Zamknij

Na pomoc lokalnym rzemieślnikom. Powstaje nietypowa mapa WYWIAD

12:39, 20.04.2019 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 12:55, 20.04.2019
Skomentuj MSO MSO

Od kilku lat w wirtualnej przestrzeni funkcjonuje warszawska „Mapa Rzemieślników”. Właśnie dołączył do niej pierwszy szewc z Ursynowa, za nim mają być kolejni rzemieślnicy z naszej dzielnicy. O genezie powstania Mapy i dalszych planach opowiada Małgorzata Osas ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Małgorzata Osas, koordynator organizacyjny dla dzielnicy Ursynów z ramienia Miasto Jest Nasze, zajmuje się m.in. tematem „Mapy Rzemieślników” i kwestiami związanymi z dziedzictwem Ursynowa. Ursynowianka, mieszkanka Natolina, pasjonatka historii Ursynowa, opowiedziała nam skąd wziął się pomysł na utworzenie Mapy i jaki jest jej cel.

Skąd wziął się pomysł utworzenia takiej nietypowej Mapy?

Z inicjatywą Mapy wyszli członkowie naszego stowarzyszenia 4 lata temu i po raz pierwszy zrealizowana została na Żoliborzu. Ideą przewodnią od początku było i pozostaje wciąż - zwiększenie świadomości mieszkańców dzielnicy na temat lokalnych zakładów rzemieślniczych, do których mogą zgłosić się z przedmiotami do naprawy, bądź z których usług mogą korzystać we własnej dzielnicy. Celem jest także promowanie idei rzemiosła i takich punktów w mieście. Zakłady biorące udział w inicjatywie nic za to nie płacą, chcemy wesprzeć w ten sposób ich funkcjonowanie w naszych dzielnicach.

Jaki jest zasięg Mapy?

Mapa Rzemieślników to jedyna mapa o tak szerokim zasięgu i pierwsza tego typu mapa w Polsce. W Warszawie, po Żoliborzu - dzielnicy w której mapa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem - przystąpiliśmy do przygotowania Mapy w kolejnych dzielnicach i tak, obecnie Mapa Rzemieślników obejmuje łącznie 6 warszawskich dzielnic: Żoliborz, Praga Północ, Praga Południe, Mokotów, Śródmieście (w dwóch częściach, Śródmieście północne i południowe) oraz Wola. Do tej listy, jako siódmą dzielnicę, chcemy dołączyć Ursynów!

Jakie miejsca się na niej znajdują/znajdą?

Na naszej Mapie znajdują się zakłady i stare, o tradycji, i nowe, jeśli już zdążyły stać się ważne dla lokalnej społeczności. Są to zakłady typowo rzemieślnicze bądź zakłady/punkty oferujące mieszkańcom codzienne usługi, a więc m.in.: szewc, kaletnik, krawiec, zegarmistrz czy tapicer, ale również: pralnia czy naprawa agd lub rowerów, jeśli są ważne lokalnie. Profile zakładów można prześledzić w legendzie istniejącej Mapy.

A jaką formę ma Mapa? Gdzie można ją znaleźć?

Mapa ma formę elektroniczną. Stanowi zbiór punktów na planie Warszawy, z legendą opisującą profil zakładu. W dotychczasowych dzielnicach Mapa powstała także w wersji drukowanej dzięki wsparciu finansowemu mieszkańców przekazujących darowizny. Miasto Jest Nasze jest organizacją non-profit która utrzymuje się z darowizn i składek, a wydanie takiej Mapy bez tego wsparcia nie byłoby możliwe. 

Czy można do niej kogoś dodać lub zgłosić?

Inicjatywa oparta jest na odwiedzaniu poszczególnych zakładów i jesteśmy otwarci na pomysły mieszkańców. Mapę zaczęliśmy od Natolina - pierwszym zakładem jest punkt usług szewskich, o którym usłyszeliśmy od mieszkańców i o którym napisało również Haloursynow.pl. Kolejne w planie są zakłady na Starym Ursynowie (okolice metra Ursynów). Pomysłów na nowe miejsca szukamy na forach mieszkańców Ursynowa na Facebooku, przeszukujemy również internetowe strony informacyjne o usługach na Ursynowie. Wszelkie pomysły mieszkańcy mogą wysyłać do nas na skrzynkę mailową lub przez nasz fanpage na Facebook - “Miasto Jest Nasze - Ursynów, Wilanów”. 

Jak wiele zakładów jest na Ursynowie?

Obecnie ciężko jest nam oszacować liczbę zakładów. Chcemy na początku zgromadzić około 20 takich punktów.

Jakie są dalsze plany związane z Mapą?

Chcielibyśmy, by na Ursynowie na początku powstała Mapa w wersji elektronicznej. Być może uda nam się wydać taką mapę w wersji papierowej. Zachęcamy do wsparcia nas przez darowiznę na konto stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Planujemy zorganizować także spotkanie z rzemieślnikami biorącymi udział w naszej inicjatywie - o ile to będzie możliwe, a liczymy że będzie - by umożliwić zapoznanie się rzemieślników, a także integrację mieszkańców i rozmowę o rzemiośle w dzielnicy.

Dziękuję za rozmowę.

[ZT]11756[/ZT]

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%