Zamknij

Hity i kity 2017 roku na Ursynowie. GŁOSUJ!

14:11, 31.12.2017 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 22:15, 31.12.2017
Skomentuj SK SK

Co było najważniejszym wydarzeniem roku na Ursynowie? A o którym wolelibyśmy szybko zapomnieć? Zapytaliśmy społeczników, radnych i zwykłych mieszkańców o to, z czym kojarzy im się odchodzący 2017 rok.

Minione dwanaście miesięcy obfitowało w wydarzenia. Budowa POW, nierozstrzygnięta sprawa bazarku, zmiany w komunikacji miejskiej, dzielnicowe inwestycje, spory i chwile radości. I wreszcie huczne obchody 40-lecia Ursynowa. Które z tych wydarzeń były najważniejsze, a co zasługuje na tytuł "Antywydarzenia" 2017 roku?

Nie wszyscy odpowiedzieli na nasze pytania. Oddajemy głos mieszkańcom, społecznikom i władzom - w kolejności alfabetycznej. Na wydarzenie 2017 roku głosujcie w naszej ankiecie!


Maciej Antosiuk, Projekt Ursynów

Zarówno największe wydarzenie jak i antywydarzenie związane jest z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Wynika to z faktu, że wydarzeniem jest rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniami do wykopania tunelu POW. Ta inwestycja, choć bardzo trudna dla mieszkańców Ursynowa, jest niezwykle ważną jeśli chodzi o funkcjonowanie dzielnicy.

Z kolei antywydarzeniem są niedawne doniesienia o tym, że na ten moment Wojewoda Mazowiecki nie przewiduje w tunelu POW filtrów na wyrzutniach spalin. Brak tego typu instalacji będzie ogromnym zagrożeniem dla zdrowia tysięcy mieszkańców dzielnicy.


Kuba Berent, Nowoczesna

Otwarcie ulicy Rosnowskiego - połączenie Ursynowa z Wilanowem Dwie południowe dzielnice Warszawy w końcu mają sensowne połączenie drogowe. Po latach kończy się przeciskanie ulicą Rzekotki, rozjeżdżanie skarpy ulicą Orszady, czy jazda na naokoło i stanie w korkach w Dolinie Służewieckiej. I chociaż problemy ciągnęły się w nieskończoność, a mieszkańcy wciąż zgłaszają uwagi, kierowcy wreszcie mogą szybko i wygodnie przemieszczać się między Ursynowem a Wilanowem. Lepiej późno niż wcale.

Najdłuższa w historii stołecznego samorządu sesja Rady Dzielnicy Absurdalne przepychanki o mało nie doprowadziły do utraty milionów złotych na kulturę i edukację na Ursynowie. Trwający miesiącami personalny konflikt, ogniskujący się wokół byłej przewodniczącej Rady Dzielnicy, przyniósł nam wstyd. Na szczęście obyło się bez wymiernych strat. To solidna nauczka, że egzotyczne mariaże, których wątłym fundamentem są osobiste ambicje to droga donikąd. Oby przyszły rok przyniósł rozstrzygnięcia, które pozwolą ursynowskim radnym w większym stopniu skupić się na merytorycznej pracy.


Robert Kempa, burmistrz Ursynowa

Wydarzenie to pierwsze cywilizowane połączenie Ursynowa z Wilanowem. Po prawie 40 latach wiecznego odwlekania udało się w tym roku zrealizować ten projekt.

Antywydarzenie to zmiana nazw 4 ulic na Ursynowie dokonana przez Wojewodę, bez zapytania mieszkańców.                                                                                                                                                                      


Sylwia Krajewska, radna PO, szefowa Komisji Edukacji

1. rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na szkołę i przedszkole przyszłości na Kabatach przy ul. Zaruby oraz dalszy proces inwestycyjny kompleksu oświatowego na Kabatach 2. łącznik Ursynowa z Wilanowem (Rosnowskiego) 3. budowa Centrum Kultury 4. otwarcie Filii Domu Kultury na Zielonym Ursynowie 5. 40-lecie Ursynowa 6. budowa boiska przy SP 303.

Wprowadzenie deformy oświaty przez MEN i wszelkie komplikacje z tym związane dla ursynowskich uczniów, rodziców, nauczycieli, kierownictwa placówek edukacyjnych i samorządu.


