Zamknij

Podwodne ogrody z... Ursynowa! Wychodzą spod ręki mistrza

11:29, 28.07.2021 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 12:06, 28.07.2021
Skomentuj Aqua Show Aqua Show

Wszystko zaczęło się od przypadku, który pokierował go do pracy w sklepie zoologicznym. Gdyby nie to, być może dziś byłby filologiem lub politykiem. Robi jednak coś, co jest jego prawdziwą pasją – aranżuje zawodowo podwodne ogrody i robi to po mistrzowsku. Poznajcie Michała Adamka!

Trzy lata temu przywiózł z Magdeburga tytuł mistrza Europy. Organizowane tam zawody „The Art of the Planted Aquarium” to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie w dziedzinie aquascapingu w Europie. Ale niewiele brakowało, a Michał minąłby się ze swoim prawdziwym powołaniem.

Uśmiech losu

Jego przygoda z akwarystyką rozpoczęła się na studiach, zupełnie nie związanych z aquascapingiem, bo humanistycznych. Jako student zaczął pracę w sklepie zoologicznym, tam zafascynował go dział akwarystyczny i postanowił spróbować swoich sił w aranżowaniu akwariów.

- W sklepie było kilka zbiorników, zacząłem próbować w nich różne styl. Doskonaliłem je metodą prób i błędów. Później zacząłem aranżować coraz więcej akwariów dla siebie i klientów, a kiedy przyszedł czas zawodowych decyzji - postawiłem wszystko na jedną kartę – opowiada Michał.

Od 9 lat zawodowo zajmuje się tylko tworzeniem podwodnych światów, a jego salon akwarystyczny działa na Ursynowie. Ale to w czym specjalizuje się Michał to nie zwykłe akwaria, to aquascaping.

fot. Michał Adamek przy pracy

Podwodne światy

Niewiele osób wie, co oznacza nazwa aquascaping, bo to dziedzina nadal stosunkowo młoda w Polsce. To coraz bardziej popularna w Europie i na świecie, sztuka tworzenia podwodnych ogrodów. Wykorzystywane są w niej kamienie, korzenie oraz żywe rośliny.

Jej początki wywodzą się z Japonii, gdzie została spopularyzowana przez projektanta i fotografika Takashi Amano. Akwaria z takimi aranżacjami coraz częściej pojawiają się również u nas, zdobiąc salony mieszkań oraz pomieszczenia biurowe.

Zainteresowanie tym tematem jest coraz większe. Trzy lata temu odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w aquascapingu. Od tego czasu odbyło się również kilka mniejszych, lokalnych rywalizacji. W maju 2019 roku w ramach Międzynarodowych Dni Akwarystyki, odbywających się na SGGW, ich organizacji podjął się właśnie Michał Adamek.

– W tych zawodach tematem były skały w różnych formach, od wycinku rzeki po landszafty. Uczestnicy mieli wyznaczony czas – 7 godzin na zrobienie kompozycji od A do Z. Jestem szczerze zachwycony efektem tych prac, które powstały w tak krótkim czasie – mówi Adamek.

fot. Aranżacje autorstwa Michała, które można podziwiać w salonie Aqua Show

Galeria osobliwości

Showroom Adamka, działający na Ursynowie, to nie tylko miejsce, w którym można nabyć kamienie, korzenie i akcesoria akwarystyczne, ale wyjątkowa galeria, w której można obejrzeć i zamówić podwodne ogrody autorstwa Michała oraz poprosić go o poradę. - W akwarystyce łatwo można utopić duże pieniądze, doradzamy co jest konieczne, a z czym można się wstrzymać na początku przygody – mówi Michał.

W sklepie można podziwiać jego szczególne dzieło – hybrydę akwarium i paludarium – czyli tzw. open scape. – Przednia szyba jest wycięta w 90%, zostało tylko 15 cm szkła i tyle zajmuje część wodna, reszta to roślinność i ponad 300 kg skały, to naprawdę robi wrażenie – zapewnia Michał.

Można też zobaczyć m.in. akwaria w stylu naturalnym, leśne i skaliste. – W naszych akwariach jest też bogata fauna. Każda ryba pełni tu jakąś funkcję, jedna ozdobną, inna praktyczną – tłumaczy akwarysta, który już szykuje się do podejmowania kolejnych wyzwań!

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

narinanarina

3 0

Gdzie showroom jest, jaki adres? 20:48, 27.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ASAS

1 0

Cybisa 6, Warszawa Ursynów 18:09, 05.06.2019


reo

BoomBoom

4 2

Dlaczego tutaj można komentować, a o kolejnej przebudowie skrzyżowania utrudniającej pieszym przejście z powodu rowerostrady nie można nic napisać. Z projektu widać, piesi znowu będą musieli był na łasce rowerzystów by móc przejść. 16:52, 28.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

polpol

4 4

Powinno ci się zablokować dostęp do internetu.
Mniej nienawiści.
Będę jeździł rowerem bo to fajna rozrywka i dbanie o zdrowie.
Natomiast ty patologio dalej siedź w czterech ścianach i chlaj piwsko 09:09, 29.07.2021


DBCDBC

1 0

Super! 10:21, 29.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%