Zamknij

"Nagrody Południa" rozdane. Kilka trafiło na Ursynów

15:16, 28.05.2019 Anna Łobocka Aktualizacja: 20:48, 29.05.2019
Skomentuj Jan Kurzawa Jan Kurzawa

Po raz 20. rozdane zostały "Nagrody Południa". Wśród laureatów jak zwykle nie zabrakło postaci i instytucji związanych z Ursynowem. Szczególnie wyróżniony został redaktor naczelny gazety "Południe", która po 25 latach od ukazania się będzie dostępna niebawem tylko w Internecie.

"Nagroda Południa" przyznawana jest od 2000 roku. Otrzymują ją osoby, które wyróżniają się w swojej działalności wybitnymi wartościami, osoby prywatne oraz instytucje działające na rzecz innych w zakresie kultury, sportu, edukacji, pomocy społecznej, zdrowia, ekologii, a także samorządności i więzi lokalnych.

O tym kto dostanie nagrody decyduje kapituła, którą tworzą jej laureaci oraz redaktor naczelny "Południa". Tym razem specjalnym laurem wyróżniony został także on sam - w 25. rocznicę wydawania gazety za "wybitne zasługi w dziedzinie dziennikarstwa, działalność społeczną, wyzwalanie postaw obywatelskich, promowanie twórców kultury, książki o Warszawie".

- Laur Południa, który otrzymałem to wielkie wyróżnienie. Każdemu dziennikarzowi życzę, aby zasłużył na takie podziękowanie za swoją pracę. Pomimo, że "Południe" przenosi się do Internetu i nie będzie wydań papierowych, to było to radosne wydarzenie. Było dostojnie, a zarazem ciepło - mówi Andrzej Rogiński, naczelny gazety.

Ursynów doceniony

Jedna z "Nagród Południa" - za muzykę, która łagodzi obyczaje - powędrowała do ursynowianina prof. Henryka Kuźniaka, wybitnego kompozytora, autora muzyki m.in. do takich filmów jak: „Vabank”, "Seksmisja" i "Na kłopoty Bednarski".

Nagrodą wyróżniony został także Dom Sztuki przy ul. Wiolinowej - w jego 35-lecie - za aktywizację kulturalną mieszkańców.

- To bardzo duże wyróżnienie i prestiż, znaleźć się w gronie tak znamienitych osobistości. To nagroda przyznawana przez ludzi kultury, jest więc niezwykle merytoryczna - mówi dyrektor Domu Sztuki Andrzej Bukowiecki.

Związana z Ursynowem jest też nagrodzona Krystyna Kwiatkowska, kompozytorka, prezes Fundacji im. Ireny Kwiatkowskiej, która wyróżnienie otrzymała za wprowadzanie młodych w kulturę. 

Pozostali laureaci Nagrody Południa to:

  • Eugeniusz Tyrajski, powstaniec, przewodniczący stowarzyszenia Środowisko Pułku AK Baszta i innych Oddziałów Mokotowskich, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich za bohaterstwo podczas Powstania Warszawskiego i za dawanie świadectwa;
  • Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa – za drugie życie pomników Starych Powązek – odebrał prezes Marcin Święcicki;
  • Mariola Pryzwan, autorka książek o wybitnych ludziach kultury za utrwalanie pamięci o twórcach;
  • Służewski Dom Kultury - w jego 15-lecie za aktywizację kulturalną mieszkańców;

Nagrody redaktora naczelnego „Południa” otrzymali:

  • Maria Przybysz za upominanie się o godny standard zamieszkania na Augustówce;
  • Katarzyna Czajka za działalność na rzecz bezdomnych;
  • Teresa Rosłoń za umiejętność współpracy z mieszkańcami Mokotowa;
  • Rafał Miastowski za oddaną krew i wspieranie Klubów HDK.

Tygodnik „Południe” zaczął się ukazywać 1 kwietnia 1994 r. W najbliższy czwartek, 30 maja ukaże się jego ostatnie papierowe wydanie. Kolejne numery dostępnę będą już tylko w Internecie. 

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%