Zamknij

Na Ursynowie powstaną dwa punkty masowych szczepień przeciw Covid-19

15:52, 06.04.2021 Anna Łobocka Aktualizacja: 16:03, 06.04.2021
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Ursynów jest jedną z dziesięciu dzielnic, w których władze Warszawy otworzą punkty masowych szczepień. Zlokalizowano je w Ursynowskim Centrum Kultury”Alternatywy” oraz w Szkole Podstawowej nr 319. Kiedy ruszą?

Władze Warszawy przygotowały 13 punktów masowych szczepień, w których można będzie przyjąć nawet 80 tysięcy osób tygodniowo, pod warunkiem dostarczenia przez rząd takiej liczby szczepionek. Rozmieszczone zostały w 10 dzielnicach: na Białołęce, Targówku, Woli, Żoliborzu, Wilanowie, Pradze-Północ, Mokotowie, a także w Wawrze i Śródmieściu oraz na Ursynowie.

- Wszystko jest pomyślane tak, by do każdego z punktów można było się bez problemu dostać transportem publicznym - wyjaśnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Z tego m.in. względu w naszej dzielnicy na punkty wybrano: Ursynowskie Centrum Kultury”Alternatywy” przy ul. Gandhi oraz w Szkołę Podstawową nr 319 przy ul. ZWM. W obu miejscach powstanie łącznie kilkanaście stanowisk do szczepień. Punkty oddalone są o kilka minut drogi od stacji metra. W pierwszym przypadku - Imielin, a drugim - Stokłosy. W pobliżu są też przystanki autobusowe. 

- Analizowaliśmy kilka miejsc w naszej dzielnicy, ale te okazały się optymalne. Punkt w SP 319 będzie działał maksymalnie do 31 sierpnia i nawet jeśli dzieci wrócą wcześniej do szkoły, to nie będą one miały żadnego kontaktu z osobami szczepionymi. Będą korzystały z drugiego wejścia do budynku. Wszystkich rodziców klas 1-6 przepraszam za utrudnienia - mówi burmistrz Robert Kempa.

Szczepienia bez wywiadu lekarskiego

Zapisy na szczepienia w tych punktach będą się odbywały na podobnej zasadzie, jak dzieje się to obecnie. Najpierw trzeba dostać skierowanie (w tej chwili tylko osoby w wieku 60+) poniżej kalendarz rejestracji dla poszczególnych roczników) - przez portal pacjenta (www.pacjent.gov.pl) lub infolinię 989. Różnica polega na braku wywiadu lekarskiego, co ma przyspieszyć szczepienia. Na miejscu trzeba będzie wypełnić jedynie kwestionariusz, informując np. o alergiach i zakażeniu koronawirusem. 

Wybór punktu, w którym chcemy się zaszczepić jest dowolny, nie ma znaczenia gdzie mieszkamy. A zatem można też zapisać się w innych dzielnicach.

Trzy punkty powstaną na stacjach metra: ks. Janusza, Dworzec Wileński i Trocka. Będą też w halach sportowych przy ul. Deotymy, Braci Załuskich i Ossowskiego, w ośrodku kultury przy Żegańskiej, w przychodni przy Wiertniczej i szpitalu przy Stępińskiej. Centralny punkt masowych szczepień w Warszawie zaplanowano na stadionie Legii przy Łazienkowskiej. Znajdzie się tam 30 stanowisk.

- Planujemy zaszczepić we wszystkich tych miejscach 80 tysięcy osób tygodniowo. Do tego dojdą jeszcze szczepienia w prywatnych punktach, których w Warszawie jest około 200 oraz te w Szpitalu Południowym i Szpitalu Narodowym. Szacujemy, że liczba szczepionych mieszkańców naszego miasta tygodniowo może sięgnąć nawet 200 tysięcy osób - mówi wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

Kiedy ruszą miejskie punkty?

W ramach akcji #WarszawaSzczepi miasto uruchomi za kilka dni specjalną stronę internetową: www.warszawaszczepi.pl. Tam znajdą się najważniejsze informacje o punktach szczepień masowych, np. o godzinach otwarcia oraz ofertach pracy dla personelu.

Przypomnijmy, w marcu na szczepienia mogą się rejestrować tylko osoby w wieku 60+. Zgodnie z zapowiedziami rządu 12 kwietnia będzie można się zapisać na szczepienie do nowo utworzonych punktów, a 19 kwietnia zaczną się same szczepienia w miejskich punktach.

Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

  • 12 kwietnia – rocznik 1962,
  • 13 kwietnia – rocznik 1963,
  • 14 kwietnia – rocznik 1964,
  • 15 kwietnia – rocznik 1965,
  • 16 kwietnia – rocznik 1966,
  • 17 kwietnia – rocznik 1967,
  • 19 kwietnia – rocznik 1968,
  • 20 kwietnia – rocznik 1969,
  • 21 kwietnia – rocznik 1970,
  • 22 kwietnia – rocznik 1971,
  • 23 kwietnia – rocznik 1972,
  • 24 kwietnia – rocznik 1973.

[ZT]17105[/ZT]

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

XyzXyz

16 3

Sam se bążur możesz jeździćtransportem publicznym. Wciskanie ludzi do zbiorkomu w dobie pandemii - to trzeba byc wyjątkowo cynicznym, zwłaszcza jak sie samemu popitala służbowym autem. 16:12, 06.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UrsyniakUrsyniak

19 13

Co za debilny pomysł z tą szkołą. Niby gdzie ma być punkt szczepień? W sali gimnastycznej czy na boisku w namiotach? Co wtedy z WF dzieci? Mają siedzieć w szkole w salach? A jaki dojazd? Nie wszyscy metrem jeżdżą - a samochodu to nawet mieszkańcy nie mają gdzie zostawić.
Nie można na przykład było rozstawić namiotów pod Kopą Cwila? Albo w jakiejść części "parku liniowego", Albo na placu przed Tesco na Kabatach? Albo w Arenie Ursynów? Albo na polach SGGW zamiast dni Ursynowa? Albo wogóle dogadać się z SGGW skoto i tak nie ma studentów do końca roku akademickiego.
Gdzie to Ci zwolennicy decyzji burmistrza z innych wątków? Zamiast dawać mi minosu poświęćcie chwilkę czasu na podanie mi argumentów za szkołą 319. 17:28, 06.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KK

15 10

Szkola w tym roku i tak nie ruszy. Nie łudź się. 18:04, 06.04.2021


Hę

1 1

Szczepienia bez wywiadu lekarskiego. Żeby było szybciej!
Czy tylko dla mnie to jest chore?
Ps. Gratuluję wyboru lokalizacji punktu szczepień - szkoły.


17:54, 07.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KretkaKretka

0 0

Skierowanie mają również młodsze osoby. Nie tylko 60plus. Te, które zimą wypełniały formularz na stronie rządowej.

Chętnie dowiem się, czy trzeba się w takim punkcie zapisywać przez centralny system, czy wystarczy stanąć w kolejce (mając eskierowanie). 18:01, 07.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%