Zamknij

Grypa w natarciu. Szczyt zachorowań przed nami!

09:00, 25.01.2018 Marta Siesicka-Osiak
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Od początku roku, grypa daje mieszkańcom Mazowsza, dosłownie w kość. A to dopiero początek sezonu zachorowań, który przypada zawsze na pierwsze trzy miesiące roku. Odnotowano już 52 tys. zachorowań w Mazowieckiem. Na Ursynowie - cisza przed burzą.

Jak podaje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, w pierwszych dwóch tygodniach stycznia, na terenie Mazowsza, zgłoszono i zarejestrowano 52 533 przypadki zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Od początku roku nie odnotowano żadnych zgonów z powodu grypy.

Ogólna liczba zachorowań jest zbliżona do ubiegłorocznej, ale dwukrotnie przewyższa wynik z 2016 roku, kiedy odnotowano 25 708 przypadków zachorowań (w okresie od 1 do 15 stycznia). Na Ursynowie grypa jest, ale w przychodniach i aptekach kolejki nie są dłuższe niż zazwyczaj. Szczyt zachorowań dopiero przed nami.

- Na razie nic nadzwyczajnego się nie dzieje na Ursynowie mówią farmaceuci, a ich słowa potwierdzają lekarze rodzinni. Choć dodają, że może mieć to związek z feriami i wyjazdami.

Przypadków typowej grypy jest na Ursynowie na razie bardzo mało, większość to infekcje wirusowe z wyższą temperaturą - mówi dr Magdalena Fekete z przychodni na ul. Romera. - Ferie ucięły narastanie wirusów, a co będzie w przyszłym tygodniu? Zobaczymy – dodaje.

Wiadomo już, że tym roku wirus atakuje częściej osoby, które do tej pory znajdowały się poza grupą podwyższonego ryzyka i rzadko chorowały. Najczęściej są to osoby w wieku 20-50 lat i wyjątkowo ciężko przechodzą infekcję. Często kończy się ona ciężkimi powikłaniami tj. zapalenie oskrzeli lub płuc, astma czy długotrwały kaszel.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Jak podaje Sanepid, w większości przypadków zarówno w przeziębieniu, jak i w grypie, rozwój choroby jest szybki. Średnio po 48 godzinach pojawiają się objawy - w obu chorobach objawy trwają około 2-4 dni, przy czym w przypadku przeziębienia choroba najczęściej trwa ok. tygodnia, a w przypadku grypy ok. 1-2 tygodni.

Przeziębienie charakteryzuje łagodny przebieg i miejscowe objawy, natomiast w grypie przebieg może być od łagodnego po ciężki i na pierwszy plan wybijają się objawy ogólnoustrojowe o dużym nasileniu.

Typowe objawy grypy to wysoka gorączka trwająca 3-4 dni (powyżej 38 st.), silny ból głowy, mięśni i stawów, kaszel suchy i napadowy, rzadko: ból gardła, katar i kichanie. Charakterystyczne jest silne osłabienie, które może trwać nawet do 2-3 tygodni.

Przed grypą, w szczególności w szczycie zachorowań, ciężko się uchronić, ale dbając o higienę – myjąc często ręce, omijając duże skupiska ludzi i wietrząc często pomieszczenia, mamy szansę uniknąć infekcji.

źródło: PAP

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

WojtechWojtech

5 5

Szczepienia i jeszcze raz szczepienia!! 09:13, 25.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%