Zamknij

Bryska, Dyjak, Ferency. Czas na rozpoczęcie roku kulturalnego na Ursynowie!

06:34, 07.09.2022 Kamil Witek Aktualizacja: 10:59, 16.09.2022
Skomentuj FB/bryska FB/bryska

Idzie jesień i kultura budzi się do życia. Przed nami Inauguracja Roku Kulturalnego na Ursynowie. W ciągu dziesięciu dni mieszkańców czekają warsztaty, wystawy, spektakle i koncerty. Wystąpi m.in. Bryska -wschodząca gwiazda polskiej muzyki.

Wrzesień to tradycyjne rozpoczęcie roku kulturalnego. W tym roku główną gwiazdą będzie Bryska znana z hitów: "Lato (pocałuj mnie" czy "Odbicie", ale nie zabraknie wystaw, seansów, pokazów i koncertów muzyki dziecięcej.

Zawsze organizujemy inaugurację w połowie września, aby wszyscy zdążyli wrócić z wakacji, a dzieci zaaklimatyzowały się już w szkołach. W tym roku postawiliśmy na szerszą liczbę wydarzeń. Będzie ich łącznie 15 w ciągu 10 dni. Staraliśmy się tak dobrać wydarzenia, aby każdy mógł wśród nich znaleźć chociaż jedną rzecz dla siebie - mówi wiceburmistrz Klaudiusz Ostrowski. 

Rok Władysława Bartoszewskiego

Inauguracja rozpocznie się od wernisażu wystawy poświęconej Władysławowi Bartoszewskiemu. Historyk i publicysta oraz były oficer Armii Krajowej został ogłoszony patronem 2022 roku - dokładnie w 100. rocznicę urodzin. Wystawa „Warto być przyzwoitym” z sentencjami Bartoszewskiego zostanie otwarta 9 września o godzinie 13:30 przy ursynowskim ratuszu.

Najmłodszych i nieco starszych ursynowian zainteresują na pewno warsztaty „Tajemnice wulkanów” w Czytelni Naukowej Ursynoteki przy ul. Lachmana 5. Odbędą się 10 września o godzinie 11. Chętni powinni wcześniej zarezerwować sobie miejsce (nr tel.: (22) 855 52 20 lub mail: [email protected]).

Tego samego dnia w tym samym miejscu będzie można wziąć udział w obchodach 30-lecia Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Stokłosy”. Wydarzenie będzie trwało od godz. 11 do 20. Główną atrakcją wydarzenia będzie koncert Karoliny Lizer. Studentka weterynarii SGGW została laureatką tegorocznego konkursu „Premiery” na festiwalu w Opolu. 

Obfitującym w największą liczbę wydarzeń dniem będzie 11 września. Od godz. 12 do 15 na parkingu przy Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” (ul. Gandhi 9) będzie można zapisać się na zajęcia w UCK oraz obejrzeć wystawę „Poznajmy się”. Wystawę już wcześniej można było zobaczyć w parku Przy Bażantarni. Przybliża ona sylwetki patronów sal ursynowskich „Alternatyw”. Będzie to jednocześnie jedyne wydarzenie organizowane przez UCK.

- Jeżeli chodzi o „Alternatywy” skupiliśmy się na prezentacji organizowanych przez nie zajęć. Będzie ich o 50% więcej niż dotychczas. Ponadto w budynku trwają jeszcze prace aranżacyjne. Pełną parą UCK ruszy w październiku. W ogóle październik, jeśli chodzi o kulturę na Ursynowie, będzie bardzo intensywny. Aż trzeba się będzie zastanowić, w którą stronę się kierować - zapowiada wiceburmistrz Ostrowski.

Kultura na Zielonym Ursynowie

Pozostałe trzy wydarzenia odbędą się w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12b. Pierwsze - „Ursynów oczami dzieci – mobilny mural” - rozpocznie się o godzinie 15. Obowiązują zapisy (nr tel.: (22) 125 56 02). Chwilę później - o godz. 17 - otwarta zostanie wystawa „Między wodą a niebem”. Zaprezentowane zostaną obrazy utalentowanej artystki Sylwii Łyczko-Zielony. Na koniec dnia - o godz. 18 - chętni obejrzą spektakl „Niedźwiedź - bieszczadzka legenda” w reżyserii Grzegorza Reszki. Na scenie wystąpi znana ursynowskiej widowni Kompania Teatralna Mamro. Rezerwacja miejsc pod nr tel. (22) 125 56 02.