Jan Mieczysław Ławrynowicz, Miasto Ursynów

Najważniejszym wydarzeniem roku 2017 w naszej dzielnicy był fakt, iż Ursynów przekroczył 40 lat swojego istnienia. Jest to rocznica, dzięki której można było pokazać jak bardzo Ursynów się zmienił i czy w ogóle. Ursynów jest oparty o przełomową w dziejach koncepcję architektoniczno-urbanistyczną, miasta promienistego. Na temat tej myśli miastotwórczej napisano setki książek. Byłoby ewenementem na skalę światową pokazać, jak ta koncepcja żyje w 40-letniej praktyce żywego osiedla dla 150 tys. mieszkańców. Niestety urząd dzielnicy nie sprostał intelektualnemu wyzwaniu i organizował jakieś bieda-festyny oraz przylepiał plakaty „40 lat Ursynowa” na osiedlowych śmietnikach. Po prostu szok.

„Antywydarzeń” w roku 2017 było naprawdę dużo, gdybym miał wybrać jedno najbardziej widowiskowe, to będzie nim niewątpliwie budowa przedłużenia ulicy Belgradzkiej, o której już dziś otwarcie mówi się, że jest przyczółkiem na przedpolach lasu Kabackiego dla zabudowy deweloperskiej. To jest skandaliczna decyzja wbrew logice i opinii mieszkańców. Skandalem jest, że dzielnica nie wspiera i nie reprezentuje interesu mieszkańców w tej sprawie, ale to ma też miejsce w przypadku bazarku.


Maciej Mackiewicz, Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa

Wydarzeniem roku, dla mnie osobiście, jest powołanie do życia klubu Honorowego Dawcy Krwi PCK "Krewki Ursynów" i zorganizowana przez klub wspólnie z urzędem dzielnicy akcja 40 litrów krwi na 40-lecie Ursynowa. To właśnie takie działania wydobywają z mieszkańców to co w nich jest najcenniejsze, czyli bezinteresowną chęć niesienia pomocy bliźnim.

Antywydarzeniem było np. blokowanie prac Rady Dzielnicy przez jej przewodniczącą ale osobiście wolę skupiać się na pozytywnych rzeczach. Szkoda czasu na rozpamiętywanie złych rzeczy bo możemy przegapić bardzo dużo dobrych, zwłaszcza, że przecież często sami je tworzymy.


Michał Matejka, przewodniczący Rady Dzielnicy (PO)

Wybieram budowę domów kultury na Ursynowie. Od początku swojego istnienia Ursynów nie dysponował samorządową placówką kultury. Nam udało się w tym roku zbudować bardzo potrzebny Dzielnicowy Ośrodek Kultury przy Kajakowej (zapraszam serdecznie wszystkich czytelników!) oraz rozpocząć budowę nowoczesnego Ursynowskiego Centrum Kultury przy ul. Ghandi (na tyłach ratusza przy al.KEN), które do użytku mieszkańców oddamy w 2018 roku. Tym zakończymy tworzenie funkcjonalnego centrum naszej dzielnicy. To będzie, w mojej ocenie, symboliczna klamra zwieńczająca 40-letni okres budowy naszej dzielnicy.

Ja wybieram decyzję Wojewody o odrzuceniu próśb urzędu Ursynowa popartych przez tysiące mieszkańców w sprawie instalacji filtrów nad tunelem POW. I nie chodzi nawet o samą decyzję tylko, że takie bezprecedensowe ignorowanie głosu mieszkańców przez rządowych urzędników, bez pogłębionej oceny racjonalności podejmowanych decyzji źle wróży na przyszłość.


Paweł Przewłocki, Miasto Jest Nasze - Ursynów

Największym wydarzeniem dla Ursynowa A.D. 2017 było naszym zdaniem niedawne otwarcie ulicy Rosnowskiego, która mamy nadzieję przyczyni się do radykalnej poprawy komunikacji Ursynowa z Wilanowem i Konstancinem (choć wolelibyśmy by ta komunikacja głównie dokonywała się autobusami, stąd nasz postulat wyznaczenia tam buspasów).

To oczywiście pozwolenie na budowę południowej obwodnicy Warszawy bez filtrów powietrza i zabezpieczeń przed hałasem - skandaliczna decyzja Wojewody, która będzie skutkować fatalnymi konsekwencjami dla wielu mieszkańców naszej dzielnicy.


Piotr Skubiszewski, Otwarty Ursynów

Dokończenie budowy domu kultury na Zielonym Ursynowie. Projekt rozpoczął się w poprzedniej kadencji, dzięki determinacji radnego Leszka Lenarczyka, który obecnie reprezentuje Otwarty Ursynów. Taka placówka poprawi dostęp do kultury dla tego obszaru naszej dzielnicy. Jest to pierwszy komunalny dom kultury na Ursynowie.

Likwidacja na polityczne zamówienie pętli autobusowej Natolin Płn. Pętla jest potrzebna, a wyłączenie jej z eksploatacji może pogorszyć obsługę transportową w czasie budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. Jest nie nieodpowiedzialne działanie, które służy jedynie spełnieniu zachcianek radnego PO Piotra Karczewskiego, który chce w to miejsce przenieść swój bazarek. Targowisko powinno powstać w innym miejscu, np. przy Arenie Ursynów. Tej sprawie towarzyszy konflikt interesów.


