Zamknij

Styl kolonialny - ponadczasowa egzotyka

19:57, 01.01.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 20:00, 01.01.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Mimo zmieniających się trendów wnętrzarskich, niektóre tendencje pozostają zawsze na czasie. Tak właśnie można powiedzieć o stylu kolonialnym, który jest wysmakowany i niezwykle przyciągający oko. Świadczy o kreatywności i dobrym guście osoby, która preferuje go we wnętrzach. Czym charakteryzuje się styl kolonialny i kto będzie się czuł najlepiej w pomieszczeniach, zainspirowanych egzotyką?

Jakie są cechy charakterystyczne stylu kolonialnego?

Można powiedzieć, że ten styl to fuzja afrykańskiego i indyjskiego klimatu ze szczyptą wpływów wiktoriańskich. Meble w stylu kolonialnym są wykonywane z solidnego i trwałego drewna egzotycznego, takiego jak palisander, akacja czy mango. Nasuwają skojarzenia z dalekimi podróżami, pięknem dzikiej przyrody i naturą. W dodatkach i wyposażeniu występuje ciemna skóra, kolory ziemi i pamiątki wykonane ręcznie przez ulicznych twórców.

Początków stylu kolonialnego należy się doszukiwać w XIX wieku w koloniach brytyjskich, rozsianych po najdalszych, egzotycznych zakątkach świata. Meble w stylu kolonialnym charakteryzują się klasycznym kształtem, są ciężkie i masywne. Urządzając w ten sposób mieszkanie należy zadbać o odpowiednią kompozycję kolorystyczną, która będzie decydowała o tym, czy całość będzie się prezentować w sposób gustowny. Styl kolonialny przewiduje umiarkowaną ilość sprzętów i dodatków, by pomieszczenie nie było przeładowane.

Źródło: https://www.indianmeble.pl

Jak urządzić wnętrze w stylu kolonialnym?

Oprócz mebli, ogromne znaczenie mają dodatki w neutralnych kolorach: beżach, brązach, odcieniach kości słoniowej, ale także we wzory zwierzęce. Warto postawić na naturalne tkaniny, które można wykorzystać na zasłony, narzuty czy podkładki na stół. Na podłodze będzie idealnie wyglądał dywan ze sznurka. Inne dodatki mogą być wykonane z wikliny, na przykład skrzynie czy siedziska. Klimatu etnicznego dodają wnętrzom także figurki i rzeźby czy obrazy. Dopełnieniem całości będą egzotyczne rośliny, zarówno zielone, jak i kwitnące.

Czy warto postawić na ciężkie meble wykonane z hebanu, teaku czy też akacji oraz innego rodzaju drewna egzotycznego? To bardzo dobra inwestycja, nawet na dziesiątki lat. Sprzęty kolonialne są niezwykle trwałe i przez długie lata zachowują nieskazitelny wygląd, właśnie dzięki parametrom drewna egzotycznego, które jest odporne na upływający czas i inne, potencjalnie nieszczące czynniki. Orientalne meble i ozdoby będą się dobrze prezentować na tle białych czy też lekko beżowych ścian. Najczęściej bowiem sprzęty kolonialne są właśnie barwy ciemnej. Jeżeli podłoga również będzie w podobnym odcieniu, z drewna egzotycznego, wnętrze rozjaśnią właśnie ściany, jak również dodatki.

Styl kolonialny będzie idealną opcją aranżacji wnętrza dla miłośników podróży i klimatu orientalnego, ceniących solidne i ciężkie meble na lata. Klimat prawdopodobnie nie wyjdzie z mody, ponieważ prawdziwie, egzotyczne drewno zawsze jest na czasie i starzeje się w pięknym stylu. W taki sposób można urządzić zarówno salon, sypialnię, jak i na przykład biuro.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%