Zamknij

Jak zaaranżować salon w domu? PORADNIK

15:25, 12.08.2017 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 15:42, 12.08.2017
Skomentuj mat. promocyjne mat. promocyjne

Salon to wizytówka każdego domu, gdzie spędzamy czas wolny, zapraszamy gości, bawimy się i pracujemy. W jaki sposób zaprojektować pomieszczenie, by było jednocześnie ładne i funkcjonalne, a każdy z domowników czerpał radość ze spędzania w nim czasu?

Kształt i powierzchnia

Salony, które widzimy w katalogach lub odwiedzając znajomych mają najczęściej kształt kwadratu lub prostokąta. Taką przestrzeń zaaranżować najłatwiej, ponieważ jest symetryczna, a wydzielenie poszczególnych stref nie sprawi większego problemu. Często jednak w nowym budownictwie plany domu uwzględniają salon w bardziej nietypowych kształtach, na przykład w kształcie litery „L”. Wbrew pozorom nie musi to być wcale wada. Tego typu salon składa się z przestrzeni otwartej i wnęki, którą można zagospodarować na wiele sposobów – stworzyć miejsce, gdzie będziemy mieli okazję wypocząć, zjeść, a nawet pracować.

Wielkość salonu powinna być dostosowana do tego, jak duży jest dom. Z reguły nie ma on jednak mniej niż 20-25 m2. Pozwala to na swobodne wydzielenie poszczególnych stref użytkowych. Z drugiej strony, gdy salon będzie zbyt duży (45 m2 i więcej), może okazać się, że pomieszczenie w ogóle nie jest przytulne i sprawia wrażenie pustego. Z pewnością w najlepszej sytuacji są osoby, które dopiero budują dom i mają w pełni wpływ na kształt pomieszczenia, które mogą dostosować pod swoje indywidualne wymagania. Osoby, które dysponują mniejszym salonem mogą wziąć pod uwagę połączenie go z przyległym pomieszczeniem, na przykład z kuchnią, poprzez usunięcie ściany działowej.

Żadne pomieszczenie w domu nie spełnia tak wielu ról jak salon. Jest on nie tylko miejscem odpoczynku, ale również przestrzenią, gdzie podejmujemy gości, organizujemy wydarzenia dla rodziny i przyjaciół. Musimy połączyć ładny wygląd z potrzebami wszystkich mieszkańców. Aranżując salon, postawmy na rozwiązania uniwersalne, które łatwo później dostosowywać do zmieniających się warunków, na przykład dorastających dzieci. Z tego też względu podczas tworzenia projektu salon staramy się ustawić na planie prostokąta, który daje przyszłym mieszkańcom odpowiednią przestrzeń i najwięcej możliwości do aranżacji - mówi Mirosław Wojtas, prezes spółki realizującej osiedle Cicha Dolina w Wilanowie.

Z kuchnią czy bez?

W starym budownictwie kuchnia zawsze oddzielana była od reszty pomieszczeń. Hałas i intensywne zapachy wydzielane podczas gotowania sprawiały, że nie starano się w żaden sposób połączyć jej z resztą domu. W ostatnich latach króluje jednak zupełnie odwrotny trend. Nowoczesne technologie pozwalają, by gotowanie było czynnością znacznie mniej hałaśliwą, a dźwięk mytych naczyń zastąpił niemal niesłyszalny szum zmywarki. Okapy eliminują zupełnie wydzielane zapachy, co również jest ogromną zaletą dla otwartej kuchni. Obecnie gotowanie stało się czynnością bardziej rodzinną, w której często uczestniczą wszyscy domownicy. Połączenie kuchni z salonem wygodne jest także dla rodziców posiadających małe dzieci – podczas gotowania w łatwy sposób można doglądać, czym dzieci zajmują się w salonie.

Należy jednak pamiętać, by połączenie tych dwóch przestrzeni zaplanować z głową i jasno wyznaczyć strefę podziału. Taką granicę stanowić może stół jadalny lub półwysep. Jeśli dysponujemy odpowiednio dużym metrażem, nie bójmy się zainwestować w wyspę, która jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem.

Ściany i podłoga

Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce w każdym domu, dlatego właśnie tam szczególnie powinniśmy zadbać o estetykę. Ściany i podłoga powinny współgrać nie tylko ze sobą, ale także z elementami wystroju, przede wszystkim z meblami. Najłatwiejsze zadanie zdecydowanie będziemy mieć ze ścianami. W przeciwieństwie do podłogi i mebli, wygląd ścian zmienimy najszybciej ponosząc przy tym stosunkowo nieduże koszty. Z tego też względu to właśnie kolor ścian powinniśmy dopasować do mebli i podłogi, a nie na odwrót. Należy również pamiętać o tym, że każdy poszczególne barwy wpłyną na odbiór całego pomieszczenia.

Ciepłe kolory typu żółty lub pomarańczowy dodawać będą energii, natomiast zieleń i fiolet wprowadzą spokój i stonowany nastrój. Z kolei, jeśli chodzi o optykę przestrzeni, odcienie jasne powiększą salon, a ciemne sprawią, że przestrzeń zmniejszy się w oczach odbiorcy. Ściany naszego salonu z pewnością nie muszą być tylko jednego koloru. Świetnie prezentują się różnokolorowe wzory, na przykład w postaci linii. Takie projekty najlepiej komponować się będą z meblami o jednolitym kolorze, dzięki czemu nie doświadczymy przesytu, a całość będzie wyglądać elegancko, a zarazem przytulnie.

