Zamknij

Noc Bibliotek na Ursynowie. Już w najbliższą sobotę

08:41, 03.10.2019 Marta Siesicka-Osiak
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Warsztaty, wspólne opowieści, czytanie i słuchanie. To wszystko czeka na uczestników Nocy Bibliotek, która na Ursynowie będzie obchodzona w najbliższy weekend na ul. Kłobuckiej i w szkole podstawowej przy ul. Lokajskiego. Nocne marki - szykujcie się!

Przed nami piata edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która odbędzie się w sobotę 5 października pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Także na Ursynowie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych czytelników.

Święto czytania

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów czytelni. W całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia. W akcji bierze udział 1800 bibliotek z całego kraju, także placówka dla młodzieży przy ul. Kłobuckiej 14.

- Podążając za tegorocznym hasłem, do świętowania Nocy Bibliotek zaprosiłyśmy osoby, które pasjonują się słowem, kulturą, folklorem i codziennym życiem. Warsztaty w bibliotece poprowadzą edukatorki ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna i z Fundacji Po Prostu Kultura – mówią organizatorki.

Noce warsztaty

Podczas warsztatów będzie można poznawać i tworzyć. Posłuchać opowieści z różnych stron świata i tych bardzo nam bliskich, lokalnych. Prowadzący będą zachęcać do odnajdywania i spisywania własnych historii. Pojawią się nie tylko słowne, ale również plastyczne aktywności – na stolikach bibliotecznych będzie można malować nocne pejzaże, bawić się literami alfabetu i projektować własne symbole. Będzie też można zaszyć się w jednym z przytulnych, czytelniczych kącików – nocna biblioteka wygląda zupełnie inaczej.

Szkoła też może!

Do akcji dołączyła także biblioteka Szkoły Podstawowej nr 340 mieszczącej się przy ul. Lokajskiego 3. W planach przewidziano czytanie „Książek naszego dzieciństwa” przez zaproszonych gości: dyrekcję placówki, nauczycieli i dziadków uczniów, quiz - co to za książka?, konkurs na najładniejszą zakładkę do książki oraz oczywiście... wspólne czytanie. 

Program Nocy Bibliotek w Bibliotece dla Młodzieży przy ul. Kłobuckiej 14:

  • 15:00-16:30 „Warszawskie bajki świata” – warsztaty dla dzieci i rodziców

Wspólne, rodzinne tworzenia bajek i opowieści, które zaczepione lokalnie, mogą mieć uniwersalne brzmienie. Poszukiwanie postaw i wartości wspólnych dla wielu narodów i kultur, a stworzenie i zapisanie historii, które są dla nas ważne.

  • 17:00-18:30 „Wokół gruzińskich legend” – warsztaty etnograficzne dla młodszej i starszej młodzieży

Warsztaty, podczas których na przykładzie kultury Gruzji odbędzie się rozmowa o wspólnym języku. Uczestnicy będą mieli okazje przyjrzeć się, jak wygląda życie ich rówieśników, dowiedzą się m.in. dlaczego dzieci traktowane są w Gruzji szczególnie, poznają gruzińskie legendy oraz kołysanki. Dowiedzą się również, czym jest warsztat pracy etnografa.

Na pamiątkę tego spotkania, dzieci zabiorą ze sobą wykonane przez siebie talizmany inspirowane gruzińskim alfabetem. Zajęcia prowadzi Olga Płuciennik, edukatorka, która wielokrotnie przemierzyła ten różnorodny kraj.

  • 19:00 „Uroczyste powitanie uczestników Nocy Bibliotek” – transmisja online z oficjalnej strony akcji

O godzinie 19:00 na scenie w Warszawie będzie czytany wiersz Joanny Mueller „Wierszowiązałki” wybrany jako ilustracja tegorocznego hasła Nocy Bibliotek – „Znajdźmy wspólny język”. Na scenie wraz z autorką pojawią sie m.in. z Jarosław Boberkiem oraz Joanna Kołaczkowskai Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi.

  • 19:30-21:00 „Ptyś i Bill” – projekcja filmu.

Wydarzenia w sąsiednich dzielnicach można śledzić na mapie bibliotek z planami lokalnych wydarzeń.

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

BalbinaBalbina

5 0

Zapraszamy na nie tylko noc ale jak najbardziej dzień bibliotek na ulicę Karczunkowską, gdzie można leżaki rozkładać na bublu wybudowanym a nie dokończonym i czytać i czytać i czytać - o terminach kolejnych oddania do eksploatacji. 17:06, 03.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

esimonaesimona

0 1





















Czy artykuł pisał cudzoziemiec uczący się języka polskiego?






08:56, 04.10.2019


reo
0%