Worek medali przywieźli szermierze z Ursynowa. Sukces klubu, wbrew fatalnym warunkom

13:29, 16.09.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 13:43, 16.09.2020
Skomentuj

Aż trzynaście medali - 4 złote, 3 srebrne i 6 brązowych - wywalczyli szermierze z ursynowskiego klubu D'Artagnan podczas Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Zawodnicy z Lokajskiego odnoszą wspaniałe sukcesy pomimo fatalnych warunków treningu, których stolica powinna się wstydzić.

W minioną sobotę i niedzielę szermierze z całego Mazowsza, po ponad półrocznej przerwie od startów, w końcu mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

W dwudniowych zmaganiach ursynowianie wywalczyli łącznie 13 medali – 4 złote, 3 srebrne i 6 brązowych medali – najwięcej ze wszystkich klubów startujących we florecie.

- A wszystko to przy niesprzyjających warunkach do uprawiania szermierki – obecnie zawodnicy muszą trenować na nieprzystosowanej do treningów sali gimnastycznej - mówi z żalem Wojciech Zabłocki, trener klubowy.

Obiecaną podstawówce przy Lokajskiego halę sportową, dla której jest już pozwolenie na budowę, władze dzielnicy chcą wybudować później, tłumaczą się dziurą budżetową. O sprawie pisaliśmy w odrębnym artykule.

W finałach tylko ursynowianie

We florecie, który jest specjalnością ursynowskiego klubu apetyty na sukcesy były bardzo duże – szermierze KS d’Artagnan należą bowiem do ścisłej krajowej czołówki w różnych kategoriach wiekowych. Przypomnijmy choćby trzecie miejsce Tymona Lewickiego w Pucharze Europy czy wicemistrzostwo w drużynowym ogólnopolskim turnieju „O Puchar Rajców Gdańskich”, które zdobyły Natasza Kuś, Zofia Płaza, Małgorzata Płaza i Milena Kaszewska.

Zawody we florecie zaczęły się od zmagań w kategorii młodzika, do lat 14. Lepiej nie dało się zacząć – oba finały, zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców skończyły się pojedynkami ursynowian. W kategorii dziewcząt bezkonkurencyjna była Natasza Kuś. W finale pokonała swoją klubową koleżankę Zofię Płazę. Na trzecim stopniu podium stanęła siostra bliźniaczka finalistki Małgorzata Płaza.

W finale chłopców spotkali się Franciszek Lewandowski i Jan Gajc. Wygrał Franek, w dość nietypowy sposób. Janek nie mógł dokończyć walki z powodu kontuzji, której nabawił się kilka dni przed zawodami.

- Warto podkreślić, że pomimo bólu od początku zawodów dał radę wywalczyć awans do ścisłego finału - mówi Wojciech Zabłocki.

Złoty Tymon

Po młodzikach przyszedł czas na najstarsze kategorie wiekowe – kadetów (do lat 17) i juniorów (do lat 20).

Wśród kadetów niepokonany tego dnia był Tymon Lewicki. W walce o złoty medal rozgromił swojego rywala 15:3, co jest bardzo dobrą prognozą przez zbliżającą się Ogólnopolską Olimpiadą Młódzieży.

W kategorii juniora do brązowego medalu wywalczonego dzień wcześniej w szpadzie, kolejny brązowy medal – tym razem we florecie – wywalczyła Sandra Kluszczyńska. Alicja Rogóż w tej kategorii zajęła piąte miejsce – tuż za podium.

Na koniec przyszedł czas na najmłodszych zawodników. W tej kategorii dziewczęta z Ursynowa zdominowały zawody. Wywalczyły komplet medali – złoty zdobyła Izabela Rozbicka, srebrny – Nina Sekułowicz, a brązowe medale – Hanna Czarnecka i Julia Chojnacka, dla której był to drugi medal (dzień wcześniej wywalczyła medal w szpadzie).

W kategorii chłopców niewiele zabrakło, aby Franciszek Duda i Nikita Polakow znaleźli się na podium. Obaj jednak przegrali walki w ćwierćfinale kończąc zawody odpowiednio na 5. i 7. miejscu.

Debiuty florecistów w szpadzie też poszły dobrze

Pomimo, że szermierze z klubu d’Artagnan na co dzień specjalizują się w walce na florety, to część z nich postanowiło spróbować swoich sił w innej broni.

- Wyszło im to fantastycznie - mówi trener Zabłocki. - Większość zawodników po raz pierwszy trzymała szpadę po raz pierwszy w życiu to umiejętności zdobyte podczas treningu floretu pozwoliły na uzyskanie kilku rewelacyjnych wyników - dodaje.

W kategorii juniora (do lat 20) brązowy medal wywalczyła Sandra Kluszczyńska, a wśród dzieci (kategoria do lat 11) również brązowy medal wywalczyła Julia Chojnacka.

- Szczególnie medal Julki wart jest podkreślenia – był to jej pierwszy start w zawodach szermierczych w karierze, a od razu ukończyła zawody na podium, do tego w broni, której nie trenuje na co dzień - cieszy się trener z KS D'Artagnan.

Również w kategorii męskiej ursynowianie uzyskali kilka dobrych rezultatów: Tymon Lewicki zajął 5. miejsce w kategorii kadeta (do lat 17). Zaczął zawody fantastycznie – rozstawił się z numerem 1, jednak w walce o medal przegrał po dogrywce, kończąc ostatecznie zawody tuż za podium. W kategorii dzieci ósme miejsce zajął Kamil Maćkała, który podobnie jak jego koleżanka z klasy debiutował w zawodach szermierczych.

W październiku ruszają zawody ogólnopolskie – trzymamy kciuki, aby z tamtych zawodów szermierze d’Artagnana wracali z podobnymi sukcesami.