Na wysoki Ursynów mieszkańcy powrócą już dzień później, 12 września. O godz. 18 w Multikinie przy al. KEN 60 czeka ich koncert na wielkim ekranie pod tytułem „Niech znów nastaną szczęśliwe dni”. Wystąpi na nim holenderski skrzypek, kompozytor i dyrygent - André Rieu. Wcześniej - od 9 września, od godz. 17 - należy odebrać wejściówkę w urzędzie dzielnicy po drugiej stronie al. KEN.

- To wydarzenie zawsze cieszy się dużą popularnością wśród seniorów. To dwuipółgodzinny pokaz pięknej muzyki klasycznej - mówi Klaudiusz Ostrowski. 

Książka, spektakl, film

Kultura nie może obyć się bez książek. Dlatego we wtorek, 13 września, o godz. 18 w Muzeum Ursynoteki przy ul. Barwnej 8 uczestnicy będą mieli szansę porozmawiać z pisarzem horroru oraz badaczem zjawisk paranormalnych Michałem Stonawskim o jego ostatnim dziele - „Paranormalne egzorcyzmy. Prawdziwe historie opętań”. 

W środę, 14 września o godz. 19 na deskach Domu Sztuki przy ul. Wiolinowej 14 w spektaklu „Dziennik przebudzenia” wystąpią Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz. Przedstawienie "teatru Za Dalekiego" na podstawie prozy Jerzego Pilcha - „Dziennika” oraz „Drugiego dziennika” wyreżyserował sam Ferency. Karty wstępu do odebrania w Domu Sztuki od 12 września w godz. 10-17.

fot. Dom Sztuki

Podczas inauguracji nie może zabraknąć filmu. Stąd też w czwartek, 15 września o godz. 19 w Multikinie odbędzie się przedpremierowy pokaz „Zołzy” w reżyserii Tomasza Koneckiego. Film stanowi poniekąd autobiografię odpowiadającej za scenariusz Ilony Łepkowskiej. W roli głównej występuje Małgorzata Kożuchowska, a na ekranie towarzyszyć jej będą m.in. Artur Żmijewski oraz Anna Dymna. Wejściówki do odebrania w ursynowskim ratuszu od 13 września od godz. 17.

"Wschodząca gwiazda"

Ostatnie trzy dni Inauguracji Roku Kulturalnego na Ursynowie będą zdecydowanie muzyczne! W piątek, 16 września o godz. 19 w Domu Kultury Imielin przy ul. Dereniowej 6 odbędzie koncert jednego z najbardziej znanych przedstawicieli polskiego jazzu. Przed słuchaczami wystąpi Marek Dyjak.

- Marek Dyjak to o tyle kontrowersyjny artysta, że jego twórczość albo się kocha, albo nienawidzi. Zdecydowanie mogę jednak polecić jego koncert - mówi Klaudiusz Ostrowski, wiceburmistrz Ursynowa.

Karty wstępu na koncert Marka Dyjaka do odebrania w Domu Kultury Imielin od 12 września od godz. 18.

Dzień później, w sobotę, 17 września o godz. 19 słuchaczy czeka największe wydarzenia tegorocznej Inauguracji Roku Kulturalnego na Ursynowie. Przy ursynowskim ratuszu wystąpi młoda gwiazda muzyki pop i elektronicznej - Bryska. 

- Bryska to wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej. W radiu niemal cały czas można usłyszeć jej piosenki. Porównałbym ją do tego, czym dwa lata temu był Kwiat Jabłoni, który występował podczas ówczesnej inauguracji. Dziś Bryska jest właśnie w tym miejscu - zauważa wiceburmistrz Ostrowski.

fot. FB/bryska

Organizatorzy spodziewają się ogromnego zainteresowania koncertem 21-letniej gwiazdy. Dlatego też koncert pod ursynowskim urzędem będzie traktowany jako impreza masowa. Wstęp wolny. 

