Zamknij

Mieszkanie z przetargu - skorzystaj z okazji i kup tanio mieszkanie

13:51, 18.03.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 17:06, 19.03.2019
Skomentuj Unsplash.com Unsplash.com

Poszukiwania mieszkania nie muszą polegać jedynie na przeglądaniu ofert zamieszczonych na portalach ogłoszeniowych. Atrakcyjną alternatywą są przetargi mieszkaniowe. Korzystając z przetargu, można zakupić nieruchomość w obniżonej cenie.

Przetargi mieszkaniowe – podstawowe informacje

Organizując przetarg, jednostka (np. urząd miasta lub gminy, Skarb Państwa czy spółdzielnia mieszkaniowa) może znaleźć najemcę lub kupca na nieruchomość. Mieszkania oferowane na przetargach nie zawsze są przy tym w złym stanie technicznym – czasem wymagają jedynie odświeżenia, np. odmalowania.

Jednostka, która zamierza oferować nieruchomość w ramach przetargu, sporządza ogłoszenie. Zawiera ono wszystkie najważniejsze informacje o przetargu, czyli:

  • przedmiocie przetargu,
  • terminie i miejscu przetargu,
  • warunków, jakie muszą spełnić osoby zainteresowane przystąpieniem do przetargu,
  • cenie wywoławczej,
  • wysokości wadium i terminie jego wpłaty.

Z ogłoszenia o przetargu można też dowiedzieć się, kto go organizuje, a więc w czyich zasobach znajduje się nieruchomość.

Kto może wziąć udział w przetargu mieszkaniowym?

W przetargu mieszkaniowym może wziąć udział każda osoba zainteresowana zakupem nieruchomości (tzw. przetarg nieograniczony) lub jedynie określona grupa osób (tzw. przetarg ograniczony). Ten drugi rodzaj przetargu może być skierowany np. do pracowników danego zakładu pracy, w zasobach którego znajduje się nieruchomość.

Przetargi mieszkaniowe – gdzie szukać informacji?

Ponieważ przetargi mieszkaniowe organizują różne jednostki, informacje o nich są zamieszczane w różnych miejscach, np.:

  • na tablicach ogłoszeń znajdujących się w urzędach miasta lub gminy,
  • w internecie, np. Biuletynie Informacji Publicznej,
  • w lokalnej prasie.

Rozproszenie ogłoszeń to spore utrudnienie dla osób zainteresowanych zakupem nieruchomości z przetargu. Z myślą o wszystkich, którzy poszukują mieszkań w atrakcyjnych cenach i chcą być na bieżąco z ofertami przetargów, powstał serwis Listaprzetargow.pl.

W zasobach podanego serwisu gromadzone są informacje o przetargach odbywających się na terenie Polski. Do dyspozycji użytkowników jest intuicyjna w obsłudze wyszukiwarka, która pozwala zawęzić poszukiwania do wybranego województwa czy miasta. W odpowiedzi na podane informacje użytkownik otrzymuje listę ofert. Każda propozycja jest dokładnie opisana – w jednym miejscu znajdują się informacje m.in. o liczbie pokoi, powierzchni mieszkania, cenie za metr kwadratowy, ulicy, przy której nieruchomość jest położona i wysokości wadium.

Kiedy i gdzie wpłacić wadium?

Elementem występującym zarówno przy licytacjach komorniczych, jak i przetargach jest wadium. Każda osoba przystępująca do licytacji czy przetargu musi wpłacić wadium, które najczęściej wynosi 10 proc. ceny wywoławczej nieruchomości. Z punktu widzenia organizatora przetargu wadium jest zabezpieczeniem i dodatkowo potwierdza wiarygodność użytkownika, czyli to, że jest on zainteresowany zakupem nieruchomości.

Informacje o wysokości wadium, terminie i sposobie jego uiszczenia znajdują się w ogłoszeniu sporządzonym przez organizatora. Co następnie dzieje się z wadium? Jeżeli osoba, która przystąpiła do przetargu:

  • nie wygra przetargu – wadium jest zwracane,
  • wygrała przetarg – wadium pomniejsza kwotę, za jaką nieruchomość została wylicytowana,
  • wygrała przetarg, ale nie wpłaciła pozostałej kwoty – wadium przepada na rzecz organizatora przetargu.

Oprócz wadium wszystkie osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z przetargu powinny pamiętać także o dokładnym zapoznaniu się z dokumentacją prowadzoną dla mieszkania. Dobrym pomysłem jest też umówić się na wizję. Obejrzenie lokalu pozwala ocenić m.in. jego stan techniczny.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

EmerytkaEmerytka

1 0

Wszystko proste, tylko że w mieszkaniach siedzą dotychczasowi własciciele a komornicy nie potrafią odpowiedziec na pytanie co z nimi dalej zrobić i czy oni wogóle mają zamiar się wyprowadzać. Eksmisja nie zawsze jest prosta. Ustawa zobowiązuje kazdego sprzedajacego do rzetelnej informacji o produkcie , więc gdzie ta informacja ? 17:48, 18.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ala KaidaAla Kaida

1 1

Tekst o przetargach , a nie licytacjach komorniczych, więc całe Pani pisanie na nic.. 18:36, 18.03.2019


reo

MuhaMuha

0 1

Pani Emerytka ma rację. Myślisz, że takie mieszkanie z przetargu to zawsze zostaje puste? 21:48, 18.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%