Zamknij

Ginekolog radzi: jaka antykoncepcja jest najlepsza po porodzie?

08:36, 20.02.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 19:16, 21.02.2020
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Powrót do aktywności seksualnej po porodzie często wiąże się z problemem związanym z dobraniem właściwej formy antykoncepcji. Dlatego zapytaliśmy eksperta z Boramedu o najbardziej odpowiednie metody zabezpieczenia przed ciążą dedykowane świeżo upieczonym mamom.

Kiedy można wrócić do aktywności seksualnej po porodzie? Czy karmienie piersią ma znaczenie przy wyborze antykoncepcji? O to i o inne istotne kwestie zapytaliśmy dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka - specjalistę ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

Jak długo należy zaczekać z powrotem do aktywności seksualnej po porodzie? Tyle samo po porodzie siłami natury, co po cięciu cesarskim?

Czas potrzebny do zmian - powodujących powrót narządu rodnego do stanu zbliżonego sprzed ciąży - wynosi około 6 tygodni. To czas zwany połogiem. Zmiany te dotyczą zarówno macicy, której masa po porodzie wynosi około 1 kilograma, a zmniejsza się do 50-100 g oraz szyjki macicy, pochwy i krocza. Tak więc niezależnie od drogi porodu, nie powinno się podejmować współżycia przed tym okresem.

Wiele młodych matek uważa, że karmiąc piersią nie zajdą w ciążę. To prawda czy mit? Skąd w ogóle takie przekonanie?

To mit! Laktacyjny brak miesiączki nie stanowi pewnego zabezpieczenia antykoncepcyjnego. Wprawdzie u kobiet karmiących wystąpienie owulacji przed 10 tygodniem połogu zdarza się rzadko, jednak już u 20% z nich owulacja występuje w okresie do 6 miesięcy po porodzie. Tak więc w trakcie karmienia piersią - jak pokazują liczne przykłady - można zajść w kolejną ciążę.

Warto wspomnieć, że odstęp między ciążami mniejszy niż 6 miesięcy jest czynnikiem ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego. Dlatego stosowanie skutecznych metod zapobiegania ciąży jest uzasadnione w pierwszych miesiącach po porodzie.

A jaka metoda antykoncepcji jest najbardziej wskazana dla świeżo upieczonej mamy? Czy terapia hormonalna wchodzi w grę przy karmieniu piersią?

Wybór metody antykoncepcji jest decyzją kobiety. W praktyce po porodzie do rozważenia są wszystkie skuteczne metody zapobiegania ciąży. W przypadku karmienia piersią preparaty hormonalne nie mogą zawierać estrogenów, które wpływają na laktację i przenikają do mleka. Stosowanie preparatów, które zawierają progesteron jest bezpieczne.

Tak więc preparaty antykoncepcji doustnej, wkładka wewnątrzmaciczna czy prezerwatywa powinny być rozważane w pierwszej kolejności jako metody skutecznego zapobiegania ciąży.

Czy te same metody wskazane są dla niekarmiącej mamy? Czy ma większy wachlarz możliwości?

W sytuacji kiedy po porodzie mama nie karmi, jedynym ograniczeniem do stosowania konkretnej metody antykoncepcji są przeciwwskazania medyczne do jej rozpoczęcia. W przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej będą to m.in. przebyta choroba żylno-zakrzepowa, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, migrena z objawami neurologicznymi w wywiadzie, ciężka depresja lub ciężkie zaburzenia gospodarki lipidowej.

Tak więc po wykluczeniu potencjalnych sytuacji, które mogłyby stanowić przeciwwskazanie do stosowania danej metody kobieta ma możliwość wyboru dla siebie najbardziej korzystnej metody z aktualnie dostępnych.

Dziękuję za rozmowę.

W piątki badanie USG w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty. Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca stycznia i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

*Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

[ZT]14309[/ZT]

[ZT]14255[/ZT]

[ZT]14380[/ZT]

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%