Zamknij

W jakich wnętrzach sprawdzi się mozaika ceramiczna?

13:05, 10.02.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 13:07, 10.02.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Mozaika ceramiczna to sposób ozdabiania ścian oraz podłóg znany już w starożytności. Jest rozwiązaniem wszechstronnym, zapewniającym szerokie możliwości wizualne i funkcjonalne, a do tego bardzo praktycznym. Popularność trendu sprawia również, że wykorzystać można ją w różnych wnętrzach: od łazienki po pokój dzienny. Takie płytki polecane są również przez architektów, którzy potrafią znaleźć dla nich zupełnie nieoczywiste wcielenia. W jakich wnętrzach mozaika ceramiczna sprawdzi się najlepiej? I co warto o niej wiedzieć przed rozpoczęciem remontu?

Na przestrzeni lat do tworzenia mozaik używano różnych materiałów. Wśród nich jednak króluje ceramika - praktyczna, łatwa do utrzymania w czystości, a przy tym przybierająca oryginalne formy.

Kształty i style

W historii architektury początki mozaiki wiążą się z dążeniem do geometrii i regularności. Ten trend nadal jest podtrzymywany, nie wyklucza jednak zabawy formą. Mozaiki dostępne w portfolio producentów - jak na przykład https://www.rawdecor.pl - przybierają rozmaite kształty: od prostokątów i kwadratów, przez pozwalające stworzyć efekt plastra miodu heksagony, aż po fantazyjne arabeski. Dzięki temu można wykorzystać je we wnętrzach o różnym stylu. Drobne, regularne płytki w kształcie czworokątów sprawdzają się we wnętrzach klasycznych i industrialnych, heksagony w skandynawskich i nowoczesnych, zaś romby wpasowują się w klimat retro. Ciekawą opcją jest także mozaika z efektem trójwymiaru.

Pomieszczenia

Mozaika ceramiczna najczęściej kojarzona jest z łazienkami, nie tylko ze względu na nawiązania do starożytnych łaźni. To rozwiązanie trwałe, odporne na uszkodzenia, łatwe do utrzymania w czystości. Niewielkie elementy pozwalają na sprawne wykończenie nawet niewielkich i trudno dostępnych powierzchni. Mozaika sprawdza się doskonale także w kuchni, gdzie można wykorzystać neutralne, proste płytki lub pokusić się o oryginalność, stawiając na elementy typu arabeska. Mozaika ceramiczna śmiało wkracza również na pokoje. Stanowiąc alternatywę dla cegły, kreuje pomieszczenie o klimacie dawnych wnętrz, kamienic lub wiejskich chat.

Zalet

Część zalet mozaiki ceramicznej wymieniona została już wyżej. Warto uzupełnić te pozytywy, dokładając do nich różnorodność form i kolorów dostępnych na rynku. Ściany i podłogi wykonane w mozaice są łatwe w konserwacji, odporne na wpływ czynników mechanicznych i czyszczenie. Co ciekawe, na płytkach tego typu można również umieszczać własne wzory i rysunki, jeśli artystyczna dusza stawia na większy indywidualizm.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%