Wybór podłogi może być trudniejszy niż nam się na początku wydaje. Oprócz walorów wizualnych powinniśmy wziąć pod uwagę inne czynniki, które powinny być jak najbardziej dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb – wytrzymałość, łatwość w utrzymaniu czystości i parametry cieplne i ewentualna możliwość instalacji ogrzewania podłogowego. Najczęściej wybieranymi materiałami jest drewno, panele podłogowe, kamień, a nawet zwykła betonowa posadzka. Ciemne podłogi dominują w salonach, gdzie użyliśmy drewna, chociaż coraz bardziej popularna staje się biel. W przypadku kamienia warto pomyśleć o jasnych barwach, które w łatwy sposób będą odbijać światło i rozjaśnią pokój.

Meble

Przyjęło się, że w salonie raczej ograniczamy liczbę mebli. Wiąże się to z tym, że przestrzeń ta ma być jak najbardziej uniwersalna i służyć ma zarówno domownikom jak i gościom. Kluczowym miejscem będzie sofa, na której wypoczywamy, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Przed zakupem powinniśmy dobrze przemyśleć, do czego będzie nam na co dzień służyć. Nie chodzi tu jedynie o wielkość, lecz również materiał z którego zostanie wykonana. W przypadku rodzin z dziećmi sofa powinna mieścić minimum 3-4 osoby. Singiel może pozwolić sobie na zakup mniejszego modelu, chociaż w przypadku częstych wizyt gości będzie to mało praktyczne. Pamiętajmy również, by kanapa dostosowana była do powierzchni salonu i nie obniżała jego funkcjonalności. Rodziny z małymi dziećmi powinny wybrać taki materiał, który łatwo możemy wyczyścić. Codzienna zabawa z kredkami lub plasteliną może przyozdobić nasz salon o nowe, niekoniecznie chciane wzory, których nie będziemy w stanie usunąć. Sofę ustawiamy w dwóch konfiguracjach – pod ścianą lub na środku, najczęściej zlokalizowaną przed ekranem telewizora. Ta druga opcja sprawdza się zdecydowanie lepiej, gdy jedną z naszych ulubionych rozrywek jest spędzanie czasu na oglądaniu telewizji lub graniu w gry wideo.

W salonie często możemy spotkać fotele, które spełniają funkcję wypoczynkową. Nie warto ustawiać więcej niż 2-3 foteli, bo ich większa liczba będzie jedynie obniżać komfort użytkowania pomieszczenia, szczególnie, że mamy do dyspozycji jeszcze kanapę. Często wybierając sofę kupujemy w komplecie również fotele. Dostosujmy je również do naszych potrzeb, ponieważ nie zawsze estetyka idzie w parze z wygodą. Jeśli więc ogromną przyjemność sprawia nam czytanie książki w salonie, postawmy na miękki fotel, a nawet fotel bujany. Dla lubiących wypoczynek idealne będą modele, które posiadają opcję rozkładania lub, bardziej nowocześnie, zwisające z sufitu przypominające hamak.

Ostatnim niezbędnym elementem jest stolik kawowy. Stół jadalny nie został tu wymieniony, gdyż nie w każdym salonie jest on niezbędny – w wielu domach jadalnia znajduje się w kuchni. Niski stolik, najczęściej w kształcie prostokąta najwygodniej umiejscowić przed kanapą. Często wybieramy materiałem jest szklany blat w metalowej ramie. Wygląda elegancko, ale nie będzie idealny dla rodzin z małymi dziećmi. Chwila nieuwagi może skończyć się rozbiciem szkła w drobny mak.

Oświetlenie

Salon powinien mieć dużo naturalnego światła. Wcale nie musi być południowe, choć taka ekspozycja wydaje się najlepsza. Ideałem jest oświetlenie z trzech kierunków. Jeśli zrobimy okno od strony zachodniej, będziemy mogli dłużej cieszyć się naturalnym światłem we wnętrzu. Okno południowe natomiast wpuści nam do salonu promienie zimowego słońca – tym cenniejsze, że o tej porze roku nieczęste.

W przeciwieństwie do kuchni, gdzie w każdym praktycznie miejscu wykonujemy inną czynność podczas gotowania, salon nie potrzebuje tak bardzo światła punktowego. Niemniej jednak zabieg ten będzie dawał nam większe możliwości zmiany nastroju pomieszczenia. Do kolacji w rodzinnym gronie lub romantycznego wieczoru będą pasować o wiele bardziej niż dość jasne światło główne. Doskonale sprawdzą się tu kinkiety, które nie tylko będą dawać ciekawe i klimatyczne oświetlenie, ale również stanowić ładną ozdobę i wykończenie salonu.

Przy odrobinie wyobraźni i mądrym dopasowaniu projektu do potrzeb domowników, aranżacja salonu może okazać się zajęciem łatwiejszym niż myślimy. Salon to nie tylko wizytówka całego domu, ale miejsce, w którym codziennie spędza się wolny czas, dlatego zadbajmy o wygląd, ale nie zapomnijmy o funkcjonalności.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%