Zamknij

Dlaczego zdrowa tarczyca jest istotna dla kobiet?

20:19, 21.09.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 20:21, 21.09.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Tarczyca to jeden z najważniejszych dla gospodarki hormonalnej ludzkiego organizmu gruczołów. Ten niewielki organ, znajdujący się tuż za jabłkiem Adama, wpływa na niemal każdy układ narządów w ciele, w tym na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, płciowy i pokarmowy. Dla kobiet starających się o dziecko lub ciężarnych informacja o funkcjonowaniu tarczycy jest niezbędna. Jej dysfunkcje mogą powodować problemy z płodnością i stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Jak tarczyca wpływa na płodność?

Tarczyca, mały gruczoł w kształcie motyla, pełni ważną rolę regulacyjną w metabolizmie i wydatkowaniu energii, ale wpływa także na cykl menstruacyjny i płodność. Tarczyca otrzymuje informację od przysadki mózgowej poprzez hormon stymulujący tarczycę (TSH), aby uwolnić hormony trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę. Te hormony współdziałają z hormonami rozrodczymi, estrogenem i progesteronem, aby utrzymać prawidłową czynność jajników i dojrzewanie komórek jajowych. 

Zaburzenia tarczycy a płodność

Najczęstsze schorzenia tarczycy to niedoczynność i nadczynność. Oba mogą negatywnie wpływać na płodność - zarówno na zdolność do zajścia w ciążę, jak i na możliwość utrzymania ciąży. Nieprawidłowe poziomy TSH mogą zakłócać owulację. Z tego powodu osoby cierpiące na choroby tarczycy często zauważają zaburzenia w czasie ostatniej połowy cyklu.

Jest to spowodowane deregulacją poziomu progesteronu. Jeśli tarczyca nie działa prawidłowo, pacjentka może mieć trudności z zajściem w ciążę, ponieważ nie dojdzie do implantacji. Można również doświadczyć wczesnego poronienia z powodu niekompletnej implantacji. Oznaki niskiego poziomu lub nieprawidłowego działania progesteronu obejmują:

  • krótszy lub dłuższy cykl niż typowy cykl menstruacyjny,
  • lżejsze lub cięższe krwawienia niż zazwyczaj.

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy może powodować następujące problemy:

  • zakłócenie cyklu miesiączkowego, co utrudnia poczęcie dziecka,
  • zakłócenia w uwalnianiu jajeczka z jajników,
  • częste i obfite cykle miesiączkowe,
  • zwiększone ryzyko poronienia,
  • zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu,
  • więcej: https://www.invimed.pl/profil-tarczycowy

Niedoczynność tarczycy występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Można ją wykryć za pomocą badania krwi na poziom hormonu TSH. Jeśli starasz się o dziecko, warto zbadać czynność tarczycy. Badanie warto też wykonać, jeśli zauważysz niepokojące objawy: Do typowych objawów niedoczynności tarczycy należą:

  • zmęczenie, senność lub problemy z koncentracją,
  • suchość skóry i włosów,
  • niekontrolowany przyrost wagi,
  • nietolerancja na zimno.

Objawy nadczynności tarczycy

Objawy nadczynności tarczycy mogą obejmować niewyjaśnioną utratę wagi, zwiększony apetyt, uczucie nerwowości i niepokoju, trudności ze snem, rzadsze lub lżejsze cykle miesiączkowe, zwiększoną potliwość i nietolerancję ciepła. Zbyt duża ilość hormonów tarczycy wpływa również na płodność i ciążę, co objawia się poprzez: 

  • rzadsze lub lżejsze cykle miesiączkowe,
  • zwiększenie ryzyka wczesnego poronienia,
  • zwiększenie ryzyka przedwczesnego porodu.

Jakie badania tarczycy wykonać?

​​W celu potwierdzenia schorzeń tarczycy niezbędne jest przeprowadzenie badań hormonalnych. Pierwszym badaniem tarczycy jest ocena stężenia TSH we krwi - niski poziom hormonu może sugerować nadczynność, a wysoki - niedoczynność. Jeżeli uzyskany zostanie nieprawidłowy wynik, w następnym kroku trzeba zmierzyć stężenie hormonów tarczycy FT4 i FT3.

Niedoczynność tarczycy można leczyć poprzez codzienne przyjmowanie leku o nazwie lewotyroksyna, który zastępuje hormon T4. Z kolei w leczeniu nadczynności tarczycy stosuje się leki przeciwtarczycowe, których zadaniem jest hamowanie produkcji hormonów tarczycy. W terapii stosuje się też doustne leczenie jodem promieniotwórczym.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%