Zamknij

Kredyty na mieszkanie - jak wybrać najlepszy

12:43, 27.01.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:45, 27.01.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Wybór kredytu hipotecznego nie jest sprawą prostą. To zobowiązanie, które będziemy spłacać przez kilkadziesiąt lat. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać optymalnie.​

Choć na pierwszy rzut oka poszczególne oferty wydają się podobne, nawet niewielkie różnice mogą przełożyć się na ogromne dodatkowe koszty. Z tego powodu przed podpisaniem umowy należy zawsze dokładnie ją przeanalizować. Wymaga to jednak sporto wiedzy, którą znajdziesz na hipotekaodpodstaw.pl. Wyjaśniamy kwestie, które mogą budzić wątpliwości oraz przedstawiamy najlepsze kredyty hipoteczne.

Jakie warunki muszę spełnić, by uzyskać kredyt hipoteczny?

Wkład własny

Jeszcze kilka lat temu banki udzielały kredytów hipotecznych nawet na kwotę równą 100% wartości nieruchomości. Obecnie jednak polskie prawo jest znacznie bardziej restrykcyjne w tej kwestii. Konieczne jest częściowe samodzielne sfinansowanie zakupu. Najczęściej banki wymagają 20% wkładu własnego. W niektórych przypadkach, gdy przedstawimy dodatkowe zabezpieczenia, możliwe jest wniesienie nieco mniejszego wkładu własnego - zawsze jednak będziemy musieli uzbierać co najmniej 10% wartości nieruchomości.

Zdolność kredytowa

Podstawowym warunkiem decydującym o przyznaniu kredytu jest tzw. zdolność kredytowa, czyli zdolność klienta do terminowej, rzetelnej spłaty comiesięcznych rat. Każdy bank oblicza ją w nieco inny sposób - zawsze jednak brane pod uwagę są zarobki i inne źródła dochodu. Znaczenie ma również forma zatrudnienia: najlepiej, jeśli posiadamy umowę o pracę na czas nieokreślony. Na naszą zdolność kredytową mogą również wpływać czynniki takie jak comiesięczne wydatki, wiek czy historia spłaty poprzednich zobowiązań.

Jak wybrać najlepsze kredyty hipoteczne? 

Oprocentowanie kredytów hipotecznych

Oprocentowanie kredytu hipotecznego decyduje w dużej mierze o wysokości rat, które będziemy spłacać co miesiąc. To koszt pożyczonych pieniędzy. Najczęściej możemy spotkać się z kredytami udzielanymi w złotówkach, o oprocentowaniu zmiennym, uzależnionym od stawki WIBOR - oznacza to, że są one uzależnione od zmieniających się od zmieniającej się wysokości stóp procentowych. Możemy zdecydować się na raty równej wysokości lub raty malejące.

Koszty pozaodsetkowe

Zdecydowana większość osób decydując się na kredyt hipoteczny zwraca uwagę przede wszystkim na wysokość oprocentowania. Warto jednak mieć świadomość, że zwykle musimy liczyć się również z innymi kosztami. Zwykle banki dodatkowo pobierają marżę za udzielenie kredytu (może być ona płatna raz lub doliczona do rat), możemy również spotkać się z koniecznością zapłaty za wycenę nieruchomości lub wykupienia ubezpieczenia.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%