Zamknij

Jak prać jedwab? Sprawdź nasze porady

11:01, 24.08.2017 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 11:06, 24.08.2017
Skomentuj mat. promocyjny mat. promocyjny

Jedwab kojarzy się z przyjemnym w dotyku i wysokiej jakości materiałem. Tego typu tkaniny mogą mieć piękny naturalny połysk, ale w zależności od metody wykorzystanej podczas produkcji, bywają też sztywne i szorstkie. W jaki sposób powstają i jak o nie dbać, aby nie traciły urody?

Jedwabna przędza pozyskiwana jest od larw jedwabników (gatunek ćmy). Największym producentem tej nici pozostaje niezmiennie Azja, jednak w Polsce również znaleźć można dostawców jedwabiu, np. w Milanówku pod Warszawą.

Dobrej jakości jedwabna nić jest bardzo mocna, a jednocześnie cienka, dlatego można z niej utkać niezwykle gęsty i mocny materiał. Tego typu tkaniny są nierozciągliwe i dobrze trzymają fason, jednak wystawione przez długi czas na słońce tracą kolor. Wykorzystuje się je w przemyśle odzieżowym, a ponieważ są odporne na grzyby i pleśń, doskonale sprawdzą się jako produkty dla alergików, np. pościeli. Wiele zależy od rodzaju splotu – z jedwabiu powstaje m. in. batyst idealny na letnie bluzki, sukienki i koszule, delikatny muślin, gładka satyna, szorstki i ziarnisty szantung czy ozdobny żakard. Jeśli w Twojej garderobie znajdują się jedwabne ubrania albo lubisz wykonaną z niego pościel, sprawdź jak należy prać tego typu tkaniny.

Jak prać jedwab?

Jedwab należy do tkanin ekskluzywnych i kosztownych, a zarazem delikatnych, dlatego warto wiedzieć jak należy o niego dbać, aby nie stracił swojej urody. Najbezpieczniej jest prać odzież jedwabną ręcznie w delikatnych środkach przeznaczonych specjalnie do tego typu materiałów, można też wykorzystać płatki mydlane lub szampon do włosów. Całość powinna trwać nie dłużej niż, ok. 5 minut – nie pocieramy tkaniny, a jedynie moczymy ją.

Kolejny krok to płukanie w wodzie o temperaturze podobnej do tej, w jakiej materiał był prany. Zaleca się czterokrotne płukanie, a do ostatniego należy dodać dwie łyżki cukru i sok z cytryny (w proporcji sok z 1 cytryny na 1 litr wody), co pozwoli uzyskać piękny połysk. W przypadku białego materiału do ostatniego płukania trzeba dodać zamiast cytryny 1 łyżkę octu na 1 litr wody. Jak widać wypranie jedwabnej odzieży wymaga ostrożności i nieco czasu, na szczęście nowoczesne pralki mają specjalne funkcje i programy przeznaczone właśnie do takich delikatnych tkanin, jaką jest jedwab.

Przykładem może być technologia WaveMotion w urządzeniach firmy Whirlpool. Specjalne czujniki 6. Zmysł pozwalają na automatyczne dostosowanie ruchów bębna, aby zapewnić tkaninom jak najlepszą ochronę. Pamiętajmy jednak, aby uważnie czytać oznaczenia umieszczone na odzieży przez producenta – należy się do nich bezwzględnie stosować! Jeśli więc podane na metce informacje sugerują tylko czyszczenie na sucho, trzeba będzie udać się do pralni chemicznej. W przeciwnym razie możemy bezpowrotnie uszkodzić materiał.

Uwaga na suszenie!

Jedwabna tkanina wymaga specjalnego traktowania nie tylko podczas prania, ale i suszenia. Nie należy jej wykręcać – najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody jest położenie bluzki czy sukienki na ręczniku, a następie zwinięcie całości w rulon i delikatne odciśnięcie. Tego typu odzieży nie można suszyć na sznurku czy grzejniku, ani wystawiać na działanie słońca. Najlepiej jest pozostawić ją na ręczniku. Prasujemy jeszcze wilgotny materiał na lewej stronie żelazkiem ustawionym na odpowiednią dla jedwabiu temperaturę. Jeśli tkanina jest sucha, użyjmy spryskiwacza. Nadmiar pary może powodować powstanie zacieków, dlatego lepiej nie używać jej zbyt wiele.

Jedwabna odzież nie tylko wygląda pięknie, ale jest też bardzo wygodna w noszeniu, dlatego ceni ją tak wiele osób. Niestety, wymaga też wiele uwagi i ostrożności podczas prania. Aby całe zadanie sobie ułatwić, najlepiej jest czytać metki jeszcze przed zakupem – ubrania z dodatkiem jedwabiu, które można prać w pralce, to najlepszy wybór i oszczędność na korzystaniu z pralni chemicznej. Pamiętajmy też, aby w razie poplamienia jedwabnej bluzki czy koszuli jak najszybciej usuwać zabrudzenia stosując delikatne środki.

(mat. promocyjny)

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%