Zamknij

Patron ursynowskiej ulicy w galerii Teatru Wielkiego. Unikatowa wystawa!

10:33, 21.02.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:56, 22.02.2021
Skomentuj Jan Cybis, Szkoła w Starym Sączu, 1958, olej na płótnie, 65x81 cm Jan Cybis, Szkoła w Starym Sączu, 1958, olej na płótnie, 65x81 cm

Mieszkańcy Ursynowa pewnie nie raz przechodzili albo przejeżdżali ulicą Cybisa, zadając sobie pytanie kim był patron. Odpowiedź znajdą w Galerii Opera.

Miał być prawnikiem, został malarzem i pedagogiem. Nauki pobierał u najlepszych, m.in. w pracowni Józefa Mehoffera i Józefa Pankiewicza na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jan Cybis - patron ulicy na ursynowskich Jarach - od soboty ma swoją wystawę w Galerii Opera Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Po raz pierwszy od lat miłośnicy sztuki mogą zapoznać się z jego twórczością. 

- Prezentowane są na niej płótna polskiego malarza kapisty (inaczej: kolorysty) pochodzące z kolekcji prywatnej z Wiednia. Ekspozycja czynna będzie do 30 czerwca - informuje na swoich stronach Teatr Wielki - Opera Narodowa.

Obejrzeć możemy w sumie ponad czterdzieści płócien z kolekcji wiedeńskiej oraz dwie prace i pamiątkowe przedmioty po artyście, będące własnością Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Wystawa została zorganizowana z okazji jubileuszu 124. urodzin artysty (ur. 16 lutego 1897 r.). Towarzyszy jej publikacja książeczki dla dzieci pt. "Gdyby nie Cybis" autorstwa Iwony Witkowskiej.

Kim był patron ursynowskiej uliczki?

Imię Jana Cybisa od 24 listopada 1975 roku nosi osiedlowa ulica na ursynowskich Jarach, osiedlu na którym zamieszkało wielu artystów i których ulice za patronów mają znakomitych polskich twórców i naukowców. Jego nazwisko znalazło się obok Oskara Sosnowskiego - przedwojennego architekta i konserwatora zabytków, Henryka Arctowskiego - geografa, znawcy krajów polarnych czy Eugeniusza Romera - kartografa i geografa.

Cybis stał się sławnym malarzem po powrocie z Paryża. W 1924 roku wyjechał tam wraz z kilkuosobową grupą polskich artystów.

- Niby nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że zostali tam siedem lat! I wrócili do dawnej stolicy już jako kapiści (czyli koloryści). Oni właśnie zdominowali malarstwo polskie w międzywojniu - czytamy w informacji o wystawie. Koloryści z zasady nie używali koloru czarnego.

U kolorystów widać silne wpływy francuskiego postimpresjonizmu. - Cybis, podobnie do pozostałych kolorystów, malował głównie martwe natury i pejzaże. Jego obrazy cechowała swoboda faktury, pojemność kolorystyczna i charakterystyczne ekspresyjne użycie plamy - informuje Teatr Wielki - Opera Narodowa.

Wstęp na wystawę

Ekspozycja "Jan Cybis" czynna będzie do 30 czerwca. Galeria Opera jest czynna od wtorku do soboty w godz. 12:00 - 18:00. Bilety można nabyć w Butiku w lewym skrzydle Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Wejście przez hol w lewym skrzydle teatru (wstęp 1 zł). Dla widzów także na godzinę przed spektaklami i podczas przerw.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

mi-kami-ka

1 0

Ciekawe, czy Zarząd Spółdzielni "Jary" coś wie o tym artyście, patronie ulicy na swoim terenie. Jak dotychczas jest to chyba najbardziej zaniedbania ulica na tym osiedlu. 12:22, 21.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Zwolennik POZwolennik PO

0 0

Zarząd Spoldzielni Jary ma tyle do gadania co żyd za okupacji. Rządzi rada złożona z staruszków, miejsowych pijaczków, idiotów i paru cwaniaków którzy mydlą oczy ludziom! Kiedy likwidacja Domu Sztuki? Czemu czynsz podrożał? Kiedy wytna te stare drzewo i zrobia miejsca parkingowe?! 12:39, 21.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JEGOstudentJEGOstudent

0 0

Cybis był komunistą, członkiem PZPR i pijakiem. 17:11, 21.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

esimonaesimona

0 0


Oskar Sosnowski a nie Sonowski 11:31, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%