REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  25
  stycznia
  Piątek
  bilety Wstęp wolny

  Zapraszamy na kolejną, 15. edycję Zimowego Ptakoliczenia, które – podobnie jak jego brytyjski odpowiednik: Big Garden Birdwatch – odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia, w tym roku w dniach 25-27 stycznia. Zachęcamy osoby, które znają się na ptakach do podzielenia się swoją wiedzą i zorganizowania własnych spacerów w sobotę lub niedzielę. Nauczyciele wraz ze swoimi uczniami mogą wziąć udział w akcji także w piątek, 25 stycznia.

  Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

  W ramach Zimowego Ptakoliczenia pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Np. w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiemy, że miał wówczas miejsce bardzo silny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników).

  Data wydarzenia: 26 stycznia 2019
  Miejscowość: Warszawa
  Godzina zbiórki: 10.00

  Osoba prowadząca: Beata Skarbek-Kruszewska
  Miejsce zbiórki: Przystanek autobusowy „Metro Ursynów 03” obok skrzyżowania Al. KEN/ Ul. Surowieckiego, obok kwiaciarni
  Wydarzenie otwarte/zamknięte: otwarte
  Potwierdzenie obecności: nie
  Opis wydarzenia: Spacer przez osiedle Koński Jar do Parku im. R. Kozłowskiego (Kopa Cwila) i ciekawego „dzikiego zakątka”, stworzonego na bazie dawnych ogródków działkowych, bogatych w pozostawione tam drzewa i krzewy owocowe. Przy karmnikach mamy nadzieję zobaczyć między innymi sikory oraz wróble i mazurki. Mogą się też trafić inne ziarnojady (dzwońce, szczygły) oraz amatorzy owoców (szpaki, kosy, kwiczoły, a może nawet jemiołuszki). Po drodze obejrzymy różne typy budek lęgowych, porozmawiamy o zimowym dokarmianiu, a także zobaczymy kto jeszcze oprócz ptaków może mieszkać w parku. Spacer potrwa ok. 1 godz. Mile widziane rodziny z dziećmi.

  Data wydarzenia: 27 stycznia 2019
  Miejscowość: Warszawa
  Godzina zbiórki: 10.00

  Osoba prowadząca: Agnieszka Kosicka-Grabowska
  Miejsce zbiórki: skrzyżowanie KEN i Gandhi przy wyjściu z metra od strony Multikina
  Wydarzenie otwarte/zamknięte: otwarte
  Potwierdzenie obecności: nie
  Opis wydarzenia: Trasa przez osiedla Ursynowskie do ul. Ciszewskiego, Ciszewskiego do skarpy Ursynowskiej, następnie wzdłuż skarpy do SGGW Rektorat, obejście terenu rektoratu i zakończenie wycieczki.

  Data wydarzenia: 27 stycznia 2019
  Miejscowość: Warszawa
  Godzina zbiórki: 10.00

  Osoba prowadząca: Beata Skarbek-Kruszewska
  Miejsce zbiórki: Pętla autobusowa „Osiedle Kabaty” obok Tesco i stacji metra Kabaty
  Wydarzenie otwarte/zamknięte: otwarte
  Potwierdzenie obecności: nie
  Opis wydarzenia: Spacer po rezerwacie przyrody Las Kabacki, do tzw. Polanki Powsińskiej oraz Parku Kultury w Powsinie. Obserwacje ptaków leśnych oraz parkowych przy karmnikach, a także terenów otwartych pól. Trasa bardzo łatwa, głównymi ścieżkami lasu. Można odłączyć się w każdej chwili. Powrót w to samo miejsce zbiórki (lub można wrócić autobusem 519 w stronę Wilanowa i Centrum z pętli w Powsinie). Długość spaceru łącznie (tam i z powrotem) ok. 6 km do przejścia, czas ok. 3-4 godzin. Warto zabrać ze sobą lornetki i aparaty fotograficzne, drugie śniadanie i ciepłą herbatę w termosie. Obuwie i ubranie odpowiednie do panujących w dniu wycieczki warunków pogodowych. W Parku Kultury w Powsinie prawdopodobnie (!?) będzie czynna kawiarnia i WC. Uwaga: na terenie rezerwatu przyrody Las Kabacki obowiązuje zakaz wprowadzania psów – nawet na smyczy.

  (zdjęcie: pixabay.com)

  wyszukaj wydarzenie

  Znajdź wydarzenie po słowie

  Pokaż wydarzenia z przedziału

  Pokaż artykuły z przedziału

  REKLAMAB1-POP-RADIO
  Artykuł załadowany: 0.0653 sekundy
  do góry strony