Michał Szpądrowski, radny Prawa i Sprawiedliwości

Budowa Szpitala Południowego, wiem że wbicie łopaty nastąpiło w grudniu zeszłego roku niemniej widać że budowa szybko postępuje. Jest to chyba jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji

Antywydarzenie to oczywiście bezsensowna kilkumiesieczna obstrukcja prac rady przed Teresę Jurczyńską-Owczarek.


Marzena Zientara, Zielony Ursynów (PU)

Jubileuszowe Potańcówki Ursynowa, zwłaszcza te na Zielonym Ursynowie, podczas których bawiło się przy muzyce, mnóstwo ludzi. Dzięki takim imprezom, ursynowianie mieli okazję się poznać i miło ze sobą spędzić czas. Według mnie był to strzał w dziesiątkę.

Skandaliczna decyzja wojewody mazowieckiego, mówiąca o braku filtrów na wyrzutniach spalin POW, o które apelowali i protestowali mieszkańcy Ursynowa.

 


WYDARZENIE 2017 ROKU NA URSYNOWIE TWOIM ZDANIEM? GŁOSUJ!

WYDARZENIE 2017 NA URSYNOWIE

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
Otwarcie Rosnowskiego 28%
Rozpoczęcie budowy domu kultury przy Gandhi 5%
Uruchomienie domu kultury na Kajakowej 3%
Decyzja wojewody ws. POW (brak filtrów spalin) 15%
Obchody 40-lecia Ursynowa 5%
Dni Ursynowa z gwiazdami 2%
Rekordowy budżet Ursynowa 1%
Reforma oświaty na Ursynowie 1%
5 miesięcy bez obrad Rady Dzielnicy 3%
Likwidacja pętli Natolin Płn. i awantura wokół bazarku 24%
Powstanie Honorowego Klubu Dawców Krwi 3%
Zmiana patronów ulic na Ursynowie 4%
Rozpoczęcie budowy przedłużenia Belgradzkiej 1%
Przyspieszenie w przekształcaniu gruntów spółdzielczych 2%
Konkurs architektoniczny na szkołę przy Zaruby 1%
Inne, niewymienione - wpisz w komentarzu 2%
(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(12)

ZuzaZuza

25 11

Zdecydowany największy skandal 2017 r. to afera likwidacji pętli na Ursynowie. Korupcja. 15:31, 31.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

WarszawiakWarszawiak

22 0

Zdecydowanie największy skandal to decyzja wojewody mazowieckiego w sprawie filtrów na wyrzutniach spalin z tunelu . Ich brak zagrozi zdrowiu i życiu tysięcy mieszkańców Ursynowa . 16:24, 31.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KON[RADKON[RAD

5 3

budowa 7 KUD NA KABATACH 17:48, 31.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Maciek ZMaciek Z

20 8

Największy wstyd to korupcja dotycząca Bazarku na Dołku i likwidacja pętli przy Polaka. Mieszkańcy Polaka są traktowani jakby nie istnieli. Tak nie powinno traktować się ludzi. 18:31, 31.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sąsiadsąsiad

12 0

Łukasz Ciołko to największy KIT. Facet z maturą na stanowisku burmistrza i to od kultury. ŻENADA 19:31, 01.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tirektirek

3 4

Największy KIT to rozpoczęcie budowy obwodnicy przez Ursynów.
Obwodnice nie powinno się prowadzić przez środek osiedli mieszkaniowych
i do tego wypuszczać mieszkańcom prosto w okna smrody spalinowe z kominów.W byle wiosce protestują przeciwko prowadzeniu autostrady w pobliżu ich domów, a mieszkańcy wielkiego Ursynowa dali się tak wpuścić w maliny.
13:20, 03.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kocurkocur

3 3

Trasa została zaprojektowana w tym miejscu zanim jeszcze słoiki z Lubelszczyzny zaczęły zasiedlać Ursynów. 10:01, 04.01.2018


alabaalaba

6 1

Największym skandalem jest Jurczyńska, koleżanka Orła z Projektu Ursynów 12:22, 04.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Aneta RajczakAneta Rajczak

2 3

Największy skandal - betoniarnia na przepięknym Zielonym Ursynowie. Oby dzielnica zrezygnowała z tej inicjatywy! 21:37, 04.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

karolkarol

0 1

przecież to inwestycja Budokruszu, a nie dzielnicy. Ale faktem jest, ze dzielnica już ja zablokowała 12:20, 10.01.2018


rrrr

0 0

test 22:54, 05.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

waldiwaldiwaldiwaldi

0 0

rozpoczęcie budowy szpitala południowego 23:27, 11.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%