Zamknij

Nowy mural już powstaje. "Alternatywy 4" wracają na ulicę Grzegorzewskiej

14:43, 30.10.2019 Anna Łobocka Aktualizacja: 14:56, 30.10.2019
Skomentuj AŁ

Zaczęło się wielkie malowanie. Na ścianie bloku przy ulicy Grzegorzewskiej 1 za kilka dni będzie można zobaczyć mural z bohaterami serialu "Alternatywy 4". Artyści z agencji Red Sheels w listopadzie ozdobią też sąsiedni budynek, w którym mieszkali bohaterowie filmu. Znajdzie się na nim mapa z miejscami Ursynowa, w których kręcono sceny kultowej serii Stanisława Barei. 

Dzieki serialowi "Alternatywy 4" Ursynów zna cała Polska. Do dziś to bogate zródło informacji o początkach naszej dzielnicy i trudach codziennego życia pierwszych jej mieszkańców. Najwięcej scen kręconych było przy ulicy Grzegorzewskiej, która zagrała Alternatywy. To w bloku pod numerem 3 (filmowym 4) niepodzielnie rządził Stanisław Anioł. Dlatego właśnie ściana tego budynku oraz sąsiedniego zostaną ozdobione muralami, upamiętniającymi bohaterów i miejsca serialu.

Prace zaczęły się od rozstawienia rusztowania przy Grzegorzewskiej 1. Na wielkiej ścianie dziesięciopiętrowego bloku pojawi się przekrój klatki schodowej, a na niej obsada serialu spacerująca w górę i w dół. 

- Najpierw położymy na ścianę przepróchę, czyli papierowy projekt w skali 1:1. Następnie naniesiemy farbę w miejsca gdzie w papierze są małe dziurki. W ten sposób na ścianie powstanie wzór obrazu, który będziemy malować jak kolorowankę. Jeśli nie będzie padało, malowanie jednego muralu zajmie nam około tygodnia - mówią Fio i Karolina z agencji Red Sheels.

Na drugim bloku, pod numerem 3, pojawi się mapa z zaznaczonymi miejscami Ursynowa, w których kręcono poszczególne sceny - np. gdzie docent Furman strzelał do gołębi czy gdzie robot kolejkowy Ewa 1 chodził na zakupy. Z mapy dowiemy się też, gdzie był śmietnik, przy którym lokatorzy umawiali się na tajne obrady.

- Wspaniale, że będzie widać z daleka, co się tu kiedyś stało. Jestem dumna, że mieszkam w bloku, który mogę w telewizji obejrzeć jak wygladał kilkadziesiąt lat temu. Jakie tu wokół pustki były! A dzisiaj to środek dzielnicy - mówi pani Maria.

Mural z Maliniakiem 

Murale upamiętniające serial Barei powstają za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Była radna Goretta Szymańska wspólnie z grafikiem Bartkiem Podlewskim z grupy kreatywnej Bakcyl Studio przekonali do swojego pomysłu 885 osób.

Dzięki temu zostanie też odnowiona zieleń oraz murek przy wejściu do klatki schodowej, uwieczniony w wielu scenach. Koszt prac to około 160 tys. złotych. Twórcy projektu mają nadzieję, że zostaną jeszcze pieniądze, by zorganizować uroczyste odsłonięcie murali w obecności mieszkańców, urzędników i aktorów, którzy wystąpili w serialu. 

Jeśli nic się nie zmieni murale przy Grzegorzewskiej mogą być ostatnimi na Ursynowie, które powstaną na spółdzielczych blokach. W przyszłym będzie można je tworzyć za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego tylko na gruntach należących do miasta. Dlatego w 2020 roku kontynuacji doczeka się tylko projekt "Murale metra - pociąg do sztuki". 

Na zewnętrznym szybie windy na stacji metra Ursynów powstanie mural poświęcony Maliniakowi i Karwowskiemu, bohaterom "Czterdziestolatka", którzy budowali na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, nowe warszawskie osiedla w tym m.in. Ursynów.

TAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ MURALE NA GRZEGORZEWSKIEJ - proj. Bakcyl Studio

[ZT]13360[/ZT]

[ZT]13768[/ZT]

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Wujek WładekWujek Władek

4 1

Na ostatniej grafice znalazłem dwa błędy: Mapa sutuacyjna i Czekająć na autobus. Być może jest ich więcej, ale nie chce mi się oczu wypatrywać. 00:33, 31.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

jaja

0 1

racja, rzucają się w oczy od razu. to pewnie tak specjalnie, wiecie, potem będzie zlecenie na poprawienie literówek za właściwym wynagrodzeniem znów 09:12, 31.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ShekShek

0 2

dziadowski kicz rodem z PRL będzie zdobił Ursynów XXi w, naprawdę murale to trzeba umieć, a nie takie gnioty sadzić... 13:21, 31.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

0 1

Na autobus to czekali na Nowoursynowskiej obok stawu przy Potoku Sluzewieckim, a nie na Rosola. A robotnicy to chyba gdzies na Imielinie, bo tam byla rama H, a nie wielka plyta. Co to za mapa sytuacyjna, jak jest niedopracowana. 09:44, 01.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UltrafioletowoUltrafioletowo

1 0

Wow, świetny pomysł! 14:18, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%