Wielki sukces młodych pływaków z Ursynowa! Do domu wracają z workiem medali

09:55, 16.12.2021 Kamil Witek Aktualizacja: 09:56, 16.12.2021
Skomentuj FB/UKS "GIM 92 Ursynów" Warszawa - sekcja pływacka FB/UKS "GIM 92 Ursynów" Warszawa - sekcja pływacka

Młodzi pływacy z Ursynowa jednymi z najlepszych w Polsce. Juniorzy ursynowskiego UKS GIM 92 popisali się na Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy i Gliwicach i zdobyli łącznie 14 medali, w tym kilka seniorskich.

Ostatnie dwa tygodnie młodym pływakom z Ursynowa spłynęły na zaciętej walce od medale Mistrzostw Polski. Najpierw od 1 do 5 grudnia w Bydgoszczy, gdzie udział wzięli starsi zawodnicy ursynowskiego UKS GIM 92. Potem od 10 do 13 grudnia w Gliwicach (juniorzy z rocznika 2005) i Lublinie (rocznik 2006).

Najbardziej owocne były pierwsze zawody - Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17-18 lat. Już pierwszego dnia zawodniczka UKS GIM 92 18-letnia Gabriela Herbreder zdobyła dwa medale i to za jednym zamachem. Pływaczka wystartowała w konkurencji na 100 metrów stylem motylkowym. W finale wykręciła czas 59,64 sek. Ten wynik dał jej brązowy medal w kategorii seniorów oraz srebrny w kategorii juniorów.

Drugi dzień zawodów pływacy z Ursynowa rozpoczęli od damsko-męskiej sztafety 4x50 m stylem zmiennym. Drużyna w składzie Anna Kozińska, Maciej Konarski, Wiktor Ćwiek i Gabriela Herbreder z czasem 1 min 46,79 sek. zmagania w tej konkurencji skończyła na 8. miejscu w kategorii senior. Wynik ten dał jej jednak 3. miejsce na podium wśród juniorów.

Nie był to jednak ostatni medal tego dnia. Niezmordowana Gabriela Herbreder zaledwie godzinę później wzięła udział w rywalizacji na 100 metrów stylem klasycznym. W kategorii OPEN w tej konkurencji zajęła 6. miejsce, ale wynik 1 min 9,90 sek. dał jej juniorskie srebro.

Dwa dni, dwa złota

Kolejny, trzeci dzień zawodów dla młodych pływaków z UKS GIM 92 oznaczał kolejne medale. Pierwszy tego dnia zdobyła Gabriela Herbreder. W konkurencji 50 metrów stylem motylkowym przez nieudany nawrót z czasem 28.36 zajęła 10. miejsce. Wśród juniorek okazała się jednak trzecią najlepszą pływaczką.

Pomyłkę w pierwszej konkurencji odbiła sobie w drugiej. Herbreder wystartowała na 100 metrów stylem zmiennym. Tam nie tylko zdobyła 3. miejsce w kategorii seniorów, ale z czasem 1 min 1,80 sek. została Mistrzynią Polski Juniorów.

Niedługo później w tej samej konkurencji wystartował Maciej Konarski. Pływak do mety dopłynął z czasem 55,48 sek. Dzięki temu w kategorii OPEN zajął 6. miejsce, natomiast wśród juniorów zajął drugi stopień podium.

O kolejne medale czwartego dnia zawodów zadbała Gabriela Herbreder. Na dystansie 200 metrów stylem klasycznym zdeklasowała pozostałe juniorki i zdobyła drugi na tych zawodach tytuł Mistrzyni Polski. Czas 2:28.87 pozwolił jej także na zgarnięcie seniorskiego srebra.

Piąty i ostatni dzień Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17-18 lat nie mógł się zakończyć inaczej jak zdobyciem kolejnego medalu. Juniorski brąz w konkurencji 200 metrów stylem zmiennym z czasem 2 min 17,81 sek. zgarnęła Gabriela Herbreder. Tym samym w ciągu pięciu dni zaciętej rywalizacji pływacy UKS GIM 92 Ursynów zdobyli łącznie 11 medali!

Młodsi nie gorsi

Gdy starsi juniorzy mogli wreszcie odpocząć po wymagających mistrzostwach, w bój ruszyli ich młodsi koledzy i koleżanki. W zawodach w Lublinie udział wzięły dwie pływaczki. Konkurencja w roczniku 2006 była jednak silniejsza i ursynowskiego zawodniczki do domu wróciły bez medali. Szczęśliwsze dla ursynowskiego klubu okazały się zawody w Gliwicach.

Pierwszego dnia Mistrzostw Polski Juniorów w Gliwicach doszło do bratobójczej walki w konkurencji na 50 metrów stylem dowolnym. Szymon Różycki i Patryk Chupka - obaj z UKS GIM 92 - szli ramię w ramię. Ostatecznie to Szymon z czasem 22.60 sek. okazał się szybszy i zdobył srebrny medal. Wolniejszy o 0,37 sek Patryk musiał zadowolić się brązem.

Forma Szymona przełożyła się kolejny medal następnego dnia. W konkurencji 50 metrów grzbietem wykręcił 25,48 sek. i zdobył drugie srebro. Mało brakowało, a medal zgarnęłaby również męska sztafeta w składzie: Patryk Chupka, Benjamin Dziewguć, Hektor Buliński i Szymon Różycki. Chłopcy dopłynęli do mety jako trzeci. Radość nie trwała jednak zbyt długo - zostali zdyskwalifikowani za przedwczesną zmianę sztafet.

Pozostali pływacy ursynowskiego UKS GIM 92 - mimo braku krążka na szyi - również odnieśli ogromny sukces. Podczas mistrzostw bili własne, życiowe rekordy, przy okazji bijąc te klubowe. To także stanowi o sile pływaków z naszej dzielnicy, którzy pokazali, że są jednymi z najlepszych w kraju. A z czasem może być już tylko lepiej.