Zamknij

Ekspert radzi: Jak pokonać problemy z zajściem w ciążę?

08:59, 10.02.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 10:00, 10.02.2020
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Problemy z zajściem w ciążę dotyczą coraz większej części populacji. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności jest zapłodnienie pozaustrojowe. Dowiedz się na czym polega i jak prowadzić ciążę po zabiegu in vitro.

Już ponad 8 milionów dzieci przyszło na świat dzięki leczeniu in vitro. O to, na czym polega ta metoda  i czy późniejsza ciąża wymaga specjalnej opieki zapytaliśmy Wojciecha Majkusiaka - specjalistę ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

Na czym polega zapłodnienie in vitro?

Zapłodnienie in vitro to procedura medyczna, która polega na zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Termin in vitro oznacza „w szkle”.  

Zapłodnienie in vitro daje szansę posiadania potomstwa w sytuacji, gdy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne lub zgodnie z obecnym stanem wiedzy nie mają szansy powodzenia. Kolejne etapy obejmują stymulację komórek jajowych i monitorowanie cyklu, aby określić czas pobrania komórek, zapłodnienie komórek, hodowlę zarodków i transfer - przeniesienie - zarodków do macicy.

Jakie są wskazania do zastosowania tej metody?

Zapłodnienie pozaustrojowe jest najskuteczniejszą metodą stosowaną w leczeniu niepłodności. Pierwsze narodziny dziecka po leczeniu in vitro miały miejsce w 1978 roku w Wielkiej Brytanii, dzięki tej metodzie na całym świecie urodziło się już ponad 8 milionów dzieci. 

W 2010 roku fizjolog Robert G. Edwards, za opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego, został uhonorowany najbardziej prestiżowym wyróżnieniem świata nauki, czyli Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Najczęstszymi wskazaniami do zastosowania metody są: niemożność znalezienia przyczyny niepłodności kobiety, nieskuteczność innych metod postępowania, brak lub niedrożność jajowodów, niska jakość nasienia czy zaburzenia funkcjonowania jajników.

Czy ciąża powstała w wyniku zabiegu wymaga specjalnego prowadzenia? Większej liczby badań? Podawania leków na potrzymanie ciąży?

Ciąża, która powstała w wyniku technik wspomaganego rozrodu w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga innych, specjalnych badań poza tymi, które są zalecane w każdej ciąży o przebiegu fizjologicznym. Wskazania do podawania progesteronu lub innych preparatów określają lekarze w placówce, która prowadzi leczenie niepłodności metodą in vitro.

Wg badań zabieg in vitro zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej. Wtedy automatycznie staje się ona ciążą wysokiego ryzyka. Z czym musi się liczyć w takim przypadku przyszła mama?

Rzeczywiście częstość wystąpienia ciąży mnogiej w grupie pacjentek leczonych w procedurze in vitro jest większa o około 10% w porównaniu do pacjentek nieleczonych. Jednak wynika to nie z samej metody, a w 99% przypadków z podania (transferu) do macicy 2 zarodków zamiast jednego.

Regułą jest podanie jednego zarodka, jednak w niektórych sytuacjach, ustalanych w trakcie leczenia, aby zwiększyć szansę na ciążę podaje się 2 zarodki. To w tych przypadkach - w wyniku prawidłowego zagnieżdżenia się i rozwoju obu zarodków - mamy ciążę bliźniaczą. Zdecydowanie rzadziej, w 1-2 % przypadków po podaniu jednego zarodka ulega on podziałowi i rozwija się ciąża bliźniacza. Każda ciąża bliźniacza niesie ze sobą zwiększone ryzyko powikłań i dlatego pacjentka powinna pozostawać pod opieką ośrodka referencyjnego.

Czy poród po zapłodnieniu in vitro wiąże się z potencjalnymi komplikacjami czy zazwyczaj przebiega standardowo?

Ciąża, która powstała dzięki technikom wspomaganego rozrodu nie jest czynnikiem ryzyka potencjalnych komplikacji w trakcie porodu. Poród i wskazania do potencjalnych procedur w trakcie jego trwania są takie same niezależnie od tego czy uzyskanie ciąży wymagało dodatkowego leczenia czy też nie.

Dziękuję za rozmowę.

W piątki badanie USG w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty. Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca lutego i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

*Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

[ZT]14380[/ZT]

[ZT]14454[/ZT]

[ZT]14030[/ZT]

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%