REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-12----31-12-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  10
  kwietnia
  Środa
  godzina 11:00 - 17:00
  miejsce Willa Janówek (Dworek Wojciecha Fangora) w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie
  bilety w ramach biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego PAN

  Od 10 kwietnia zapraszamy do zwiedzania niezwykłej wystawy ilustracji Józefa Wilkonia w Wilii Janówek (Dworku Wojciecha Fangora) w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.

  Ta wystawa przemówi do osób w każdym wieku, a już z całą pewnością do wyobraźni młodych ludzi, którym rzadko w Ogrodzie dedykowane są wystawy sztuki. 

  Józefa Wilkonia specjalnie nie trzeba nikomu przedstawiać – jest znakomitym ilustratorem, malarzem, rzeźbiarzem, twórcą plakatów i scenografii teatralnych, a także pisarzem i edukatorem. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955), a na Uniwersytecie Jagiellońskim historię sztuki (dyplom 1954). Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych, które zostały wydane w kraju i za granicą. Napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Wśród największych osiągnięć Józefa Wilkonia znajdują się ilustracje do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (1973, 2015), które obok prac Michała Elwiro Andriollego i Jana Marcina Szancera stały się najważniejszymi w historii komentarzami plastycznymi do literackiego arcydzieła polskiego romantyzmu.

  Artysta wystawiał swoje rzeźby i ilustracje w wielu galeriach i muzeach świata, od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Sztuki Zachęta, gdzie wystawa „Arka” Wilkonia (2006/2007) osiągnęła rekordową frekwencję. Prace Józefa Wilkonia znajdują się w licznych galeriach i muzeach na całym świecie. Książki z ilustracjami Józefa Wilkonia wydano niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, w Azji i Afryce. Opublikowano je nawet w kilku narzeczach murzyńskich. Dwadzieścia woluminów ukazało się również w Japonii, gdzie w kilku muzeach: w Oshima, Azumino i Karuizawa pokazywanych jest w sumie pół tysiąca dzieł Józefa Wilkonia.

  Wystawę można zwiedzać w okresie od 10 kwietnia do 12 maja w godz. 11.00 -17.00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków i wtorków. W okresie świątecznym galeria będzie czynna (także w poniedziałek).

  wyszukaj wydarzenie

  Znajdź wydarzenie po słowie

  Pokaż wydarzenia z przedziału

  Pokaż artykuły z przedziału

  REKLAMAB1-POP-RADIO
  Artykuł załadowany: 0.0435 sekundy
  do góry strony