Zamknij

Drenaż opaskowy - skuteczny sposób na odwodnienie domu

17:04, 22.08.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:53, 23.08.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Nadmiar wody na działce często wiąże się z problemem zbyt wysokiego poziomu wilgoci fundamentów domu, zalewaniem piwnic czy zawilgoceniem ścian. W takim przypadku stosuje się drenaż opaskowy - czym jest i w jakich sytuacjach warto zastosować ten system?

Co to jest drenaż opaskowy?

Popularnym systemem na odwodnienie domu to drenaż opaskowy. Jest to wmontowany w ziemię system rur drenarskich, które otaczają budynek. Jego głównym zadaniem jest odprowadzenie wilgoci, która gromadzi się przy elementach domu zagłębionych w gruncie. Wykonuje się go na poziomie ławy fundamentowej. Jest skuteczny m.in. dzięki zastosowaniu perforowanych rur, co sprawia, że woda dostaje się do środka i zostaje odprowadzona na bezpieczną odległość od budynku.

Rury drenarskie do odwadniania gruntów

Wykorzystywane do drenażu rury są zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych (PVC lub PE) - ich głównymi zaletami jest mały ciężar, niewielka cena oraz wysoka wytrzymałość i odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Są elastyczne, co dodatkowo ułatwia ich transport, a także układanie z nich długich odcinków. Stosuje się je w niemalże każdej dziedzinie gospodarki i budownictwa, co potwierdza ich skuteczność w uregulowaniu stosunków wodnych oraz odprowadzaniu nadmiaru napływających wód.

W przypadku, gdy drenaż opaskowy stosuje się na etapie budowy domu, wówczas rury drenarskie są układane obok ścian fundamentowych. Jeżeli jednak odwodnienie domu wykonuje się wokół stojącego już budynku, należy je zamontować w odległości 2-3 metrów od ścian. 

Tego typu materiały mogą być także wykorzystywane do odwadniania gruntów rolnych, uprawnych oraz terenów zielonych. Sprawdzają się także w odprowadzaniu wody z fundamentów parkingu. Na rynku rury występują w różnych parametrach: w wielu rozmiarach, zazwyczaj o średnicy od 50 do  200 mm, w otulinie lub bez niej, a także z filtrem PP czy z włókna syntetycznego. Pozwala to na dopasowanie elementów systemu drenażu opaskowego do konkretnych warunków na działce.

Kiedy odwodnienie domu jest niezbędne?

Systemy odprowadzania wilgoci sprawdzają się przede wszystkim na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych i deszczowych oraz na terenach, na których grunt jest nieprzepuszczalny (tj. glina lub ił). Drenaż opaskowy stosuje się również w domach podpiwniczonych stawianych na gruntach, na których co jakiś czas występuje wzrost poziomu wód gruntowych. Z tej metody korzysta się również wtedy, gdy budynek stoi na skarpie, zboczu lub w pobliżu takiego niestandardowego terenu - wskutek nieprawidłowego odprowadzania wody może dojść bowiem do osunięcia się budynku. System stosuje się nie tylko w przypadku nadmiaru wód gruntowych, ale również opadowych.

Odwodnienie i zabezpieczenie terenu wokół domu jest efektywne z zastosowaniem drenażu opaskowego. Nadmiar wody gruntowej lub deszczowej na działce już nie jest problemem, gdyż sam system można zastosować w różnorodnych warunkach geologicznych i hydrogeologicznych. Tego typu prace budowlane warto poprzedzić specjalistycznymi konsultacjami. 

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

janjan

0 0

ludzie budują domy, a żałują pieniędzy na dobrą izolację. Sam lepik to mało. 08:03, 23.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%