REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  12
  listopada
  Poniedziałek
  miejsce DOK Ursynów, ul. Kajakowa 12B
  bilety Wstęp wolny

  Galeria "Środek Komiksu" zaprasza na wystawę Karola KRL Kalinowskiego "Bohaterowie kosmosu". Wystawa dostępna będzie do 28 stycznia 2019 roku. Kurator: Jan Sidorownin

  Lata 90-te wspominane są przez wielu, jako złoty czas dla komiksu w Polsce. Nie dlatego, że scena komiksowa jakoś niesamowicie działała, ale dlatego, że komiksy, a konkretnie amerykańskie „zeszytówki”, były dostępne w każdym kiosku Ruchu. Jako dzieci pochłanialiśmy te komiksy, bo były czymś nowym, kolorowym i z zachodu. Choć na początku mogło chodzić o to, że są w nich bohaterowie strzelający laserami, latający czy potrafiący unieść niesamowite ciężary, to wraz z poznawaniem kolejnych historii dało się wyłuskać coś więcej. Oni wszyscy się znali, ich losy splatały się, a decyzje podjęte na łamach jednej z serii rzutowały na pozostałe. Te komiksy tworzyły uniwersum - wspólny świat, będący sceną na której toczą się przygody, często diametralnie różnych bohaterów.

  Dziś mamy końcówkę drugiej dekady lat dwutysięcznych i pomimo starań nie udało się powrócić czasów, gdy „zeszytówki” królowały w kioskach. Parafrazując narratora z komiksu „Asterix i Obelix”- cała Polska porzuciła już marzenia o powrocie formatu zeszytowego do świadomości czytelnika komiksów. Cała? Nie! 

  Jest jeden (no dobra, nie jeden, ale to brzmi lepiej w duchu cytatu) gość, który stawia opór i walczy o „zeszytówki” jakie pamiętamy! Tym razem nie przybywa z usa, ale wprost z kr&l, czyli z królestwa fantazji, którym rządzi Karol „krl” Kalinowski. To on bierze na swoje barki renesans mody na „zeszytówki” i robi to z poszanowaniem wszelkich zasad. Od klasycznego amerykańskiego formatu wydań, przez 32-stronicową objętość. Nawet odtwarza w środku kiczowate reklamy rodem z wczesnych lat 90-tych. Każdy kolejny zeszyt projektu „Bohaterowie Kosmosu” gdzieś na dalekim planie, łączy się z poprzednim, tworząc jedno spójne uniwersum. Może to nie być jeszcze widoczne, ale oba wydawnictwa - „Furkot” i „Turbolechici” - mają miejsce w tym samym świecie. Z każdym następnym zeszytem będziemy odkrywać tę misterną sieć powiązań tworzących jeden wspólny i tętniący żyjący organizm. 
  A planowane są zupełnie nowe serie.

  wyszukaj wydarzenie

  Znajdź wydarzenie po słowie

  Pokaż wydarzenia z przedziału

  Pokaż artykuły z przedziału

  REKLAMAB1-POP-RADIO
  Artykuł załadowany: 0.0716 sekundy
  do góry strony