Ostatniego dnia inauguracji - 18 września - na chętnych czekają dwa wydarzenia. Pierwsze o godz. 17 w Galerii „U” Domu Kultury Stokłosy. Będzie to wernisaż wystawy zatytułowanej „Dziewczyny z perłami” autorstwa artystki posługującej się pseudonimem Among Scratches. Zaś nieco później - o godz. 19 - koncert „Piosenki Leonarda Cohena" w Natolińskim Ośrodku Kultury przy ul. Na Uboczu 3. Wejściówki do odebrania od 14 września od godz. 18.

Program Inauguracji Roku Kulturalnego na Ursynowie 2022:

  • 9 września, godz. 13.30, al. KEN 61 (od strony parkingu) – wernisaż wystawy „Warto być przyzwoitym”, z sentencjami Władysława Bartoszewskiego
  • 10 września, godz. 11.00, Ursynoteka Czytelnia Naukowa, ul. Lachmana 5 – zdjęcia i warsztaty popularnonaukowe „Tajemnice wulkanów”. 
  • 10 września, godz. 11.00 – 20.00, Dom Kultury Stokłosy, ul. Lachmana 5 - 30-lecie SBM "Stokłosy", w tym koncert Karoliny Lizer
  • 11 września, godz. 12.00 – 15.00, parking przy Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” przy ul. I. Gandhi 9 – prezentacja zajęć edukacyjnych oraz zapisy i wystawa „Poznajmy się”
  • 11 września, godz. 15.00, Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów, ul. Kajakowa 12b – warsztaty „Ursynów oczami dzieci – mobilny mural”
  • 11 września, godz. 17.00, Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów, ul. Kajakowa 12b – wernisaż wystawy „Między wodą a niebem” Sylwii Łyczko – Zielony
  • 11 września, godz. 18.00, Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów, ul. Kajakowa 12b – spektakl teatralny „Niedźwiedź - bieszczadzka legenda”, w reż. Grzegorza Reszki
  • 12 września, godz. 18.00, Multikino Ursynów, al. KEN 60 – koncert na ekranie „André Rieu. Niech znów nastaną szczęśliwe dni”
  • 13 września, godz. 18.00, Ursynoteka Muzeum, ul. Barwna 8 – spotkanie z książką „Paranormalne egzorcyzmy” oraz rozmowa z pisarzem Michałem Stonawskim
  • 14 września, godz. 19.00, Dom Sztuki, ul. Wiolinowa 14 – teatr dla dzieci - „Dziennik przebudzenia” 
  • 15 września, godz. 19.00, Multikino Ursynów, al. KEN 60 – pokaz przedpremierowy filmu „Zołza” 
  • 16 września, godz. 19.00, Dom Kultury Imielin, ul. Dereniowa 6 – koncert „Moje Fado. Marek Dyjak”
  • 17 września, godz. 19.00, teren przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61 – koncert Bryska z zespołem
  • 18 września, godz. 17.00, Galeria “U” Dom Kultury Stokłosy, ul. Lachmana 5 -  wernisaż wystawy “Dziewczyny z perłami”
  • 18 września, godz. 19.00, Natoliński Ośrodek Kultury, ul. Na Uboczu 3 – koncert „Piosenki Leonadra Cohena”
(Kamil Witek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Ale68Ale68

2 3

Mamienie ludziom oczu i marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Jest UCKA niech robi te szopki. Sponsorowanie spółdzielczych placówek? Wtf? To są prywatne firmy niech sobie robią za swoje. Wschodzące gwiazdy? Raczesz zachodzące gwiazdy. Wstyd i skok na kasę. Co wkurza bardziej niż lata temu bo ubóstwo dotyka tysięcy seniorów którym spółdzielnie tak podniosły czynsze że na leki nie starcza. 06:54, 07.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JanJan

2 1

14 września, godz. 19.00, Dom Sztuki, ul. Wiolinowa 14 – teatr dla dzieci - „Dziennik przebudzenia”

Jakich dzieci? Pilch dla dzieci chyba tych Dzienników nie pisał. 15:45, 07.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%