityczny, oficer wywiadu, żołnierz Armii Krajowej wileńskiego oddziału Związku Wali Zbrojnej, gdzie był dowódcą plutonu egzekucyjnego wykonującym wyroki śmierci wydane przez podziemny sąd. Najsłynniejszą jego akcją było włamanie do ochranianego przez Gestapo urzędu. Udało mu się wynieść dokumenty obciążające Zygmunta Andruszkiewicza, wileńskiego działacza Armii Krajowej. Wśród wykradzionych papierów znajdowało się też archiwum dokumentujące zbrodnię katyńską sporządzone przez Józefa Mackiewicza. Za wyczyn ten Piaseckiego uhonorowano Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

  Pisał przede wszystkim o rzeczywistości życia na pograniczu polsko-sowieckim, ale tworzył również niezwykłe satyry ośmieszające twór w postaci „ludowej demokracji”.

  Spektakl, ze względu na tematykę i życiorys autora wielokrotnie był prezentowany w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jak również wystawiany był podczas festiwalu filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

  wyszukaj wydarzenie

  Znajdź wydarzenie po słowie

  Pokaż wydarzenia z przedziału

  Pokaż artykuły z przedziału

  REKLAMAB1-POP-RADIO
  Artykuł załadowany: 0.0851 sekundy
  do góry strony