Zamknij

5 wskazówek, jak dbać o samochód zimą

16:10, 03.12.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 16:13, 03.12.2018
Skomentuj SK SK

Listopadowe chłody to ostatnie dzwonki alarmowe, przypominające o zabezpieczeniu auta przed zimą. Prognozy pogody nie zawsze się sprawdzają i nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdą pierwsze przymrozki. Jazda samochodem nieprzygotowanym na zmiany pogody i temperatury, nie tylko naraża na szwank właściciela pojazdu i innych użytkowników dróg, ale może również generować dodatkowe koszty związane z naprawą samochodu. Warto poświęcić trochę czasu i przygotować się do tej trudnej dla kierowców i ich pojazdów pory roku.

Wymiana opon

Mimo, że Polsce wymiana opon nie jest obowiązkiem narzuconym prawem, warto mieć świadomość z czym wiąże się beztroskie ”prześlizgiwanie się” na oponach “czterech pór roku Vivaldiego” do wiosny. Wymiana ogumienia na zimowe jest czynnością kierowaną przez zdrowy rozsądek i poczucie odpowiedzialności. Kiedy tylko temperatura zaczyna regularnie spadać poniżej 7 stopni Celsjusza, najwyższy czas zmienić opony samodzielnie lub korzystając z autoryzowanego serwisu.

Warto pamiętać, że bezpieczna minimalna wysokość bieżnika w oponach zimowych to 4,5 mm. Doświadczony mechanik z serwisu sprawdza podczas wymiany przydatność ogumienia i niezwłocznie informuje o potrzebie wymiany opon na nowe.

Uzupełnienie płynów pod maską

Kolejnym ważnym krokiem jest kontrola i uzupełnienie niedoborów płynów eksploatacyjnych, takich jak płyn hamulcowy, chłodniczy i olej silnikowy. Niezbędna jest również wymiana płynu do spryskiwaczy na jego zimową wersję. Jeżeli wskaźnik wykazuje niedobory oleju, należy do jego uzupełnienia używać produktów o takich samych parametrach, jakie wymaga producent silnika.

Nie mając wiedzy na temat tego, jaki rodzaj substancji smarującej pracował w silniku poprzednio, można skorzystać z internetowej wyszukiwarki, wpisując markę i rok pojazdu oraz typ silnika. Ważne, aby dostosowywać się zaleceń producenta. Próba wykorzystania oleju lepszej jakości, ale o innych parametrach, może skończyć się niekorzystnie dla jednostki mocy.

Zanim wlejemy zimowy płyn do spryskiwaczy, należy opróżnić zbiornik z płynu letniego, aby zapobiec zamarzaniu substancji na przedniej szybie. Współczesne płyny zimowe wykazują odporność na zamarzanie do temperatury -20 stopni Celsjusza, a niektóre nawet do -30 stopni.

Zimowy arsenał niezbędnych akcesoriów

Pewne dodatkowe narzędzia, w które należy zaopatrzyć bagażnik przed zimą, nie tylko ułatwiają start, ale mogą okazać się niezbędne w trudnych sytuacjach związanych z charakterystyczną zimową aurą. Zabierając na pokład pojazdu kable rozruchowe nie tylko zabezpieczamy się na ewentualny problem z odpaleniem silnika, ale uzbrajamy się także w narzędzie mogące służyć pomocą innemu kierowcy.

Skrobaczka do usuwania lodu i śniegu to obowiązkowy element wyposażenia, podobnie jak miotełka. Dobrze jest mieć również dodatkowy płyn do odmrażania szyb, ale należy korzystać z niego z umiarem, aby nie zalewał zanadto gumowych uszczelek, na które ma niekorzystny wpływ.

Nigdy nie wiadomo, kiedy pilot zawiedzie i nastąpi potrzeba ręcznego otwierania pojazdu. Biorąc pod uwagę taką ewentualność, warto zaopatrzyć się w odmrażacz do zamków. Dobrze jeżeli w bagażniku znajdzie się również niewielka łopata do śniegu i linka holownicza. Doświadczony kierowca wozi ze sobą także worek z piaskiem, na wypadek potrzeby podsypania pod kołami na oblodzonej powierzchni.

Konserwacja pojazdu przed zimą

Kiedy temperatura zaczyna drastycznie spadać, nie warto czekać do rozpoczęcia kalendarzowej zimy i zabezpieczyć karoserię pojazdu przed korozją. Mycie i woskowanie pojazdu wzmacnia jego ochronę przed szkodliwym działaniem soli drogowej. W serwisie motoryzacyjnym, doświadczony pracownik myjąc pojazd namierzy wszelkie rysy, odpryski czy otarcia lakieru, które warto uzupełnić, by zabezpieczyć karoserię przed niekorzystnym działaniem soli i wody. Dobrze również zlecić konserwację uszczelek preparatem silikonowym, a zniszczone pióra wycieraczek, zwłaszcza przed zimą, warto wymienić na nowe.

Sprawna klimatyzacja

Wbrew utartym poglądom, sprawna klimatyzacja zimą jest również bardzo przydatna. Dzięki niej, możemy w szybkim czasie pozbyć się nadmiaru wilgoci i zaparowania szyb. Woda parująca z roztopionych resztek śniegu, wniesionych do pojazdu na butach i kurtce, może doprowadzić do powstawania grzyba i gnicia tapicerki. Kontrolą klimatyzacji i przygotowaniem pojazdu na sezon zimowy zajmą się profesjonalnie i sprawnie pracownicy Malibu Auto Centrum informując na bieżąco właściciela pojazdu o znalezionych usterkach i ewentualnych potrzebach napraw.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%